Škótska poslankyňa Natalie Donová plánuje v parlamente tejto britskej provincie predložiť návrh zákona, ktorý má omilostiť ľudí odsúdených za čarodejníctvo. Za touto iniciatívou stoja aktivistky, ktoré sa pokúšajú rehabilitovať pamiatku obetí čarodejníckych procesov, informuje agentúra AFP.
Z čarodejníctva obvinili 4000 ľudí
"V niektorých krajinách sú ľudia ešte stále obviňovaní a trestaní za bosoráctvo... Škótsko by malo ísť príkladom, priznať si hrôzy minulosti a zaistiť, aby nezostali títo ľudia zapísaní v dejinách ako zločinci," uviedla poslankyňa Natalie Donová.
Aktivistky požadujú okrem omilostenia odsúdených aj oficiálne ospravedlnenie zo strany úradov a vybudovanie národného pamätníka obetiam procesov. "V priebehu 16. až 18. storočia bolo v Škótsku obvinených z čarodejníctva približne 4000 ľudí," uviedla aktivistka Claire Mitchellová. Viac ako 2500 z týchto ľudí bolo popravených a následne upálených, pričom až štyri pätiny tvorili ženy.
Obvinili ľudí, čo boli iní
Podozriví boli vypočúvaní a mučení. Výsledkom týrania, ktoré zahrňovalo aj spánkovú depriváciu či fyzické tresty, bolo priznanie sa k bosoráctvu a spojenectvu s diablom. Podiel odsúdených v čarodejníckych procesoch bol na vtedajší počet obyvateľov Škótska päťkrát väčší, než bol európsky priemer, uviedol Julian Goodare, emeritný profesor histórie Edinburskej univerzity.
Podľa aktivistky Zoe Venditozziovej mohol byť obvinený z bosoráctva ktokoľvek. Vo všeobecnosti to boli obyčajní, často chudobní ľudia, ktorí sa za seba nevedeli postaviť, alebo ich ostatní pokladali za čudákov. Ľudia vtedy podľa nej "veľmi silno" verili v diabla a práve ženy považovali za prostriedky, cez ktoré môže pôsobiť.
"Nemôžeme urobiť nič, aby sme zmenili minulosť, ale môžeme sa z nej poučiť," uviedol Goodare. Podobné iniciatívy vznikli aj v španielskej provincii Navarra, Švajčiarsku, Nórsku či v Katalánsku, kde schválil parlament začiatkom roka rezolúciu o rehabilitácii pamiatky obetí čarodejníckych procesov.