1.Vianoce šetrné k planéte - Upratujme ekologicky

S Vianocami nás a našich blízkych čaká čistenie a upratovanie domácnosti. Aj keď sa mnohé týmto "tradíciám" nevyhneme, v nejakej miere upratať musíme. Urobme tieto činnosti čo najviac minimalistické a zapojme všetkých členov rodiny.

S minimalizmom a ekologickým zmýšľaním súvisí aj použitie ekologických čistiacich prostriedkov, ktoré si môžeme namiešať z toho, čo nájdeme v kuchyni. Na odstránenie vodného kameňa môžete použiť ocot. Ten použijeme aj na doleštenie okien a iných sklenených povrchov, aj na dezinfekciu povrchov.  

Na vodný kameň je skvelá kyselina citrónová, ktorú môžeme použiť rovnako ako ocot. Sóda bikarbóna je univerzálny čistič, ktorý poznali už naše babičky. Jej jemne abrazívne účinky využijeme na čistenie umývadiel, toalety, ale aj kuchynskej dosky alebo textílií, kde výborne pohlcuje pachy.

Už ste počuli o pudingovej metóde umývania okien? Zmiešame klasický vanilkový puding typu zlatý klas a 5 litrov vody. Okno umyjeme na dvakrát. Najprv ho pretrieme "nahrubo", kedy odstránime najväčšie nečistoty. Druhé umytie okna už je finálne, vytrieme ho dosucha tou istou handričkou. Okno zostane bez šmúh a bude voňať po vanilke. Aj pri upratovaní môžeme zvoliť cestu len toho najnutnejšieho. Ušetrený čas venujme sebe.

2. Ako na udržateľné Vianoce - darujme veci z druhej ruky

Vyskúšajme tento rok niečo nové - zožeňme darček v bazári, antikvariáte, second hande, swape oblečenia. Ak nie je nás odbadorovaný práve zberateľom kníh, obdarujme ho ročným vstupným do knižnice. Veci od výmyslu sveta vieme zohnať v rôznych bazároch na sociálnych sieťach alebo overených webových portáloch, kde sa to, aj novým tovarom, len hmýri.

Obyvateľky bratislavského kraja môžu využiť možnosť navštíviť KOLO - centrum opätovného použitia, kde sa dajú za pár eur kúpiť veci z druhej ruky a podporiť tak využitie vecí, ktoré ešte nepatria do odpadu. Dajú sa tu kúpiť nábytok, umenie, lyže či praktické veci do domácnosti.

Živý darček darujme len po dôkladnom zvážení svojich časových možností. Foto: Pixabay

 

3. Darujme si zážitky, nie veci

Aj keď si hojnosť pod stromčekom vieme len ťažko predstaviť v podobe virtuálnych poukážok, vyskúšajme, či nám takáto forma daru urobí rovnakú radosť ako hmotná vec. Ročná permanentka na masáže, do fitka alebo na lymfodrenáž poteší tie dámy, ktoré sa plánujú v roku 2023 venovať starostlivosti o telo.

Mnohých poteší aj poukážka na wellness pobyt, do sauny, na kozmetiku, ale aj permanentka do divadla. Balíček vstupného do galérií a múzeí nemusí byť zlý nápad pre tie z nás, ktoré chodia pravidelne za kultúrou a umením. Kúpa pernamentky nám zjednoduší život a zároveň kúpime vec, ktorá ostane v našich spomienkach natrvalo.

4. Zero-waste Vianoce: Kúpme si knihu a nechajme ju kolovať

Vianoce je obdobie kníh. Vychádza veľké množstvo noviniek, pretože práve na predvianočné obdobie si vydavateľstvá nechávajú tie najzaujímavejšie tituly. Využime veľký výber a potešme seba aj blízkych knihou.

Knihy majú jednu neodškriepiteľnú výhodu - vedia urobiť radosť viackrát - keď ich prečítame, môžeme ich posunúť ďalej. Kniha je dar, ktorý môže kolovať medzi obdarovanými skoro donekonečna. Inšpiráciu na dobré knihy nájdeme napríklad na stránkach vydavateľstiev.

