V období predvianočných nákupov a zhonu dobre padne na chvíľu spomaliť a stíšiť sa. Posedieť si so šálkou teplého čaju a potešiť sa pohľadom na zelený kúsok prírody v období, kedy je všetko šedivé a príroda za oknami sa odobrala na zimný spánok.

Živý ekosystém v rastlinnom teráriu poteší nielen našu dušu, ale nadchne ako originálny darček aj našich blízkych. Rastlinné terárium je v našej uponáhľanej dobe symbolom pokoja a udržateľnosti, pretože nám krásne zelené vydrží roky. Dokonca sa v prípade, že starostlivosť nezvládneme, dá neustále obnovovať. Aj tento ekologický rozmer robí rastlinné teráriá takými výnimočnými.

Uzavreté ekosystémy si cenili od rímskych čias

V historických písomných záznamoch sa uvádza, že chránené prostredie pre rast rastlín na spôsob rastlinného terária ľudia vytvárali už od staroveku. Typickými príkladmi sú prvé prototypy skleníkov na pestovanie zeleniny, ktoré sa objavili už za rímskych čias.

V dobových záznamoch nájdeme pokusy pestovať zeleninu v skleníku od 1. storočia nášho letopočtu za cisára Tibéria. V Európe sa prvé veľké skleníky ako uzavreté ekosystémy začali budovať v 17. storočí v Anglicku či Holandsku a slúžili hlavne na pestovanie exotických teplomilných rastlín v oblastiach, kde by inak neprežili. Prostredie skleníka vytvorí optimálnu vlhkosť a teplotu podobne ako malé rastlinné teráriá.

Postupne sa tento koncept rozšíril aj do našich záhrad v podobe skleníkov, či do našich domovov v podobe rastlinných terárií.

“Dnes naozaj nájdete všetky veľkosti a druhy terárií. Najmenšie terárium, o akom viem, má priemer 3 cm. Keď hovoríme o veľkých teráriách, aj tropický dom v zoologickej záhrade môže byť považovaný za veľké terárium,” dopĺňa Peter Mrva, výrobca rastlinných terárií z firmy Enki EU, ktorá priniesla na slovenský trh produktovú radu terárií BiomeBliss.

Veľké terárium ponúka oveľa viac možností pre kreativitu a dizajn. Umožňuje vytvoriť komplexné a pôsobivé scenérie, ktoré zahŕňajú rôzne druhy rastlín, kôry, kamene a dokonca aj vodné prvky.

“Väčší priestor umožňuje lepšie vrstvenie rastlín, čo môže pridať hĺbku a vizuálnu zaujímavosť. Menšie a stredné terária sú ideálne pre menšie priestory a môžu byť umiestnené na pracovnom stole, polici alebo iných menších plochách. Ich kompaktná veľkosť znamená, že sa ľahšie presúvajú a manipulujú. Sú tiež skvelé pre začiatočníkov, ktorí sa chcú oboznámiť s pestovaním rastlín v teráriu bez veľkého záväzku,” dodáva Peter Mrva.

Rastlinné teráriá v kaviarni či vo firme

Čo robí rastlinné teráriá takými výnimočnými? Je to ich estetický aj relaxačný prvok. Výskumy nám dokazujú, že pobyt uprostred zelene, či už je to park alebo les, má terapeutické účinky na duševné aj fyzické zdravie. Naše telo vníma prírodu veľmi pozitívne. Rastliny pomáhajú aj pri zotavovaní pri chorobe. Výhľad na zeleň z nemocničnej izby skracuje napríklad dobu rekonvalescencie aj po medicínskom zákroku.

Rastlinné terárium nám urobí podobnú službu tam, kde nie je možné tešiť sa zo zelene vonku. Jeho uzavretý mikrosystém pripomína les alebo zarastenú džungľu. Záleží na nás, aké druhové zloženie rastlín si zvolíme, či vytvoríme miniles, dizajnovú japonskú záhradu alebo nepriehľadnú džungľu.

Rastlinné terárium sa vďaka jeho výnimočnému vzhľadu môže stať dôležitou súčasťou nášho domova či kancelárie. Ich výhodou je nadčasový dizajn, ktorý sa hodí do každého interiéru. Rastlinné terárium vynikne na recepcii hotela aj na pulte v kaviarni, alebo ako súčasť výzdoby interiéru reštaurácií.

Tiež ako súčasť našich oddychových kútov v byte či kancelárii. Nezaberú pritom veľa miesta - v ponuke nášho eshopu máme dve veľkosti - s 20 centimetrovou a 30 centimetrovou výškou.

Foto - archív ZVM

Celkom inak sa dá o teráriách rozmýšľať v priestoroch firmy. “Napríklad vo veľkosti stredne veľkej izby, do ktorej sa zmestí kreslo, a vo firme ho môžu zamestnanci používať na relax. Dodajte si k tomu zeleň, vyššiu teplotu, vlhkosť, príjemnú relaxačnú hudbu alebo zvuky prírody,” dodáva Peter Mrva.

Interiérová rastlina či rastlinné terárium

Bez ohľadu na veľkosť platí, že starostlivosť o rastlinné terárium je jednoduchá a nezaberie veľa času. Hlavný predpoklad na úspešné pestovanie je dostatok svetla a udržiavanie primeranej vlhkosti, čiže bežné denné svetlo, nie však priame slnko. Vlhkosť udržiavame pravidelným rosením rozprašovačom a výmenou vzduchu.

Výmena vzduchu je potrebná na doplnenie CO2 do terária pretože ho rastliny pri fotosyntéze spotrebúvajú. Pri malých a stredných teráriách stačí 1- až 2-krát týždenne otvoriť terárium asi na 30 minút a hotovo. Podobný efekt dosiahneme aj jedným našim výdychom priamo do rastlinného terária.

Neobyčajné teráriá vo svete

Vo svete nájdeme mnohé unikátne rastlinné ekosystémy veľkých rozmerov, ktoré spĺňajú kritérium rastlinného terária. Napríklad v Dánskom Copenhagene nájdeme unikátny projekt budovy opery prepojenej s exteriérových parkom a veľkým vnútorným teráriom. Návštevníci a návštevníčky majú možnosť priamo z budovy vykročiť do nádherného parku, na ktorý je vidieť z každej časti budovy, čím sa znásobuje kultúrny a umelecký zážitok.

To však nie je všetko. Dáni išli s konceptom zelene ešte ďalej. Nádherné interiérové terárium sa nachádza priamo uprostred reštaurácie. Hostia si tak môžu vychutnať obed hneď vedľa zelenej oázy. Trend interiérových skleníkov či terárií nájdeme všade po svete. Aj u našich susedov v Rakúsku. Ta, môžeme navštíviť krásny projekt Palmenhaus Schönbrunn. Nachádza sa v Viedni a je to impozantný skleník s rôznymi tropickými a subtropickými rastlinami.

Odborníci na rastlinné teráriá a minizáhrady v interiéri sú Japonci. Ich interiérové bonsajové záhrady sú svetoznáme.

Rastliny do interiéru patria. Je len na nás, pre ktorý typ zelene sa rozhodneme. Dôležité je, aby nám priniesli radosť a vytúžený pokoj.