Niektorí boli z jej myšlienok nadšení, iní označovali jej teóriu za kontroverznú. Jiřina Prekopová, ktorá sama nemala deti, napísala niekoľko kníh o výchove detí, ktoré boli preložené do takmer dvoch desiatok jazykov a stali sa bestsellermi. Inštitúty s jej menom boli založené v Nemecku, Rakúsku a v Mexiku.
Jiřina Prekopová zomrela ako 90-ročná
Autorka takzvanej školy lásky a terapie pevného objatia Jiřina Prekopová zomrela podľa agentúry ČTK v pondelok v pražskej rezidencii pre seniorov. Mala 90 rokov.
Propagovala terapiu, pri ktorej dieťa silno objíma rodič, terapeut alebo učiteľ dlho a pevne a to aj vtedy, keď sa dieťa kontaktu bráni. Teória počíta s vyplavením negatívnych pocitov a trvá tak dlho, kým objímaná strana, teda dieťa, neprijme pozitívne pocity. Klinické účinky neboli preukázané a niektorí psychológovia tvrdia, že táto metóda psychiku dieťaťa naopak poškodzuje.
Prečítajte si
Jiřina Prekopová sa narodila 14. októbra 1929 v Prostějove. Psychológiu vyštudovala v Olomouci, pre svoje protikomunistické názory nemohla v odbore ani pracovať. Odišla na Sudety, kde tri roky učila na škole. Po návrate pracovala ako robotníčka pri páse, upratovačka či operátorka na železničnej stanici.
Pevné objatie a láska v rodine
Jej manžel Valentin strávil pätnásť rokov v uránových baniach v Jáchymove. Pravdepodobne jeho zdravotný stav bol príčinou, prečo nemohli mať deti. Bol to však on, kto jej ukázal účinky pevného objatia, keď sa ju snažil upokojiť po výbuchu zlosti.
V roku 1970 s ním emigrovala do Nemecka, kde v Stuttgarte získala diplom a otvorila si vlastnú prax. Venovala sa hlavne problematickým deťom, pri čom sa stretla aj s teóriou pevného objatia, ktorá bola pôvodne vypracovaná pre autistické deti.
Metódu americkej psychologičky Marthy Welchovej (tzv. Holding therapy), sama ďalej rozvíjala - pevné objatie sa stalo prostriedkom obnovy lásky v rodine. “Viete, ja som proti telesným trestom a bitiu detí. Odpoveďou na všetko je láska. Ta musí v rodine prúdiť,” tvrdila Prekopová.