Nie je o tom žiadny dôkaz, ale úvaha by mohla vyzerať nejako takto: Keď tam dáme ženu, nemôžeme nič pokaziť. Buď prekvapí alebo z toho útesu spadne. Takže, úspech si podelíme, neúspech necháme iba jej.

Nie je o tom žiadny priamy dôkaz, ale po takýchto úvahách dostávajú právničky zložité prípady s malou šancou na úspech, podnikateľky sa dostávajú do čela firiem v dlhoch, šéfredaktorky na čelo médií a vo vrcholovej politike sa objavia ženy, o ktorých ste dovtedy počuli len málo.

Ako Theresa Mayová na čelo novej britskej vlády. Nie je o tom žiadny dôkaz, ale aj v jej prípade mohla byť úvaha asi takáto. Keď už sa jeden chlap prepočítal (Cameron, keď vyhlásil referendum), druhý sa zľakol úspechu (Boris Johnson, ktorý viedol úspešné referendum o vystúpení Británie z Únie) a tretí to zabalil (hlasný kritik Bruselu a europoslanec Nigel Farage), dajme ten brexit na starosť žene. Ak ho vyrokuje, to bude ok, ak nie, bude to iba jej vina. Británia už takto na čelo vlády vytiahla v čase krízy Margaret Thatcherovú a teraz dala šancu Mayovej.

Priamy dôkaz na to nie je, ale od roku 2003 máme výskum British Journal of Management, ktorý takéto úvahy pomenoval ako sklenený útes. Výskum vznikol z rozhovorov s viac ako 300 osobami, ktorým ukázali životopisy mužov a žien. Podľa nich mali vybrať vhodného kandidáta alebo kandidátku na čelo firmy. Ak išlo o úspešnú firmu, väčšina vybrala na čelo firmy muža, neúspešné firmy dali hlavne ženám. Sklenený útes je teda ochota v časoch krízy či krachu dať šancu ženám, prípadne príslušníkom menšín. V zásade však rátate s tým, že neuspejú a z útesu spadnú, aby sa tam opäť vrátili muži

To, že o tom nemáme priamy dôkaz je asi najhoršie. Preto sklenené útesy fungujú ďalej a muži v pozadí vám budú vysvetľovať, že ženy iba dostali šancu, ktorej sa tak dožadujú, a že sú kvalifikované a majú na to. Ženy protestovať nebudú, pretože, keď neuspejú, berú to ako vlastné zlyhanie, hoci od začiatku išli do veľkého rizika, ktoré by mnohí muži nepodstúpili. 

Napokon zažili sme to aj na Slovensku, kde sa budeme dodnes sporiť o to, či prvá slovenská premiérka Iveta Radičová mala šancu uspieť a či je zlyhanie iba jej vina.

Sklenený útes ničí ženy. Dlho sa usilujú, aby dostali šancu ukázať, že na to majú, prerazia sklenený strop, aby sa dostali na vrchol, ale keď neuspejú, spadnú z útesu a debata o ženách sa vracia na začiatok. Tam, kde o živote rozhodujú pohlavie a zažité stereotypy o ženách pri sporáku.

 

Prečítajte si aj Dámy, nezáviďte tej Cibulkovej!