Svoju dcéru, vtedajšiu prvú dámu Michelle Obamovú, sprevádzala na poslednej európskej ceste. Marian Shieldová Robinsonová, ktorá sama na vzdelanie nedosiahla, a podporovala celý život vzdelanie svojej dcéry, sa vtedy zapojila do kampane iniciatíve Lets Girls Learn.
S dcérou a dvoma vnučkami inšpirovali v roku 2016 dievčatá a mladé ženy po celom svete, aby sa vzdelávali. Bola pyšná, že Michelle a jej brat Craig boli prví z rodiny Robinsonovcov, čo ukončili univerzitu v rodine, ktorej príslušníci kedysi pracovali na plantážach ako otroci.
Zomrela Marian Robinsonová, mama Michelle Obamovej
V piatok 31. mája 2024 Marian Shieldová Robinsonová zomrela. Mala 86 rokov a inšpirovala druhých, aj keď univerzitu nemala.
„Moja mamička Marian Robinsonová bola mojou oporou a vždy tu pre mňa bola, nech som potrebovala čokoľvek. Bola jednoducho takou pevnou oporou pre celú rodinu a sme zdrvení, že dnes zomrela,“ napísala Michelle Obamová na sieti X.
Exprezident Obama vo svojom príspevku uviedol, že „vždy bola a bude len jedna Marian Robinsonová“, s tým, že sa rodina bude snažiť žiť podľa jej príkladu. Pre svoju rodinu bola milujúcou, múdrou a rozhodnou matkou, svokrou a babičkou.
S Obamovcami šla do Bieleho domu
Marian Lois Shields Robinsonová sa narodila v roku 1937 v Chicagu ako jedna zo siedmich súrodencov. Jej otec nesmel kvôli farbe pleti vstúpiť do odborov ani pracovať vo väčších stavebných firmách. Ona dva roky študovala, aby sa stala učiteľkou, ale z finančných dôvodov musela štúdium prerušiť. Neskôr pracovala ako sekretárka.
Dcéru Michelle a syna Craiga v Chicagu vychovávala so svojím manželom Frasierom Robinsonom, ktorého si vzala v roku 1960. Ten zomrel v roku 1991 ako 55-ročný na sklerózu multiplex a svoje vnučky Maliu a Sashu nikdy nepoznal.
"Počas volebnej noci v roku 2008, keď prišla správa, že Barack čoskoro prevezme ťarchu sveta, bola pri tom a držala ho za ruku," uviedla rodina. Na snímke zhotovenej počas volebnej noci, keď sa jej zať zapísal do histórie ako prvý černošský prezident USA, Robinsonová sedí s Obamom na pohovke, drží ho za ruku a spoločne sledujú sčítanie hlasov.
Barackovi Obamovi, svojej dcére Michelle a vnučkám Malii, ktorá mala vtedy 11 rokov, a 8-ročnej Sashi, bola oporou nielen počas volebnej noci. Po ich zvolení sa s nimi presťahovala do Bieleho domu. „Mala som strach o ich bezpečie,“ povedala pre televíziu CBS. „Mala som strach o svoje vnúčatá. To ma prinútilo presťahovať sa do Washingtonu,“ dodala.
Nabitý život vo Washingtone
V Bielom dome bývala na treťom poschodí, starala sa o svoje vnučky a psa Boa, pomáhala pri starostlivosti o zeleninovú záhradku a trvala na tom, že si bude smaa prať. Nový domov si naplno užívala.
„Prvá babička“, ako sa rada nazývala, milovala divadlá vo Washingtone, koncerty a skvelé reštaurácie. „Má taký plnohodnotný život, že niekedy musíme zostaviť náš rozvrh podľa jej plánu,“ povedala vtedy so smiechom Michelle Obamová.
Nelákali ju držitelia Oscarov, či laureáti Nobelovej ceny. Jediný, s kým si priala stretnúť sa osobne, bol pápež.
Žena, ktorá celý život prežila v Chicagu, letela do zahraničia prvýkrát letecky v roku 2009 a to rovno s prezidentským špeciálom Air Force One, keď leteli do Francúzska. Vždy však bola skromná a pokorná.
Barack Obama ju označil za najmenej okázalého človeka, ktorého pozná. Pre všetkých bola osobou, ktorá dokázala životné múdrosti vtesnať do niekoľkých slov. Ako, keď hovorila, že„rodičia nevychovávajú deti, ale vychovávajú malých ľudí“.