Svoje prvé dieťa som porodila cisárskym rezom v celkovej anestézii. Kým mi lekári ešte zašívali brucho a ja som sladko spala, sestrička vložila dcérku do náručia manželovi. Držal ju v rukách skôr, ako ja. Dokelu, ako som mu to vždy závidela! A čo je najlepšie, bolo to zadarmo. V tých časoch sa ešte stále rodilo pomerne málo detí a nemocnice bojovali o priazeň mamičiek. Otec pri pôrode bol niečo ako vizitka dobrej pôrodnice. Čosi ako čistý obrus v slušnej reštaurácii. Kto by zaň platil?
Kamarátka, ktorá rodila pár rokov po mne, mi rozprávala veselú príhodu. Hoci, keď ju prežívala, nebolo jej tak do smiechu, ako keď ňou bavila spoločnosť pri kávičke. Išlo o to, že keď ju manžel priviezol so silnými kontrakciami do pôrodnice, jedna sestrička ju pripravovala na pôrod a druhá navigovala otecka, ako má zaplatiť za to, že môže byť pri pôrode svojho dieťaťa. V tom čase už totiž nemocnice zistili, že sa na tom dá aj zarobiť.
Najskôr bolo treba vypísať akúsi účtenku, s ktorou mal utekať cez pár poschodí na opačný koniec pôrodnice do pokladne. Tam nervózny chvíľu podupkával, lebo kompetentná osoba bola na WC. Keď konečne prišla, zistil, že vo vreckách má o tri eurá menej, ako bolo treba a kartou sa, samozrejme, platiť nedalo. Milá teta ho teda navigovala k najbližšiemu bankomatu. S peniazmi zase utekal späť, aby dostal vytúžené potvrdenie, že zaplatil a môže tak svoje dieťa privítať na svete. Kým dobehol na pôrodnú sálu, jeho manželka práve úspešne porodila. „Do prdele,“ boli prvé slová, ktoré tak adresoval svojmu synovi.
Budúce mamičky a oteckovia si konečne môžu vydýchnuť. Po rokoch už aj na Slovensku kompetentní pochopili, že otec má plné právo byť pri pôrode svojho dieťaťa a nie je dôvod, aby za to niekomu platil. A tak od 1. februára sa ruší tento nezmyselný poplatok, ktorý sa v nemocniciach väčšinou pohyboval od 10 do 30 eur. Keď kompetentní odkukajú zo zahraničia ešte aj to, ako sa v nemocniciach podporuje bonding a dojčenie, bude to skvelé. Zostáva dúfať, že im to nebude trvať tak dlho, ako zrušenie nezmyselného poplatku.
Prečítajte si