Na univerzite v Dallase učil telocvik a štatistiku a cheerleadingu, ktorý sám cvičil, sa venoval len popri tom. Lenže hobby sa rýchlo stalo výnosnejším ako plat učiteľa. „Zarobil som viac peňazí počas letných prázdnin v kempoch, než za celý rok, čo som učil na univerzite. Prestal som s vyučovaním a úplne som sa koncentroval na cheerleading,“ povedal Lawrence R. Herkimer podľa New York Times.

Rozhodol sa dobre. Od svokrovho známeho si požičal 600 dolárov a začal podnikať. Na prvý kemp prišlo 52 dievčat a jeden chlapec. O rok sa ich prihlásilo 350. Zo skupinového povzbudzovania urobil hnutie, ktoré sa stalo hitom a dodnes inšpiruje mladé ženy i mužov. V Spojených štátoch sa stal najrýchlejšie rastúcou aktivitou mladých. Bez roztlieskavačiek sa dnes nezačne takmer žiadne športové podujatie.  Choreografie, spojené s akrobaciou, sú stále náročnejšie.  On sám vymyslel a dlho predvádzal skok Herkie.

 

Lawrence R. Herkimer 14.10.1925 – 1.7.2015

 

 

Farebné pompóny

Jedna z jeho firiem, ktoré založil, organizuje teraz 430 kempov a trénuje ročne 150-tisíc dievčat a chlapcov.  Jeho firmy vydávali tiež magazín Megaphone, predávali oblečenie, uteráky a rekvizity.

Farebná televízia Herkimera inšpirovala, aby vymyslel farebné pompóny, s ktorými cheerleaderky cvičia. „Povedal som si, že potrebujeme viac farieb na platze,“ povedal.

Prvé vystúpenia cheerleaders boli v Spojených štátoch už v 19. storočí. Prvých 25 rokov bol cheerleading čisto mužskou záležitosťou, ktorý sa začal ako organizovaný pokrik na futbalových zápasoch. A to až do roku 1923, keď sa sa v Minnesote predstavili ako cheerleaderky prvé ženy. Po roku 1940 už bol cheerleading ženským športom. Aj preto, že muži narukovali do armády v čase druhej svetovej vojny. Herkimer z toho urobil masové hnutie. Už v roku 1986 mali jeho firmy hodnotu 20 miliónov dolárov. 

 

 

Kontaktný šport

V 60. rokoch minulého storočia bol cheerleading na takmer každej americkej škole. Stal sa z neho nielen náročný, ale aj nebezpečný šport. Štatistiky ukazujú, že dve tretiny ťažkých úrazov na amerických školách súvisia s cheerleadingom. Súd  vo Wisconsine dokonca začiatkom roka 2015 ako prvý rozhodol, že cheerleading je kontaktný šport. To pomôže rodičom uzavrieť pre deti poistenie.  

Úspech moderného cheerleadingu je zásluhou Lawrenca R. Herkimera, ktorý v júli 2015 zomrel ako 89-ročný na zlyhanie srdca. Na sociálnych sieťach sa s ním vtedy lúčili tisíce jeho žiakov. 

 

 

V Nitre sa venujú mažoretkám i cheerleaderstvu

Na Slovensku jeho meno také známe nie je, ani medzi tými, ktorí sa jeho športu venujú. „Je to asi spôsobené tým, že na Slovensku to zatiaľ fenomén nie je a nemá tu tento šport ani dlhú históriu. Funguje to aj inak ako v Spojených štátoch,“ hovorí pre Ženy v meste Alžbeta Martišková, vedúca súboru mažoretiek I.NIMA v Nitre, kde sa venujú mažoretkám aj cheerleaderstvu (foto). 

„V našom teame to nefunguje tak ako to vidíme v amerických filmoch. Nefungujeme na strednej alebo vysokej škole, ale v centre voľného času, takže dievčatá sú z rôznych častí mesta. V Spojených štátoch je tento šport braný ako prestíž pre teenegerky, u nás je to hlavne o tom, že kto sa chce hýbať, môže prísť a robiť to, či už len tak pre zábavu alebo pre vystúpenia. V našom súbore je však zásadný rozdiel asi v tom, že my vychádzame z mažoretkového športu a nie z cheerleadingu - cheerleading sme zapracovali postupne,“ hovorí. V tíme majú štyri kategórie mažoretiek od 6 do 14 rokov,  a senior kategória od 15 rokov.

Martišková hovorí, že dievčatá najviac baví práca s flexibilitou tela, zlepšovanie sa a náročné pózy - napr. šnúry, rozštepy, premety. „To je aj jedna z najťažších vecí, pretože nie každý je prirodzene flexibilný a ohybný a potrebuje veľa tréningu, aby sa to naučil. Rovnako sú náročné aj rôzne zdvíhačky,“ dodáva.

 

 

Prečítajte si aj Odborník: Dobré cviky sú všade, len ich nevieme používať

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.