Sem patrí aj kúpa predplatného časopisov, novín alebo aj streamovacieho TV programu.

5. Ako na udržateľné Vianoce - Zabaľme darčeky ekologicky

Vianočné papiere sú väčšinou zmiešaným kompozitom - sú plné trblietavých prímesí, lesklých častí a štruktúr a preto ich väčšinou nemôžeme po použití zrecyklovať v papierovom odpade. Aj tu sa vieme vynájsť minimálne dvoma spôsobmi.

Môžeme znovu použiť papier z minulého roka. Už pri vybaľovaní darčekov treba pamätať na  šetrné rozbalenie a odloženie papiera na budúci rok. Ak sa papier roztrhal a stratil zo svojej veľkosti, nevadí. Po obstrihaní sa doň už síce nebudú dať zabaliť veľké predmety, na knihy a drobnosti to s veľkou pravdepodobnosťou stačiť bude. 

V druhom prípade si vieme vyrobiť papier aj sami. Použijeme staré noviny, ktoré napríklad potlačíme pečiatkami, alebo jo pomaľujeme. Alebo si kúpime obyčajný baliaci papier a ten si vyzdobíme podľa svojho.

Môžeme ho opečiatkovať, pomaľovať alebo balíček len minimalisticky ozdobíme červenou stuhou. Takto zabalené darčeky sú vkusné a nechajú vyniknúť kráse vianočného stromčeka. Návod ako si ho vyrobiť sa dá nájsť na internete.

Foto:Unsplash

6. Vianoce bez odpadu - aj stromček vie byť EKO

Viacerí z nás každý rok riešime dilemu, či kúpiť živý, umelý alebo kvetináčový vianočný stromček. Na internete si vieme pozrieť rôzne porovnania uhlíkovej stopy pri kúpe živého alebo umelého stromčeka.

Nájdeme aj rady, ako sa zachovať, keď už umelý stromček máme. Rozhodnutie je vždy na nás. Tu je stručný prehľad našich možností.

Živý stromček

Živý stromček je slovenská klasika. Predajcovia sa v čase citlivosti na výrub stromov snažia podporiť predaj aj tak, že živý vianočný stromček označia za klimaticky neutrálny. Hovoria, že ak je pestovaný v špeciálnej škôlke na to určenej, vie vianočný strom počas svojho krátkeho života vyrobiť veľa kyslíka aj naviazať Co2 z atmosféry.

Keď skončí svoju púť, zužitkujeme ho ďalej na záhrade na štiepku alebo použijeme v krbe. Keď dáme nabok tradície a nostalgiu, táto možnosť nemusí byť až takou výhrou pre klímu. Stromček k nám cestuje veľakrát z ďaleka, je pestovaný na monokultúrnych plantážach s minimálnou biodiverzitou a na konci jeho cesty ho využijeme jednorázovo.

Umelý stromček 

Ak sa takýto stromček už nachádza v našej domácnosti, nevadí. Vieme ho používať opakovane ešte veľa rokov. Keď je už raz vyrobený a využívaný, je to najlepšia možnosť, ako s ním naložiť. Nový umelý však nekupujme a zvoľme radšej inú alternatívu.

Bezodpadový vianočný stromček 

Môžeme si ho vyrobiť z toho, čo máme naokolo - z konárov, drevených latiek, dokonca vešiakov - jednoducho z hocičoho, čo sa nám kreatívne ponúka ako náhrada, čo je 100% zero-waste. Stromček z konárov a lana vie byť veľmi fotogenický a ozdoby z prírodného materiály na ňom vyzerajú veľmi štýlovo. Môže byť len malý a zavesený na stene, napríklad na gaučom alebo sa dá vyrobiť aj z veľkých konárov, ktorému vyhradíme celú stenu v obývačke.

Najlepší stromček je ten, ktorý môžeme opakovane používať veľa rokov. Zvážme si všetky alternatívy a urobme informované rozhodnutie. Stromčekom, ktorý u vás bude kolovať veľa rokov, možno inšpirujete niekoho ďalšieho. A aj keby nie, vy si každoročne ušetríte nervy a čas pri zháňaní živej jedličky a urobíte niečo pre planétu.