Skupina nezaradených poslancov okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho považuje novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, za politizáciu tejto témy. Novinárom to povedala poslankyňa Denisa Saková (nezaradená).
Poslanci sa preto zdržali pri hlasovaní o novele. Ak sa bude o návrhu rokovať v septembri, sú poslanci pripravení požiadať o stiahnutie zákona z rokovania pléna.
Saková: Riešiť treba ekonomiku, nie potraty
Politizácia tejto témy je podľa Sakovej bezpredmetná. "Myslíme si, že sa majú riešiť vládou a parlamentom úplne iné problémy, ktoré súvisia s ekonomickou situáciou a sociálnymi neistotami, ktoré na Slovensku sú," dodala s tým, že tento návrh zákona podľa nej nie je úplne v súlade s ústavou, pričom súčasná legislatíva v oblasti interrupcií je podľa nej v súlade so Štrasburským dohovorom a aj ústavou.
Poslankyňa povedala, že neexistuje spoločenská požiadavka na otváranie tejto témy, dodala, že diskusiu by mali viesť ženy.
Prečítajte si
Jedna z predkladateľov návrhu Anna Záborská (OĽaNO) je pripravená podporiť aj ďalšie návrhy týkajúce sa potratov, ktoré sú predložené v parlamente. Dva sú z dielne ĽSNS a jeden predložili nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Záborská hovorí, že návrhy v minulosti predkladali napríklad súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) či minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
"Sú to návrhy vtedajšieho pána poslanca Krajčího, pána Vašečku a pána Krajniaka, aspoň ja, keď to zoberiem osobne, bolo by absurdné, keby som za ne nehlasovala," povedala v tejto súvislosti.
Petrík: Zásah do práv žien
Predstaviteľky mimoparlamentnej strany Spolu upozorňujú, že poslanci vládnej koalície namiesto skutočnej pomoci rodičom riešia zásahy do práv žien, ktoré ohrozujú ich zdravie a slobodu. "Tieto opatrenia môžu byť vstupnou bránou pre zásadnejšie snahy o obmedzovanie práv žien v tejto oblasti. Zároveň zasahujú do sekulárneho demokratického štátu, akým Slovensko podľa Ústavy SR je," uviedla Simona Petrík zo Spolu.
Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, posunuli poslanci v utorkovom hlasovaní do druhého čítania. Poslanci z klubu OĽaNO v nej navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť chcú potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch.