Rozmýšľate ako mať na Vianoce všetkého hojnosť? A možno je načase povedať si, že už máme dosť a uskromniť sa. Toto rozhodnutie je oslobodzujúce, vie uľaviť duši a určite uľaví planéte. Tu sú naše tipy na zero-waste Vianoce 2021.
1. Zero-waste Vianoce: Zvoľme dobrovoľnú skromnosť
Asi každý raz zažil pocit, že nevedel odpovedať na otázku, čo si želá pod stromček. Žijeme dobu kedy to, čo potrebujeme, si vieme kúpiť a to, čo sme chceli, už dávno máme.
Vždy sa dá vymyslieť ešte ďalších 10 vecí, ktoré by sme mohli chcieť. Ale možno je načase povedať si, že už máme dosť a uskromniť sa. Toto rozhodnutie je oslobodzujúce, vie uľaviť duši a určite uľaví planéte.
2. Darujme si zážitky, nie veci
Aj keď si hojnosť pod stromčekom vieme len ťažko predstaviť v podobe virtuálnych poukážok, vyskúšajme, či nám takáto forma daru urobí rovnakú radosť ako hmotná vec. Je to len o zvyku, aj poukážka na pedikúru môže byť zabalená lákavo. Môžeme si darovať vyhliadkový let balónom, pilotovanie lietadla, či kurz angličtiny.
Mnohých poteší aj poukážka na wellness pobyt, relaxačné masáže, kozmetiku alebo permanentka do divadla. Fantázii medze klásť netreba a tento dar bude mať okrem kreativity aj ďalšiu výhodu - kúpime si vec, ktorá ostane v našich spomienkach natrvalo a nie časom niekde v kúte.
Ilustračné foto - pexels.com
3. Zero-waste Vianoce: Kúpme si knihu a nechajme ju kolovať
Vianoce je obdobie kníh. Vychádza veľké množstvo noviniek, pretože práve na predvianočné obdobie si vydavateľstvá nechávajú tie najzaujímavejšie tituly. Využime veľký výber a potešme seba aj blízkych knihou.
Knihy majú jednu neodškriepiteľnú výhodu - vedia urobiť radosť viackrát - keď ich prečítame, môžeme ich posunúť ďalej. Kniha je dar, ktorý môže kolovať medzi obdarovanými skoro donekonečna. Inšpiráciu na dobré knihy nájdeme napríklad na cocitat.sk
4. Zabalme darčeky ekologicky
Vianočné papiere sú väčšinou zmiešaným kompozitom - sú plné trblietavých prímesí, lesklých častí a štruktúr a preto ich väčšinou nemôžeme po použití zrecyklovať v papierovom odpade. Aj tu sa vieme vynájsť minimálne dvoma spôsobmi.
Za prvé, môžeme znovu použiť papier z minulého roka. Už pri vybaľovaní darčekov treba pamätať na šetrné rozbalenie a odloženie papiera na budúci rok. V druhom prípade si vieme vyrobiť papier aj sami. Kúpime obyčajný baliaci papier a ten si vyzdobíme podľa svojho.
Môžeme ho opečiatkovať, pomaľovať alebo balíček len minimalisticky ozdobíme červenou stuhou. Takto zabalené darčeky sú vkusné a nechajú vyniknúť kráse vianočného stromčeka. Návod ako si ho vyrobiť sa dá nájsť na internete.
5. Vianočný stromček
Viacerí z nás každý rok riešime dilemu, či kúpiť živý, umelý alebo kvetináčový vianočný stromček. Na internete si vieme pozrieť rôzne porovnania uhlíkovej stopy pri kúpe živého alebo umelého stromčeka.
Nájdeme aj rady, ako sa zachovať, keď už umelý stromček máme. Rozhodnutie je vždy na nás. Tu je stručný prehľad našich možností.
Zvieratá v bratislavskej ZOO. Foto - TASR
Živý stromček - živý stromček je slovenská klasika. Predajcovia sa v čase citlivosti na výrub stromov snažia podporiť predaj aj tak, že živý vianočný stromček označia za klimaticky neutrálny. Hovoria, že ak je pestovaný v špeciálnej škôlke na to určenej, vie vianočný strom počas svojho krátkeho života vyrobiť veľa kyslíka aj naviazať Co2 z atmosféry.
Keď skončí svoju púť, zužitkujeme ho ďalej na záhrade na štiepku alebo použijeme v krbe. Keď dáme nabok tradície a nostalgiu, táto možnosť nemusí byť až takou výhrou pre klímu. Stromček k nám cestuje veľakrát z ďaleka, je pestovaný na monokultúrnych plantážach s minimálnou biodiverzitou a na konci jeho cesty ho využijeme jednorázovo.
Umelý stromček - ak sa takýto stromček už nachádza v našej domácnosti, nevadí. Vieme ho používať opakovane ešte veľa rokov. Keď je už raz vyrobený a využívaný, je to najlepšia možnosť, ako s ním naložiť. Nový umelý však nekupujme a zvoľme radšej inú alternatívu.
Foto - TASR
Živý stromček v kvetináči - tu veľký pozor, pretože existujú dva druhy kvetináčových vianočných stromčekov. Prvý je v kvetináči pestovaný odmalička a má koreňovú sústavu, ktorá mu umožňuje po sviatkoch prežiť a rásť aj naďalej. Ten si vieme kúpiť v záhradníctvach, nie ako vianočný strom, ale ako ihličnan určený do záhrady.
Tento musíme na pobyt v interiéri aklimatizovať. Na týždeň ho umiestnime v medzistanovisku niekde v garáži, chladnej chodbe alebo zimnej záhrade. Potom nám slúži na 2-3 týždne počas sviatkov ako vianočný stromček.
Po sviatkoch sa aklimatizácia zopakuje znova, ale opačne. Ak sa nám to podarí urobiť dobre, zostane nám vianočný stromček aj na ďalšiu sezónu. Druhý síce rástol v zemi, ale potom bol vykopaný a vložený do kvetináča. Problémom takéhoto stromu je osekaná koreňová sústava, ktorá nemá šancu utiahnuť potrebu živín ani vody. Stromček je odsúdený na odumretie. Prežije len o trochu dlhšie ako klasicky odrezaný vianočný strom.
Foto - autorka
Bezodpadový vianočný stromček - môžeme si ho vyrobiť z toho, čo máme naokolo - z konárov, drevených latiek, dokonca vešiakov - jednoducho z hocičoho, čo sa nám kreatívne ponúka ako náhrada, čo je 100% zero-waste.