Soňa Červená bola vymazaná z pamäti československého národa. Hoci bola vo svete uznávanou opernou divou, ktorá žiarila na svetových pódiách, doma po prevrate začínala od nuly - mala 65 rokov. Nevzdala sa a dodnes hviezdi na doskách, ktoré znamenajú svet. Jej príbeh je zaslúžene medzi 50 príbehmi slovenských a českých rebeliek v knihe Kvapky na kameni.
Soňa Červená sa narodila 9. septembra 1925 v Prahe do rodiny, pre ktorú bola hudba druhým dychom. Jej pradedko Václav Červený bol slávny výrobca hudobných nástrojov a jej otec Jiří zase básnik a zakladateľ známeho pražského kabaretu Červená sedma. Volanie krvi zasiahlo aj Soňu, práve láska k hudbe ju spájala s otcom. „Bol to bohém, muzikant, básnik. Všetko, čo vo mne je, prebudil on,“ povedala v rozhovore pre český denník Blesk.
Soňa Červená. Foto - pinterest.com
Soňa Červená a detstvo: Opustil ich otec
Sonina mama Žofia dcéru v láske k hudbe nepodporovala. Bola síce spoločenská, no bola úplný protiklad otca. Azda aj preto ich manželstvo dlho nevydržalo a po desiatich rokoch sa rozviedli. Odchod otca od rodiny bol pre dievčatko prvou veľkou ranou v živote. A čakalo ju ich ešte nespočetne veľa. Ostala žiť s mamou a staršou sestrou Jiřinou, bola veľmi ľútostivá a hanblivá. Až tak, že ju prezývali tragédka.
Napriek introvertnej povahe čoraz viac túžila po opere. Keď sa bola v pražskom Národnom divadle pozrieť na Carmen, bola rozhodnutá – chce spievať hlavnú postavu v tejto slávnej opere. O niekoľko rokov neskôr sa jej to podarilo viackrát, no čakala ju ešte dlhá cesta.
Ako zapálenú študentku hudby ju veľmi podporovala učiteľka, ktorá jej navrhla, aby šla skúsiť šťastie do divadla Voskovca a Wericha. Tí v tom čase hľadali hlavnú ženskú postavu do svojho predstavenia Divotvorný hrniec. Na jej veľké prekvapenie, Soňa uspela a dostala angažmán v divadle. Tak sa tesne po druhej svetovej vojne začala jej úspešná kariéra po boku takých hviezd ako Vlasta Burian alebo Oldřich Nový. Neskôr sa z nej vďaka nezameniteľnému altu a mezzosopránu stala operná diva.
Soňa Červená: Rodičia v koncentráku, manžel v emigrácii
V súkromí toľko šťastia nemala. Obaja jej rodičia počas vojny skončili v koncentračných táboroch a hoci sa jej mama vrátila z Ravensbrucku živá, no veľmi zúbožená, ich chladný vzťah to nevzkriesilo.
Ďalšou trpkou ranou bol odchod jej manžela. Tým bol majiteľ továrne na čokoládu František Slabý, ktorému nastupujúci komunistický režim znárodnil majetok. „Náš vzťah bol veľmi pekný. Ale jemu ako majiteľovi továrne a nepriateľovi režimu nezostalo nič iné, než utiecť,“ spomínala na svoje jediné manželstvo speváčka v týždenníku Téma. Písal sa rok 1948 a manželia sa už nikdy viac nestretli, dokonca ani nevedela, čo sa s ním stalo. Vedela len, že odišiel do Kanady.
Aj ona dostala ponuku emigrovať, dokonca jej to navrhol sám Jan Werich, ktorý bol ochotný jej pomôcť. V tom čase to ale odmietla kvôli svojim rodičom a sestre. Vedela, že by ich tým vystavila výsluchom a prenasledovaniu.
Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno. Kompletné pamäti o Soni Červenej. Foto - instagram
Soňa Červená: Mama zomrela po výsluchu ŠtB
Neochránila ich. Jej matku vyšetrovala ŠtB kvôli majetku a žena, zoslabnutá po pobyte v koncentračnom tábore, zrejme neprežila jeden z náročných výsluchov. Za čudných okolností zomrela v cele vo väzení na Pankráci.
Soňa neskôr odišla z Prahy na pobyt v opere vo Východnom Berlíne. Keď však zistila, že 4. januára 1962 zatvárajú posledný prechod cez Berlínsky múr na Západ, nechala všetko tak, sadla do svojho auta a presvedčila vojaka, aby ju pustil. Argumentovala tým, že v západnej časti mesta má termín na opravu auta a o hodinu je naspäť. Mala so sebou len psa, kabelku a jednu knihu a to ho presvedčilo. Prečo sa tak zrazu rozhodla? „Začala mi strpčovať život ŠtB, sledovali ma, znemožnili mi spievať. Preto som nakoniec zvolila odchod. Moje meno bolo vymazané z filmových titulkov i nahrávok pre rozhlas,“ povedala v rozhovore pre český portál Novinky.cz.
Soňa Červená v emigrácii
Emigrantke veľmi pomohol dirigent Herbert von Karajan. Vďaka nemu dostala rolu v rakúskom Salzburgu a vo Viedni. Tam však nemohla žiť, lebo jej bolo veľmi úzko – pripomínalo jej to rodnú Prahu. Neskôr žila striedavo v Nemecku aj v americkom San Franciscu, ako sama okomentovala – ako šťastný bezdomovec. Keďže prišla o celé dedičstvo, majetky – či už nehnuteľné alebo hnuteľné – naučila sa nebrať si veci so sebou. Keď sa sťahovala preč, vždy v byte nechala väčšinu vecí a brala si len to, čo jej bolo najbližšie – knižky, listy a klavírne výťahy.
Mala však veľkú vášeň – zvieratá. Tými sa obklopovala celý život. Ako správna diva tiež zbierala klobúky a topánky. Je to vskutku všestranne nadaná osoba, jazdila na koni, cvičila aerobik, ale venovala sa aj krasokorčuľovaniu a otužovaniu. Jedna vec je však pre ňu typická - je puntičkárka a nesťažuje sa. Keď o nej v roku 2017 Oľga Sommerová natočila dokument, len tak medzi riadkami sa diváci dozvedeli, že skvele vyzerajúca speváčka zápasila s niekoľkými zdravotnými ťažkosťami – prasknutou aortou, ale aj celiakiou či nespavosťou.
Soňa Červená potratila v lietadle
Ešte jedna vec bola dlho ukrytá v Trinástej komnate Soni Červenej. Hoci sa už viac nevydala, mala priateľa, ktorý bol manažérom veľkých svetových orchestrov. Soňa s ním žila do jeho smrti, celých 30 rokov, no nikdy sa nevzali. Obaja veľa cestovali a predstava rodiny do ich plánov nezapadala. Keď však Soňa zistila, že je tehotná, dieťatku sa veľmi potešila. „Povedala som si, že dieťa chcem a pôjdem preč z divadla, ale chcela som ešte splniť zmluvu v San Franciscu,“ citoval ju denník Blesk. Dieťa však neprežilo transatlantický let a speváčka potratila priamo v lietadle. Už viac neotehotnela.
Keď padol režim v Československu, neváhala a vrátila sa domov. Avšak, nik ju tam nepoznal. Režim sa postaral o to, že o nej nebola ani zmienka. Diva, ktorá žiarila na svetových pódiách, začínala opäť od piky. Prvú veľkú rolu dostala v roku 2002 a dodnes hrá v Národnom divadle v Prahe.
Napriek ťažkému životnému údelu nestráca mladíckosť a nadhľad aj vo svojich 95 rokoch. Je zmierená s osudom, so starnutím aj so smrťou. „Sonička Červená tu už možno nebude, ale dušička áno, tá neumiera,“ povedala pre Novinky.cz.