BRATISLAVA. Internet je plný zaručených rád, ako schudnúť či nabrať svaly. Administrátori Googlu by zrejme potvrdili, že práve v tomto jarnom období sa intenzita vyhľadávania rôznych cvikov zvyšuje.

„Toto je najväčší problém. Ľudia si nájdu nejaký cvik a začnú ho praktikovať. Nevedia však prečo, iba sa im páči,“ hovorí asistent trénera futbalového Spartaka Trnava Milan Ivanka pre Šport .inak.

„Čo ale ten cvik rozvíja? Čo ním zlepšujú či napravujú? Väčšinou to prináša viac škody ako úžitku.“

Letným cieľom býva ploché brucho. „To máme všetci, len je na ňom tuk. Telo je natoľko inteligentné, že tuk zhromažďuje v oblastiach, kde narobí najmenej škody.“

Takto má vyzerať správny drep.

 

Začať s drepmi, kľukmi a zhybmi

Ivanka tvrdí, že dobré cviky sú všade, len ich musíme vedieť používať. Profesionálni športovci by sa podľa neho mali dať otestovať, aby zistili, ktoré časti tela potrebujú posilňovať či naprávať.

Bežný človek však nebude chodiť po vyšetreniach, otestovať sa môže jednoducho. „Treba začať s drepmi, kľukmi či zhybmi na hrazde. Ak sa na hrazde nepritiahnem, nemám vnútornú silu. Tento cvik totiž nie je len o rukách, ale napríklad aj o chrbte a bruchu.“

 

Ak sa pri obyčajnom drepe človek nedotkne zadkom takmer až lýtok, niečo nie je v poriadku. Takisto sa dá otestovať aj pri kľuku. „Ak sa prehýnam, nemám vnútornú silu a darmo budem cvičiť na strojoch.“

 

Core tréning

Odborník ešte pred začatím naberania objemu s činkami či na strojoch odporúča zamerať sa na takzvaný core tréning, pri ktorom sa posilňuje vnútorné svalstvo.

„Je to taká krabica – od ramien až po bedrá. Posilňuje sa pri tom chrbát, brucho, panvové dno a bránica. Pokiaľ je bránica dostatočne spevnená, vnútorné orgány sú dobre držané a telo funguje v správnom postavení.“

Cviky core tréningu sú jednoduché, nevyžadujú si náročné pomôcky. Okrem bosu sú prítomné hádam v každej domácnosti – fitlopta či obyčajná doštička.

Správny cvik na brucho.

 

Svaly ako špongia

Cvičeniachtivý si musí premyslieť, či chce dobre vyzerať na kúpalisku alebo sa dobre cítiť. Ivanka rozpráva, že keď dal „nabúchaným“ chlapom v posilke spraviť jeden zo základných cvikov, nezvládali ho.

„Niekto môže mať veľké svaly, ale keď má slabé vnútro, môže napríklad nastať problém s chrbtom, natrhnutím svalov či deformáciou kostí. Dôležité je mať plán, rozumieť mu a ísť krok za krokom.“

Za osobitnú kategóriu považuje jedincov, ktorí v snahe čo najlepšie vyzerať používajú podporné prostriedky na rast svalov.

„Nezvýšia si funkčnú, ale objemovú silu, v svaloch je potom veľa vody a sú ako špongia."

Správna poloha tela pri kľuku.

 

Prvé výsledky neprídu hneď

Cvičiť treba začať s vlastnou váhou a hlavne veľkou dávkou trpezlivosti. Až potom je vhodné fitko. „Prvé viditeľné výsledky prichádzajú po dlhšom čase, po niekoľkých mesiacoch a niekedy aj roku.“

Niektorí si v snahe dostať sa do formy najímajú osobných trénerov. Väčšinou s nimi cvičia ženy. „Muži si myslia, že tomu viac rozumejú,“ hovorí Ivanka.

„Treba si vybrať dobrého trénera. Taký nie je ten, ktorý stále rozpráva to isté. Všetko musí vysvetliť, mal by zistiť, čo klient potrebuje posilňovať, čo naťahovať.“

Medzi najčastejšie chyby trénerov patrí, keď zákazníkom hovoria, že čím viac budú spotení, tým lepší je podľa nich tréning. „Ide o to, aby ste niečo rozvíjali a spravili niečo pre svoje zdravie.“