Technológiu ich výroby pozná len hrśtka ľudí v rodinnej dielni Rautis. Malá česká obec Poniklá na Semilsku je tiež jediným miestom na svete, kde sa dodnes toto tradičné remeslo z konca 19. storočia uchovalo.
Krehké vianočné ozdoby z dutých sklenených perličiek, ktoré sa vyrábajú ručne, sa aj preto dostali na zoznam UNESCO. Unikátna manufaktúrna výroba je už zapísaná na národnom zozname nemateriálnych statkov tradičnej ľudovej kultúry.
Pre Česko je to už siedmy zápis do zoznamu UNESCO, kde sa viackrát dostalo aj spolu s inými krajinami vrátane Slovenska (s modrotlačou i bábkarstvom).
Poniklá a perlári
Meno obce Poniklá vraj vzniklo podľa potoka, ktorý sa stráca v krajine a zase sa vynára – skrátka „poniklá“. Prvá zmienka pochádza z roku 1354 a od 16. storočia sa tu rozvíjala výroba ľanových plátien, najskôr domáca výroba a neskôr manufaktúry.
Foto - Rautis.cz
Časom vo viacerých chalupách vystriedali tkáčske stavy fúkacie stoly, na ktorých sa fúkali sklenené perly. Perlári totiž zarobili viac ako tkáči, a tak sa vraj na začiatku 20. storočia perlárinou v okolí Poniklé živilo vyše 400 rodín. Ako sa dozviete vďaka projektu „Křišťálové údolí“, šikovný perlár za deň dokázal vyrobiť až tri a pol tisíc perličiek: podlhovastých aj hruškovitých, malých aj väčších, z číreho aj farebného, hladkého aj vrúbkovaného skla. Používali sa na náhrdelníky, brošne a ihlice do klobúkov, náušnice alebo výzdobu krojov a kostýmov.
Ako vznikla prvá ozdoba?
Nikdy sa už nedozvieme, kto vzal drôtik, navliekol naň nepodarené perly, a na svete bola prvá ozdoba. Nevieme ani koho napadlo, že by sa dala využiť pre výzdobu vianočných stromčekov. Samotných perlárov? Obchodníkov, keď odbyt sklenených perál viazol a sklady sa plnili? Deti z perlárských chalúp, ktoré jablká, oriešky alebo drobné ozdôbky zo slamy, dreva a zemiakov na vianočnom stromčeku vylepšili trblietavou nádherou? Skrátka pre perličky sa našlo iné uplatnenie: vianočné ozdoby.
Od tej doby sa nielen fúkali, ale aj striebrili, farbili, rezali, navliekali na drôtiky a formovali do najrozmanitejších tvarov. Do práce sa zapájali celé rodiny a od jednoduchých tvarov sa navliekači od detí až po starých rodičov postupne prepracovávali k zložitejším vynálezom. Z perličiek sa dnes vyrába skoro všetko, čo vás napadne a čo sa hodí k Vianociam: zvieratá, lietadlá, autíčka aj vláčiky, bicykle, ovocie, kočíky, rozprávkové postavy a dokonca aj trojsťažníky.
Foto - Rautis.cz
Rozptýlená manufaktúra
Ozdoby sa v Poniklej vlastne dodnes vyrábajú rovnako ako kedysi, ale aj po viac ako sto rokoch sú najobľúbenejšie tie najklasickejšie vzory, hlavne vianočné hviezdičky a vločky. V ponikelskej manufaktúre sa takých ozdôb každý rok vyrobí až 150 tisíc kusov, a to podľa 20 tisíc vzorov. Hocikomu pripadajú drahé, ale platí tu, že čo kus, to originál, a každý výrobok z deväťdesiatich percent tvorí ľudská práca. Keby vraj mala cena kopírovať skutočné náklady, stála by každá ozdoba takmer dvojnásobok.
Faktorský čiže sprostredkovateľský systém práce je preverený rokmi, ostatne aj ten by si zaslúžil špeciálny zápis do UNESCO: Rautis raz mesačne fúkačom rozvezie nové sklo, prípadne formy na fúkanie, a zadá, čo potrebuje vyrobiť. Hotové perly si potom spoločne s potrebným materiálom vyzdvihujú rezači a navliekačky: tí potom vytvárajú tie čarovné kúsky, ktoré sa potom zvezú do strediska, balia a putujú ďalej do sveta. Systémom nazývaným rozptýlená manufaktúra firma zamestnáva asi päťdesiat ľudí.
Foto - Rautis.cz
Exkurzia, predajňa, hobby sety a dielňa
Ak chcete vidieť, ako sa perličkové vianočné ozdoby vyrábajú, nemusíte obchádzať chalupy na horských stráňach: Rautis ponúka prezentáciu ručnej výroby vianočných ozdôb zo sklenených perál na jedinom mieste. Okrem toho môžete vyskúšať vlastnú fantáziu a zručnosť v kreatívnej dielni, alebo si vo firemnej predajni v Poniklé či na e-shope zohnať niektorý zo stoviek hobby setov a tvoriť krehké ozdoby v pohodlí vlastného domova. Pre tých najzvedavejších tu dokonca majú špeciálnu knižku. Píše sa v nej nielen o histórii a súčasnosti perlárskeho remesla, ale zoznámite sa aj s príbehmi niekoľkými tvorcov, s využitím perličiek pri zdobení krojov a nechýbajú ani návody na výrobu perličkových ozdôb krok za krokom.