Bratislava sa môže pochváliť  slovenským unikátom - stálym centrom opätovného využitia, ktoré môžeme navštíviť až 6 dní v týždni. Od 8. októbra je otvorené KOLO - prvé centrum opätovného použitia, kde môžeme doniesť svoje nepotrebné veci a na oplátku si urobiť radosť niečím, čo zas potrebujeme my. Všetko udržateľne a šetrné k planéte.

Ide o prvé re-use centrum a stabilný priestor, kde môžu návštevníci získať veci z druhej ruky alebo priniesť tie, ktoré im už v domácnosti neslúžia, ale sú plne funkčné a použiteľné. Prvý deň priestor navštívilo vyše 800 ľudí, ktorí si odniesli približne dve tony predmetov, uviedla agentúra TASR.

KOLO: Knihy, čajový servis, nábytok či lyže

Slávnostné otvorenie KOLO re-use centra bolo v sobotu. Nachádza sa na Pestovateľskej ulici č.13 v areáli OC Korzo v Bratislave. Jeho otvoreniu predchádzalo organizovanie mestských bazárov, ktoré však boli časovo obmedzené. Teraz má mesto prvé stále centrum.

Počas celého septembra mohli obyvatelia a obyvateľky Bratislavy odniesť na zberné miesta v rôznych častiach Bratislavy svoje nepotrebné, ale stále zachovalé a použiteľné veci. Zber nepotrebných vecí organizoval mestský podnik OLO, veci pretriedil a tie použiteľné sme si mohli kúpiť minulú sobotu v mestskom re-use centre.

V KOLO bolo v čase otvorenia až 10 ton vyzbieraných vecí. Výber bol naozaj  rôznorodý - od kníh, obrazov, kuchynského riadu, športových potrieb, detských hračiek, nábytku až po elektroniku. Milovníci hudby sa mohli prehrabať starými cédečkami, platňami či si kúpiť napríklad husle.

KOLO je vysnívaným projektom hlavného mesta, aktivistov a iniciatív venujúcich sa životnému prostrediu a predchádzaniu vzniku odpadu. Mesto Bratislava si uvedomovalo vplyv odpadového hospodárstva na životné prostredie, preto schválilo Stratégiu nakladania s odpadmi v meste Bratislava s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo pre roky 2021 – 2026 2.

Ľudia čakajú v rade na otvorenie Bratislavského centra opätovného použitia - KOLO v areáli OC Korzo. Foto TASR - Pavol Zachar

V rámci novej Stratégie si mesto určilo ako jeden z cieľov vybudovať aspoň jedno mestské re-use centrum. Zámer sa podaril a obyvatelia a obyvateľky sa konečne môžu oprieť o mestské služby a môžu svoje nepotrebné veci zhodnocovať udržateľne.

Dostanú sa sem aj tí, ktorí sú cez pracovný týždeň zaneprázdnení, pretože KOLO bude otvorené v sobotu aj v nedeľu od 10.00 do 17.00 a počas pracovného týždňa  v utorok až piatok od 10.00 do 18.00. V pondelok bude centrum zatvorené.

Re-use centrum: Prednášky a workshopy 

V deň otvorenia malo mesto pripravený bohatý program v podobe workshopu s iniciatívou Klíma ťa potrebuje alebo prednáške o triedení odpadu od NATUR PACK. KOLO však so vzdelávaním nekončí. Počas nasledujúceho obdobia chce návštevníkom a návštevníčkam centra ponúknuť aj prednášky a workshopy z oblasti recyklácie, ochrany životného prostredia a udržateľnosti, ale aj budovania komunít.

Peniaze, ktoré sa predajom vyzbierajú, budú slúžiť na ďalší rozvoj re-use centra. Prevádzkovateľom KOLO, centra opätovného využitia, je spoločnosť OLO, prenájom priestoru zaplatí bratislavský magistrát. Inšpiráciu na takéto centrum vieme nájsť za hranicami v Prahe alebo Brne, kde podobné projekty vznikli, ale nájdeme ich aj inde vo svete.

Vybudovaním prvého slovenského centra opätovného využitia vysielame obyvateľom a obyvateľkám Slovenska aj našej planéte dôležité posolstvo o tom, že nám záleží na tom, kde a ako skončí náš odpad a že nám na životnom prostredí záleží. Bude skvelé, keď podobné užitočné projekty vzniknú naprieč celým Slovenskom, v Košiciach, v Poprade či v Trenčíne.

 

Čo do KOLO môžeme priniesť:

nečalúnený nábytok (nie nábytkové zostavy) ako stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí (nie matrace), záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti, atď.  

knihy, časopisy, CD aDVD  

spoločenské hry ahračky ako autíčka, autodráhy bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.   

detský sortiment ako kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodúľky, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.   

kuchynské potreby (nie elektronické) ako taniere, poháre, príbor, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, iné ako drevené náradie (kovové či plastové naberačky, metličky, liatinové platne), sklenené či plastové dózy na skladovanie potravín (s viečkami/vrchnákmi), SodaStream, Koťogo kávovar, atď.   

domáce azáhradkárske potreby (nie elektronické) ako skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.   
  
kancelárske aškolské potreby ako školské tašky, kompletné sady farbičiek či fixiek, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky, atď.   

chovateľské potreby ako prepravky na prevoz zvierat, koterce (bez matracov a čalúnenia), vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď.   

športové potreby ako zjazdárske lyže, bežky, topánky na bežky, lyžiarky, korčule (inline, kolieskové, na ľad,…), tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne športy, atď.  

bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.   

hudobné nástroje (nie elektronické) ako strunové nástroje (gitary, ukulele,…), strunové nástroje, dychové nástroje, stojany, obaly na nástroje, atď.   

 

Predmety, ktoré KOLO neprijíma:

oblečenie aobuv  

čalúnený nábytok a nábytkové zostavy  

posteľné matrace, paplóny adeky  

elektrické aelektronické zariadenia  

drevené kuchynské vybavenie ako varechy, dosky na krájanie atď.  

zaváraninové poháre, fľaše na pitie, nádoby na prepravu askladovanie potravín  

farby, čistiace prostriedky achemikálie   

veci, ktoré spĺňajú svoju funkčnosť len ako súčasť celku ako napríklad kľučky na dvere, vodovodné batérie, súčiastky, náhradné diely atď.