Věra Kunderová zomrela vo veku 89 rokov, ale ešte donedávna pomáhala s predkladmi diel jej manžela Milana Kunderu, ktorý bol svetovo najúspešnejším a najprekladanejším autorom českého pôvodu.
„Môžem potvrdiť, že nás dnes (14.9.2024) zasiahla smutná správa. Pani Kunderová zomrela,“ povedala pre iDNES.cz Anna Mrázová, hovorkyňa Moravskej zemskej knižnice, s ktorou Věra Kunderová po úmrtí svojho manžela úzko spolupracovala. Do Brna presunula všetky Kunderove knihy z jeho osobnej knižnice, vrátane listov a poznámok.
Zomrela Věra Kunderová
Věra Kunderová sa narodila v roku 1935. Pochádzala z politicky prenasledovanej rodiny. Otec po roku 1948 strávil päť rokov vo väzení za pokus o emigráciu. Dcéra vtedy žila s matkou okrem iného v Bruntále, kde hrala v divadle.
Neskôr pracovala ako hlásateľka Československého rozhlasu a televízie. V roku 1968 napríklad odvážne informovala občanov o invázii vojsk Varšavskej zmluvy. Keď ju z televízie vyhodili, nemohla si niekoľko rokov nájsť zamestnanie.
Ako neskôr spomínala, nevzali ju ani ako umývačku riadu na brnenské výstavisko. "Dávala som doma načierno súkromné hodiny angličtiny. Žili sme veľmi skromne z môjho vyučovania a z našetrených peňazí za posledné české vydanie Žartu," spomínala v roku 1991 v rozhovore pre brnenský literárny časopis Host.
V roku 1975 odišli aj s manželom z Československa do Francúzska. "Nemohli sme si vziať skoro nič. Len to, čo sa nám vošlo do malého renaulta: dvesto kníh, päťdesiat dosiek, nejaké šaty, žiadny nábytok," spomínala.
Bola štvrťstoročie literárnou agentkou
Vo Francúzska sa kompletne starala o jeho dielo, aby sa mohol venovať prednášaniu a písaniu. Bola jeho asistentkou a literárnou agentkou takmer štvrťstoročie, než jej povinnosti prevzala firma.
„Bola to predovšetkým neuveriteľne energická žena, ktorá svojím spôsobom stála za úspechom Milana Kunderu vo Francúzsku, pretože ona na seba vzala všetku ťarchu administratívy a vyjednávania autorských práv, ktoré súviseli s Kunderovým dielom. To, že Milan Kundera mal čas na písanie a mohol sa sústrediť na to podstatné, tak to bola predovšetkým jej maximálna zásluha,“ povedal pre iDNES.cz riaditeľ Moravskej zemskej knižnice Tomáš Kubíček.
Svetoznámy spisovateľ Milan Kundera zomrel vlani v júli v Paríži vo veku 94 rokov. Z Francúzska sa do Československa nevrátil ani po páde komunistického režimu a svoje neskoršie dielo písal vo francúzštine.
Věra Kunderová pomáhala posledné roky prekladateľke Anne Kareninovej s prekladom manželovho románu Totožnosť z francúzštiny. Podobne sa podieľala aj na preklade diela Pomalosť, ktoré je posledným, ktoré z Kunderovho diela zostáva vydať.
„Práca Věry Kunderovej na prekladoch spočívala v sledovaní lexika, posudzovaní správnosti slov a významov slov. Vlastne Anne Kareninovej pomáhala hľadať slová, ktoré prekladateľka nenachádzala v staršej Kunderovej česky vydanej tvorbe. Věra Kunderová jej navrhovala slová, ktoré jej manžel používal,“ opísal Kubíček spôsob, akým sa darilo zachovať Kunderov štýl.
Vrátia sa do Brna
Manželia Milan a Věra Kunderovci, ktorí žili desiatky rokov v zahraničí, si po smrti priali vrátiť sa späť do rodného Česka.
„Posledné prianie Milana Kunderu a Věry Kunderovej je previezť ich urny do Brna. Tak sa aj stane. Knižnica Milana Kunderu v Brne je jej dielo. Česká republika stráca s Věrou Kunderovou veľkú osobnosť, ktorá sprevádzala a inšpirovala dielo Milana Kunderu vďaka svojej znalosti svetovej literatúry a sveta. Česť jej pamiatke,“ uviedol pre české médiá veľvyslanec Českej republiky vo Francúzsku Michal Fleischmann.