V americkom štáte Texas zomrela v nedeľu právnička Sarah Weddingtonová, ktorá sa zaslúžila o legalizáciu interrupcií naprieč Spojenými štátmi. Médiám to povedala jej bývalá žiačka a kolegyňa Susan Haysová. Uviedla, že Weddingtonová zomrela vo veku 76 rokov "po dlhodobých zdravotných problémoch".
Zomrela Sarah Weddingtonová
„Ukázala, aký obrovský vplyv môže mať jedna odhodlaná žena," povedal podľa CNN kongresman Demokratickej strany Lloyd Doggett.
Sarah Weddingtonová mala len 26 rokov, keď pred Najvyšším súdom zastupovala Normu McCorveyovú, označovanú v súdnom spise ako Jane Roeová. Tá bola pre vtedajší zákaz potratov v Texase prinútená porodiť tretieho potomka, hoci tvrdila, že bola znásilnená. Sťažnosť podala na šéfa okresnej prokuratúry v Dallase Henryho Wadea, ktorý protipotratový zákon hájil.
Sarah Weddingtonová. Foto - TASR/AP
Najvyšší súd dal 22. januára 1973 za pravdu Weddingtonovej a to pomerom siedmich hlasov k dvom. Vďaka tomuto rozsudku americké štáty nemôžu zakázať potraty vykonávané pred životaschopnosťou plodu, teda zhruba do 23. týždňa tehotenstva.
Po víťazstve vo významnom prípade Sarah Weddingtonová štyri roky zastávala post v texaskom parlamente, neskôr pracovala asi rok a pol v Bielom dome za éry prezidenta Jimmyho Cartera.
Protipotratový zákon v Mississippi
Roe v. Wade je jedným z najkontroverznejších rozsudkov, aké kedy Najvyšší súd vyhlásil. Je považovaný za míľnik v histórii liberálneho práva v Spojených štátoch. Desaťročia sa ho však ultrakonzervatívni kritici potratov snažia zvrátiť.
Weddingtonová zomrela v čase, keď je v Spojených štátoch stále viac reálne oslabenie či dokonca zneplatnenie tohoto verdiktu. Momentálne totiž Najvyšší súd rokuje o protipotratovom zákone v štáte Mississippi, ktorý by zakázal potraty po 15. týždni tehotenstva a to aj v prípade znásilnenia alebo incestu. Rozhodnúť by mal v júni budúceho roka.
Weddingtonová takýto vývoj predpovedala. V rozhovore pre denník Guardian v roku 2017 uviedla, že jeden konzervatívny sudca Najvyššieho súdu nezvráti verdikt, ale postupne sa to môže stať. "Jeden sudca nemusí nevyhnutne znamenať taký rozdiel," povedala. "Ale dvaja alebo traja by to zvládli."
Počas funkčného obdobia Donalda Trumpa boli na Najvyššom súde USA vymenovaní dvaja konzervatívni sudcovia Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a jedna konzervatívna sudkyňa: Amy Coney Barrettová.
„Keď teraz Sarah odišla, je ešte dôležitejšie usilovať sa o to, aby neodišla aj základná ústavná sloboda, pre ktorú vybojovala uznanie zo strany nášho Najvyššieho súdu,“ dodal kongresman Lloyd Doggett.