Za oknami sa začína jeseň, dni sa krátia, príroda sa farbí do zlata a pomaly začína čas, kedy sa stromy a všetka zeleň vonku uloží na zimný spánok. Listy opadajú a svet vonku stratí svoju zeleň.

To je ideálny čas vytvoriť si kúsok zelenej prírody doma. Okrem izbových rastlín môžeme skúsiť niečo odvážnejšie. Takou osobnou domácou džungľou môže byť aj rastlinné terárium. Pri jeho výrobe zažijeme veľa zábavy a zmysluplne strávime čas strávený doma.

Čo je rastlinné bioaktívne terárium

Nie je to iba bežné terárium, je to uzavretý bioaktívny ekosystém. To znamená, že udržiava živý ekosystém medzi rastlinami a mikroorganizmami. Ekosystém rastlinného terária je veľmi láskavý k prípadných chybám, ktoré sa väčšinou dajú jednoducho napraviť.  

Starostlivosť iba raz do týždňa je príjemným bonusom a preto ho majú v obľube reštaurácie či kaviarne a svoje miesto si našli aj v kanceláriách či v zaneprázdnených domácnostiach.

„V gastre majú uzavreté rastlinné terária veľkú výhodu, keďže na rozdiel od ľalie vám z nich nenapadá peľ do polievky,“ smeje sa Peter Mrva, výrobca rastlinných terárií z firmy Enki EU, ktorá priniesla na slovenský trh produktovú radu terárií BiomeBliss.

O rastlinné teráriá sa vedia starať aj ľudia, ktorým sa nedarí udržiavať pri živote bežné izbové rastliny.

Chcem si rastlinné terárium vyrobiť sama, dokážem to?

Hodnota veci sa počíta aj cez to, či sme k jej získaniu prispeli svojim časom a úsilím. Pre nás, ktoré máme chuť si niečo vlastné vytvoriť, je výroba rastlinného terária presne tou hodnotou a odmenou. Navyše, práca s pôdou a rastlinami je veľmi meditatívna a vieme pri nej krásne relaxovať. „Naučí vás aj trpezlivosti, nie všetky kreácie sa podaria na prvý pokus,“ súhlasí Peter Mrva.

Rastlinné terária si môžete kúpiť hotové alebo siich aj doma vyrobiť.  Foto - archív ZVM 

Pre kreatívnych ľudí, ktorí sa neboja zašpiniť si ruky od hliny, je zhotovenie takého terária hračka. Pohľad naň nás bude tešiť nielen kvôli jeho kráse, ale aj kvôli hodnote, ktorú sme doň vložili v podobe nášho času a kreativity. Jediné, čo nás od tejto radosti delí, je vedomosť, ako na to.

Vyrábať rastlinné teráriá môžeme rôznymi spôsobmi. Na internete je veľa videonávodov, jeden môžete nájsť na eshope Žien v meste - na tomto odkaze.

Pripravil ho pre vás výrobca rastlinných terárií  Peter Mrva. Je určený hlavne pre tie a tých z nás, ktorí sa chcú naučiť ako sa jednoducho a rýchlo postarať o terárium, čo je praktické z hľadiska jeho udržateľnosti. Nič nepoteší viac ako to, keď si niečo vyrobíme sami a robí nám to spoločnosť veľa ďalších rokov.

Videonávod alebo aj hotové teráriá sú navyše originálnym darčekom pre kamarátku, partnera, alebo ako teambuilding celého tímu.

Dizajn terária záleží iba od nás

Dizajn terária môžeme dokonale personalizovať podľa svojho vkusu. Či budeme výsadbu ťahať smerom do ružova, biela, alebo použijeme len jednoduchý stálozelený bonsaj, voľba je na nás.

S farbami sa dá pohrať aj inak. Štruktúru a farbu dosiahneme aj pomocou rôznych kamienkov a dekorácií. Môžeme zvoliť jednoduchú farebnú kombináciu kamienkov v prírodných farbách alebo môžeme použiť kontrastné materiály, napríklad v žiarivo bielej alebo ružovej farbe. Fantázii sa medze nekladú, čo ocenia tí, ktorí svoju fantáziu nerady nechajú zviazanú v zaužívaných mantineloch.

