S príchodom nového roku prichádza aj vlna tradičných predsavzatí, ktorá sa často točí okolo osobného rozvoja a zlepšovania. Mnohí z nás sa usilujú o zdravší životný štýl alebo šetria peniaze na splnenie svojich snov. Mnoho ľudí okrem starostlivosti o seba myslí už aj na starostlivosť o planétu.

Nový rok je ideálnym časom nielen pre osobnú reflexiu, ale aj pre zamyslenie sa nad tým, ako môžeme prispieť k lepšiemu a udržateľnejšiemu svetu. Prinášame vám 7 jednoduchých a zároveň účinných tipov, ako môžete bez veľkej námahy začleniť udržateľné praktiky do svojej rutiny a urobiť niečo pre ochranu životného prostredia každý deň.

1. Nakupujte pre-loved veci a posielajte do obehu tie svoje

Otvára sa stále viac možností, ako pohodlne a bezpečne nakúpiť tovar z druhej ruky a zároveň múdro predať vlastné nepoužívané veci. Oblečenie, knihy alebo elektroniku je možné ľahko predať aj kúpiť cez mobilný telefón. Pomáhame tým znižovať dopyt po novom tovare a znižujeme spotrebu surovín, ktorá je spojená s odlesňovaním a produkciou CO2. Takéto spotrebiteľské rozhodnutie môže mať zásadný vplyv na prírodu.

Spoločnosť  Swappie, ktorá sa zaoberá výkupom a predajom repasovaných iPhonov, vypočítala, že ak sa životnosť smartfónu predĺži o 2 roky, ušetria sa tým 2 tony emisií. Tomu zodpovedá prínos jedného stromu po dobu 10 rokov. Kúpa sofistikovaného prístroja z druhej ruky pritom môže byť úplne bezpečným krokom pre spotrebiteľa. Práve spoločnosť Swappie renovuje telefóny v 52 krokoch, čím zaisťuje ich kvalitu. Preto môže kupujúcim zaručiť vrátenie peňazí do 14 dní a navyše 12-mesačnú záruku. Tým, ktorí svoj iPhone do Swappie predávajú, zase umožní bezplatný odhad ceny do pár minút a rýchle a jednoduché odkúpenie.

2. Odpojte, čo nepoužívate

Odpojenie elektrických prístrojov, ktoré nie sú používané, môže prispieť k zníženiu spotreby energie a tým aj k ochrane planéty. Tzv. „phantom load" (energia spotrebovávaná zariadeniami vo vypnutom stave) môže tvoriť až 10 % ročných nákladov na elektrinu v domácnosti. Je teda vhodné odpojiť zariadenia, ktoré nie sú aktívne používané, či už sa jedná o TV v izbe pre hostí alebo hernú konzolu, na ktorej sa hráte len cez víkendy.

V teste sa ukázalo, že moderné nabíjačky sami o sebe, bez zapojeného prístroja, majú natoľko malú spotrebu, že ich odpojenie nemá takmer žiadny vplyv. Ak máte nabíjačku na telefón a stolný počítač zapojené v jednej predlžovačke, oplatí sa taká, pri ktorej môžete zapnúť jednotlivé zásuvky, aby ste minimalizovali spotrebu, ale maximalizovali pohodlie a nemuseli neustále vypájať a zapájať káble, ktoré používate denne a žiadnu spotrebu negenerujú.

3. Zapnite inteligentné nabíjanie na svojich zariadeniach

Funkcia „inteligentné nabíjanie batérie" pri Apple zariadeniach pomáha predĺžiť životnosť batérie tým, že sa učí vzory nabíjania aj používania zariadenia. Nabíjanie sa optimalizuje, aby batéria nedosiahla 100% kapacity po celú dobu pripojenia k nabíjačke, čím sa znižuje jej opotrebenie a predlžuje životnosť. Dlhodobé nabíjanie na plnú kapacitu môže urýchliť starnutie batérie. Inteligentné nabíjanie preto nabíja batériu do 80% a dokončí nabíjanie na 100% až tesne pred predpokladaným použitím zariadenia, čo znižuje expozíciu batérie vysokému napätiu. Aktivácia funkcie je jednoduchá: v nastavení batérie vášho Apple zariadenia stačí zapnúť „Optimalizované nabíjanie batérie".

4. Tašky? Rozhodne nie papierové ani z bioplastu

Štúdia z roku 2020 ukázala, že hoci papierové tašky vyzerajú najviac ekologicky, tie z bioplastu a prekvapivo aj tie z bavlny nie sú pre životné prostredie práve najlepšie. Z pohľadu ochrany planéty vyšli najlepšie opakovane použiteľné polypropylénové netkané tašky, ktoré už po 4 použitiach prekonajú bežné tašky zo supermarketu, ale aby sa ich výroba ekologicky oplatila, je potrebné ich použiť aspoň päťdesiatkrát. Igelitky sú hneď na druhej priečke, takže ak máte na výber a svoju tašku ste zabudli doma, berte radšej tú z plastu a nabudúce ju so sebou vezmite znova.

5. Vymeňte žiarovky za LEDky

LED žiarovky sú výbornou voľbou pre úsporu energie. Sú až o 80 % energeticky účinnejšie ako tradičné žiarovky, čo znamená, že premieňajú väčšiu časť energie na svetlo a menej na teplo. Navyše majú LED žiarovky oveľa dlhšiu životnosť, čo znamená, že budete menej často vymieňať žiarovky, a tak generujete menej odpadu.

6. Obmedzte množstvo dát v cloude

Digitálny priestor má vplyv na životné prostredie. Naše online aktivity, vrátane ukladania dát v cloude, sa podieľajú na celkovej uhlíkovej stope. Štúdie odhaľujú, že dátové centrá môžu do roku 2025 spotrebovávať až pätinu globálnej energie, čo je alarmujúce. V súčasnosti tieto centrá produkujú asi 3,5 % celosvetových emisií CO2, čo je viac, než vyprodukuje civilné letectvo.

Jednoduché riešenie spočíva v znížení objemu dát, ktoré ukladáme online. Začnime napríklad s fotografiami. Ktorá fotka vám naozaj prináša radosť a ktorú už nepotrebujete? Pravidelným „upratovaním“ svojho digitálneho priestoru nielen znížime svoju uhlíkovú stopu, ale zároveň môžeme ušetriť, pretože nebudeme musieť kúpiť väčšie cloudové úložisko.

7. Nahraďte mlieko a hovädzie

Stravovacie návyky majú výrazný vplyv na emisie skleníkových plynov. Hovädzie mäso a mliečne výrobky patria medzi hlavné zdroje skleníkových plynov z potravinárskeho priemyslu. Jednoduchým, ale účinným krokom môže byť obmedzenie konzumácie týchto produktov a ich nahradenie inými zdrojmi bielkovín. Hovädzie mäso možno nahradiť hydinou, rybami alebo rastlinnými alternatívami, ako sú strukoviny, tofu alebo orechy. Tým všetkým môžeme znižovať negatívny vplyv na životné prostredie bez toho, aby sme sa museli vzdať rozmanitosti v strave.

 

Uvedomelá spotreba 

Záchrana planéty bude pre nás všetkých náročná a bude vyžadovať mnoho veľkých a možno aj nekomfortných zmien. Najdôležitejšie rozhodnutia a nariadenia však často nemôžeme priamo ovplyvniť. Dôležitou súčasťou záchrany planéty je však aj naša spotreba – patríme totiž medzi 10 % najbohatších ľudí na planéte. Svoju spotrebu môžeme ovplyvniť sami, tu a teraz. Bez nás a zmeny nášho správania to nepôjde.