Herec, producent a režisér, ktorý si zahral v takmer stovke filmov a stal sa symbolom mužskej krásy. Ale aj muž, ktorý vyhlásil, že ženy by sa nemali sťažovať, keď ich muž udrie, že homosexuálne páry by nemali mať právo adoptovať deti, a že Francúzsko by malo prestať prijímať migrantov.

Vo veku 88 rokov zomrel Alain Delon, ktorého pre jeho povahu a vzhľad prezývali ľadový anjel.

Zomrel Alain Delon

Agentúru AFP o smrti informovali v spoločnom vyhlásení jeho tri deti. Delon bol v posledných rokoch chorý. Zomrel obklopený rodinou vo svojom dome v Douchy asi 100 kilometrov južne od Paríža.

„Alain Fabien, Anouchka, Anthony a tiež (pes) Lúbo s nesmiernou bolesťou oznamujú odchod otca. Zomrel pokojne vo svojom dome v Douchy, obklopený svojimi tromi deťmi a rodinou. V tejto nesmierne bolestnej dobe smútku rodina žiada o rešpektovanie súkromia,“ napísali Delonovi potomkovia vo vyhlásení.

Alain Delon a francúzska ministerka kultúry Aurelie Filipettiová. Foto - TASR/AP

Alain Delon niekoľkokrát hovoril o tom, že chce podstúpiť eutanáziu.

„Po prvé preto, že žijem vo Švajčiarsku, kde je eutanázia legálna a aj preto, že ju považujem ako najlogickejšie a najprirodzenejšie riešenie. Od istého veku, od istého momentu máme právo sa rozhodnúť ako odísť pokojne do pekla – bez nemocníc, injekcií a všetkého ostatného,“ povedal herec v roku 2022 Podľa jeho syna Anthonyho to chcel jeho otec po osobnej skúsenosti, keď zomrela jeho bývalá manželka a Anthonyho matka Nathalie Delon na rakovinu pankreasu. Priala si podstúpiť eutanáziu, ktorú však francúzske zákony nedovoľujú. Nakoniec nebola potrebná, keďže zomrela prirodzenou smrťou..

Delon si hovoril malý netvor

Alain Delon sa narodil 8. novembra 1935 v obci Sceaux v južnej časti oblasti Paríža. Istý čas vyrastal u pestúnov, ktorí bývali neďaleko väzenia: „Bol som malý divoký netvor,“ spomínal na svoju mladosť, kto poznamenali úteky z domova a vylúčenia zo škôl. Vyučil sa mäsiarom a v 17 rokoch narukoval do francúzskeho námorníctva. Kým ho vyhodili,, zúčastnil sa aj bojov v Indočíne.

Neskôr sa živil ako čašník, vrátnik či obchodný úradník. Jeho zaujímavý chlapčenský zjav a jeho neprehliadnuteľná charizma oslovili prvýkrát režiséra Yvesa Allégreta v roku 1957 vo filme: Keď sa do toho zapletie žena.

Delonova filmová kariéra vystrelila po filmoch Rocco a jeho bratia a Leopard. Za účasť vo filme v roku 1963 bol nominovaný na Zlatý glóbus ako Najsľubnejší mladý herec. Získal cenu César za najlepšieho herca vo filme Náš príbeh.

Nakrútil tri režisérske filmy: Za kožou policajta, Šok a Neskrotný. Delon si zahral v takmer stovke filmov, diváci ho poznajú napríklad zo snímok Čierny tulipán, Dvaja muži v meste či Borsalino. V roku 2008 stvárnil Julia Caesara v komédii Asterix a Olympijské hry. Hrával mužov, ktorí boli nevyspytateľní tak ako on sám.

Alain Delon a jeho aféry

Jeho filmové postavy porušovali zákony i konvencie, boli tichí, tvrdí a cítili vinu. Podobne ako sám Alain Delon, ktorého filmové úspechy ostali často v tieni jeho súkromných afér. Delon, ktorému vo Francúzsku mohol konkurovať iba Jean-Paul Belmondo, počas svoje hereckej kariéry spolupracoval s najznámejšími režisérmi ako Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Melville, Michelangelo Antonioni, či Louis Maile.

Alain Delon s herečkou Romy Schneiderovou.  Foto - archív ZVM 

Koniec kariéry oznámil v roku 2017. O dva roky neskôr, v roku 2019, dostal dvojitú mozgovú príhodu, z ktorej sa zotavoval na švajčiarskej klinike.

Delon bol známe nekonečnými aférami. S herečkou Romy Schneiderovou žil na prelome 50. a 60. rokov, súčasne mal vzťah aj s Nico, speváčkou skupiny The Velvet Underground, ktorá mu v roku 1962 porodila syna Christiana Aarona.

Okrem iného žil s herečkou Mireille Darcovou (1968 až 1984) a od roku 1987 štrnásť rokov s niekdajšou o tridsať rokov mladšou holandskou kráľovnou krásy Rosaliou van Breemenovou, s ktorou mal dcéru Anouchku a syna Alaina-Fabiena.

Okrem Rosalie si vzal v roku 1964 herečku Nathaliu Barthélémyovú, s ktorou mal syna Anthonyho a s ktorou sa rozviedol po piatich rokoch.

Ocenenia a obvinenia z domáceho násilia

Za celoživotné dielo bol Alain Delon v roku 1995 na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne ocenený Zlatým medveďom av máji 2019 Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes.

Pred festivalom v Cannes sa objavila petícia Care2, ktorá žiadala, aby ocenenie nedostal. Pripomínala Delonove kontroverzné výroky z minulosti, keď vyhlásil, že homosexuálne páry by nemali mať právo mať alebo adoptovať deti, že ženy by sa nemali sťažovať, keď ich muž udrie, a že Francúzsko by malo prestať prijímať migrantov.

Z domáceho násilia Delona obvinil aj jeho starší syn Anthony, dodal France Info.

„Povedal som, že som dal facku žene? Áno. A mal som dodať, že viac facek som dostal, než rozdal. Žiadnu ženu som nikdy v živote neobťažoval. To ony ma dosť obťažovali,“ vyhlásil v jednom rozhovore. 

V roku 2018 pre týždenník Paris-Match uviedol, že ho jeho smrť nebude mrzieť. „Život už mi veľmi neprináša. Už som všetko spoznal a videl. Predovšetkým však nenávidím túto dobu, je mi z nej na zvracanie,“ uviedol v rozhovore, v ktorom bilancoval svoju šesťdesiatročnú kariéru.

„Sú tu ľudia, ktorých neznášam. Všetko je falošné a počítajú sa len peniaze. Opustím tento svet bez ľútosti,“ dodal Alain Delon.