BRATISLAVA. Vyštudovala právo, veľa cestovala a budovala si kariéru. „Sústredila som sa na prácu a pomedzi to cestovanie, koníčky, priatelia, a hoci som deti jedného dňa chcela, ten deň akosi stále neprichádzal. Ale necítila som naliehavú potrebu riešiť to“ hovorí Silvia Belovičová, partnerka firmy Squire Patton Boggs Slovensko, jedinej zo 46 pobočiek americkej právnickej firmy, kde majú ženy vo vedení stopercentné zastúpenie. Belovičová deti neriešila, ale okolie či klienti v práci často.  

 

 

Zlá otázka 

„Stávalo sa, že v konverzácii sa otázka zvrtla na deti a keď som odpovedala, že deti ešte nemám, nasledovala otázka prečo a kedy a či vôbec ich teda hodlám mať“ hovorí. „Nepríjemné otázky od cudzích ľudí som sa snažila odbiť nejakou humornou odpoveďou. A tak som vravela, že sa na tom pracuje alebo, že nie sú ľudia, lebo naozaj nebol ten pravý muž  A to mám šťastie, že vyzerám mladšie a dotazujúci nevedeli, že už som vysoko vysoko nad štatistickým vekom prvorodičiek“ smeje sa dnes Belovičová. To by si asi aj poklepali po čele.“ A nestávalo sa to len jej. 

„Mladšie kolegyne sa na jednom internom školení sťažovali, že im je nepríjemné, že sa ich pýtajú, prečo sú slobodné, prečo ešte nemajú deti. Nie každý to vie obrátiť na srandu, cítia tlak a nevedia ako na takéto otázky reagovať.  Majú pocit, že sa na nich dívajú ako na sebecké kariéristky, ktoré sa bránia prirodzenej roly ženy-matky, a to podľa mňa nie je správne. Je to výsostne osobné právo ženy rozhodnúť sa mať či nemať deti a kedy a neznamená to, že ak ich žena nemá do 30 alebo nechce, tak je horšia, sebeckejšia“  hovorí Belovičová.

Keď si zoberiete, že dnes musia koncipientky absolvovať najprv päťročnú koncipientskú prax, počas ktorej zarábajú priemerne, nie je to čas, keď si poviete, že teraz je ten pravý čas na dieťa.  Ak si po praxi konečne nájdu dobre platené miesto, nechcú to prerušiť tehotenstvom a materskou. A to už im ide na tridsať a podľa okolia už majú najvyšší čas na dieťa. Súhlasím, že zo zdravotného hľadiska to netreba odďaľovať, ale mám vo svojom okolí aj v našej firme príklady toho, že sa to dá aj neskôr a bez komplikácií,“ vysvetľuje Belovičová, ktorá je sama mamou až po štyridsiatke.

 

 

Chce to rešpekt

Dôvodov, prečo ženy nemajú deti, môže byť príliš veľa, než aby sme ich súdili a odsudzovali“. Jedna vec sú zdravotné dôvody , tie sú mimo tejto diskusie, ale existujú aj iné, ktoré by sme mali rešpektovať.  dopĺňa.  Huffington Post ich v minulom roku uverejnil 270.  „Ženy uvádzali, že sa boja tehotenstva i pôrodu, nemajú spoľahlivého partnera, necítia sa na to, aby sa dobre o deti starali, majú často problémy samy so sebou. Je proste veľa a celkom legitímnych a pochopiteľných dôvodov na to, prečo sa rozhodli nemať deti. Očakávať, že každá žena bude mať prvé dieťa s priateľom z vysokej či zo strednej hneď po škole je  už dnes prežité.“ hovorí Belovičová.

Huffington Post písal o dôvodoch bezdetných žien na základe štatistiky z roku 2014. Podľa nej nemalo deti rekordných 48 percent žien vo veku od 18 do 44 rokov. Na Slovensku bolo podľa štatistík z rok 2011 37-tisíc žien vo veku 19 až 44 rokov bez detí.  

„Jedna vec sú dôvody, prečo sa vek prvorodičiek neustále posúva a dnes je už myslím za 30-tkou a či je to správne alebo nie. Toto by bolo na samostatný článok a o tie dôvody tu ani tak nejde.  Ide skôr o rešpekt. Ak sa žena rozhodne nemať dieťa (napr. z jedného z tých 270 dôvodov, ktoré uviedol Huffington Post) alebo to odkladá až po 35 (resp. to ani plánovito neodkladá, ale to tak proste vypáli, ako v mojom prípade), bolo by fajn, keby sme to rešpektovali, nedívali sa na ňu ako na sebeckú kariéristku alebo ešte niečo horšie a hlavne, neotvárali touto témou small talk na recepcii. Je to ozaj nevhodné.  Radšej sa bavme napr. o tom, prečo je stále taká vysoká rozvodovosť, prečo dnes ľudia hľadajú partnera na zoznamkách alebo prečo fungujú adopcie tak ako fungujú. To bude určite prospešnejšie.“ uzatvára Belovičová.

 

(Obsah vznikol v spolupráci s firmou Squire Patton Boggs)

 

Prečítajte si aj Ženy nemôžu mať všetko, hovorí Tatiana Prokopová, ktorá vedie právnickú firmu s ďalšími dvoma ženami