Vo veku 92 rokov zomrela česká televízna a rozhlasová hlásateľka Kamila Moučková. V auguste 1968 informovala z obrazovky o okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, za čias normalizácie bola preto prenasledovaná.
Hlavnú spravodajskú reláciu moderovala ako prvá žena v Európe.
Moučková hlásila s ruskými vojakmi za chrbtom
V médiách sa mohla znovu objaviť až po novembri 1989. Za svoje postoje a odvahu v auguste 1968 i neskôr bola vyznamenaná niekoľkými cenami. Správu o jej úmrtí priniesol v utorok Český rozhlas.
Kamila Moučková sa narodila v Jihlave. Chcela byť herečkou, aj začínala v divadle. Potom pracovala v rozhlase a neskôr v televízii, kde sa stala prvou hlásateľkou televíznych novín. V televízii zažila aj okupáciu v auguste 1968. "V štúdiu mi doslova naskákali za chrbát. Jirka Průcha vtedy švenkoval kamerou, aby bolo vidieť, že za mnou stoja ozbrojení ruskí vojaci, ktorí ma v podstate vyviedli von," spomínala si neskôr v programe Českej televízie 13. komnata.
Moučková hlásila z pivnice továrne Tesla
Po tom, ako vojaci zastavili vysielanie zo sídla televízie na Vladislavovej ulici, pokračovala Moučková v komentovaní z provizórneho štúdia v pivnici továrne Tesla v pražskej štvrti Hloubětín. Po týchto udalostiach sa stala pre režim nežiaducou osobou, v televízii musela skončiť a mala problém nájsť si zamestnanie, získala si však veľké sympatie divákov.
V roku 1977 bola Moučková jednou z prvých, kto podpísal Chartu 77.
Pred kameru a za rozhlasový mikrofón sa mohla vrátiť až po revolúcii v roku 1989. Za svoje postoje a statočnosť dostala v roku 2013 Cenu Arnošta Lustiga. V tom istom roku ju vyznamenal aj český prezident Miloš Zeman, a to medailou Za zásluhy.