Ďalším zaujímavým prvkom vie byť aj štruktúra pôdy. Na vylepšenie pôdy vieme použiť keramzit alebo perlit, ktoré vo svojich póroch zadržiavajú vodu a mikroorganizmy. Je to funkčné z hľadiska ekosystému terária. Nakoniec môžeme do kompozície vsadiť ulitu, mušľu alebo väčší solitérny kameň, o ktorého sa bude vinúť  výsadba. A máme hotovo.

Všetko závisí od nás a našej fantázie. Keď vyrábame terárium ako darček, veľmi pekne vyzerá, keď doň vložíme darovaciu kartičku so želaním. Venovanie môžeme pripevniť pomocou prírodného špagátiku aj na hrdlo fľaše.

Rastlinné terárium zútulní každý priestor - byt i kanceláriu.  Foto - archív PM

Vytvoríme tak dizajnový originálny dar, ktorým určite nič nepokazíme a ako darček je vhodný pre mužov či ženy každého veku. Napokon muži tvoria viac ako polovicu zákazníkov, ktorí si zakúpili terárium do svojich domovov alebo kancelárií.

Čo potrebujem na zhotovenie terária?

Predtým, ako sa vrhneme na realizáciu, skontrolujem si, či máme všetko potrebné

Sklenená nádoba ľubovoľnej veľkosti a tvaru s dostatočne širokým hrdlom, aby sa jednoducho vkladali časti.

„Samotná výroba je o to komplikovanejšia a dlhšia, o čo je pristup do terária horší. Ak robíte spoje prvé terarium/ teráriá, vyberte si nádobu so širokým vstupom/hrdlom. Podobne pravidlo platí o veľkosti terária, čím je menšie tým ťažšie sa vytvárajú drobné detaily, a v detailoch je podstata diela,“ radí Peter Mrva.

Kamienky rôznych veľkostí alebo farby, perlit, keramzit

Pôda, kompost, piesok

Mach

Dekorácie:Kusy dreva, mušle, ulity, môžeme tam pridať čokoľvek, čo sa nám páči a máme k tomu osobná vzťah. Tým dostane terárium jedinečný dizajn, ktorý je len náš.

Rastliny: „Výber rastlín prispôsobte veľkosti terária, lepšie je použiť viac malých rastlín ako jednu veľkú, ktorá zaberie celý objem terária, najmä keď má neprimerane veľké listy,“ radí Peter Mrva.

Bioaktívna zložka: Súčasťou terária by mal byť aj drobný neškodný hmyz, ktorý likviduje plesne a odumreté časti rastlín, čím zabezpečujú dlhodobú udržateľnosť a životnosť uzavretého ekosystému pri minimálnej starostlivosti. Bioaktívna zložka neškodí rastlinám, naopak, zabezpečuje ich dobrý zdravotný stav.

Nástroje - lopatka, dlhá pinzeta, nožnice, rozprašovač

Dobrá nálada

Ak takéto komponenty nemáte, všetko si môžete kúpiť na našom eshope, spolu s videonávodom.

Viem si rastlinky rozmnožiť a posúvať to ďalej?

Áno, ide to, ale odporúča sa nezasahovať do výsadby hneď po zakúpení terária. Rastliny v novom teráriu potrebujú podrásť a poriadne zakoreniť. Preto množme rastliny až po pár mesiacoch, keď zmohutnejú a rozrastú sa. Takto sa dajú množiť sukulenty, ale aj paprade či mach. Výroba ďalšieho terária opäť pomôže prírode, lebo ak ho použijeme ako darček namiesto rezaných kvetín, darujeme ekologický, udržateľný darček, ktorý vydrží pri správnej starostlivosti veľa rokov.

Eko darček

Ak nám záleží na životnom prostredí a zvažujeme dopady svojho správania na životné prostredie, darovanie biodynamického rastlinného terária je dobro voľbou. Nie je to žiadny rýchloobtrátkový darček. Práve naopak, vydrží nám dlhé roky.

Kytice z rezaných kvetín, ktoré k nám často putujú z iného konca sveta, na ich rast sa minie veľa umelých hnojív a vody a na ich prevoz sa vylúči veľké množstvo CO2, nie sú ekologickou voľbou. Rastlinné terárium je vhodným kvetinovým a originálnym darom nielen pre ženy.