V lete nám chutí ľahká strava plná ovocia a zeleniny. Stravovať sa zdravo nie je problém, dokonca aj pre takých vyberavých stravníkov ako sú deti. Ak im chceme ulahodiť, ponúknime im chutné ovocie z vlastnej záhrady či balkóna.
Tu sú tipy na ovocné kríky, ktoré nesklamú a je jednoduché ich vypestovať. Do starostlivosti o ovocné kríky môžeme zapojiť aj deti a stráviť s nimi príjemný spoločný čas. Môžeme ich motivovať kúpou vlastného náradia alebo im požičajme svoje dospelácke náradie. Keď im požičiame svoje náradie, potešíme ich tým, že ich pozveme do dospeláckeho sveta.
Jahody- ovocie, ktoré chutí deťom
Jahody sú istota, ktorá chutí nielen deťom. Na trhu je veľa kultivarov rozdielnych chuťou alebo obdobím dozrievania plodov. Je výhodné vysadiť viacero odrôd, aby sme mali stále nejaké plody. Keď si vysadíme remontantnú (opätovne rodiacu odrodu), bude nám rodiť viackrát za sezónu. Nebude nám preto ľúto, ak všetky jahody zarodia naraz práve vtedy, keď my sme na letnej dovolenke.
Časom sa jahody samé rozmnožia a pokryjú pôdu, tak ich môžeme využívať aj na to, aby nám v horúcich letných dňoch zakryli pôdu v záhrade alebo v kvetináči. Jahody vieme s deťmi použiť aj iným spôsobom ako jesť plody. Veľmi chutné sú aj mladé lístky, ktoré príjemne ochutia detský čajík. Dodajú mu ovocnú chuť a vôňu a čajovú zmes zjemnia.
Ak ste sa ešte nestretli s jahodami, ktoré majú ružové kvietky (napr. fragaria 'Toscana'), teraz si môžete túto lahôdku dopriať, pretože výrazne ružové až cyklaménové farby kvietkov potešia nás aj deti. Špeciálnou kategóriou jahôd, ktoré môžeme vysadiť u seba na záhrade, sú lesné jahôdky. Sú síce násobne menšie ako plody jahôd, na aké sme zvyknutí, ale prekvapia nás svojou odolnosťou a vytrvalosťou a výbornou chuťou.
Ak jahody vysadíme popod kríky na záhradu alebo do kvetináča, svojimi listami pokryjú pôdu a počas horúcich letných dní zabránia odparu vlahy a prehriatiu pôdy.
Lesné jahôdky. Foto - Unsplash
Ríbezle - chutné ovocie na koláč
Ríbezle obsahujú veľa vitamínu C a vďaka sladkokyslej chuti bývajú súčasťou mnohých jedál. Výborné sú čerstvé, práve obraté z kríka, ale aj v koláči alebo ako zmrazená dreň či do smoothie. Deti si pochutia na červenej, bielej alebo čiernej odrode. Chuťovo najjemnejšie sú práve tie biele. Deti ich s obľubou ochutnávajú, pretože pôsobia veľmi netradične.
Pestovanie ríbezlí je jednoduché. Dorastajú do výšky a šírky približne jedného metra. Môžeme ich kúpiť zapestované ako ker, ktorý rastie veľmi kompaktne alebo vo forme stromčeka na kmienku, ktorý má však kratšiu životnosť. Črepníkové odrody sú menšie a väčšinou ich nájdeme s rôznymi prívlastkami ako napríklad 'Little', 'Mini' a podobne.
Ríbezle dobre znášajú sucho a teplo, preto nevadí, ak na nich náhodou na balkóne alebo na záhrade zabudneme. Na záhrade im prospeje stanovisko pri múriku alebo pri dome, kde sú trochu chránené pred vetrom. Každú jar však potrebujú dodať živiny kvalitným kompostom a jarný strih v podobe skrátenia výhonov a odstránenia starých vetvičiek.
Maliny - krík do polotieňa
Aj keď ideálne stanovisko na je práve to slnečné, maliny nám budú rodiť aj v polotieni. Preto, ak nemáme slnečné miesto na balkóne alebo v záhrade, môžeme vysadiť maliny aj sem. Na trhu je veľa aj beztŕnnych odrôd, ktoré sa, na rozdiel od tých s tŕňmi, príjemne oberajú.
Odrôd je v ponuke veľmi veľa, ich kombináciou vieme dosiahnuť dodávku plodov počas celej sezóny. Od skorých odrôd až po neskoré ako je 'Autumn Bliss' alebo opakovanie rodiace kultivary ako je napr. 'Polka'. Pri nedostatku miesta si vieme pomôcť menšími kultivarmi vhodnými do črepníkov.
Existujú aj medzidruhové krížence, ktoré majú zaujímavú chuť aj farbu, ako je napr. malinočernica 'Tayberry Buckingham'. Maliny sú vďačné ovocie a chutia všetkým. Dá sa z nich urobiť chutný džem, ale najlepšie chutia ako sladká pochúťka priamo z kríka. Ak ich nesihneme hneď spotrebovať, môžeme si ich zmraziť alebo z nich môže vzniknúť zdravá detská výživa.
Maliny a černice. Foto - Unsplash
Muchovník - Ovocie pre budúce generácie
O muchovníku sa hovorí v poslednej dobe iba v superlatívoch. Je to perspektívna drevina do klimatickej zmeny, pretože dobre odoláva suchu a teplu, hodí sa aj do mestského prostredia, lebo dobre znáša znečistenie a zároveň je to krásny krík alebo malý strom s veľmi chutnými plodmi.
Vysadený na balkóne alebo v záhrade nám urobí radosť trikrát - keď na jar kvitne, keď má na prelome jari a leta plody a na jeseň, keď sa jeho listy farbia do úžasných ružových a bordových odtieňov. Jeho plody sú čierne, vzhľadom pripomínajú čučoriedky, ale nie sú kyslé. Naopak, sú jemne sladké, chuťovo niečo medzi malinou a kanadskou veľkoplodou čučoriedkou.
Ako menší krík sa dá pestovať aj na balóne či terase, výbornú službu urobí na záhrade ako súčasť živého plota či ako solitér. Plody jeme priamo zo stromu, ale svoju skvelú chuť si zachovajú, aj keď ich zmrazíme do koláčov alebo z nich urobíme výbornú ovocnú bublaninu.
Pre záhrady, ktoré majú menšie rozmery, ale sa nechcú vzdať aspoň jedného stromu, je muchovník ideálnou voľbou, lebo pri výške 6-8 metrov a šírke 3 metre, sa zmestí aj do tej najmenšej záhrady. Deti jeho jemné plody milujú a nielen ony. O úrodu sa budete deliť aj s operencami, ktorým plody chutia rovnako dobre ako vám, preto odporúčam neotáľať so zberom úrody.
Muchovník vynikne aj v jedlom živom plote spolu s inými jedlými krami. Bude tak zdrojom potravy a vitamínov pre nás aj pre ostatných obyvateľov záhrady a zároveň aj ich útočiskom.
Plody muchovníka. Foto - Unsplash
Minikiwi - Sladkokyslá lahôdka
Pre malých milovníkov kyslých plodov kiwi môže byť skvelá správa, že toto exotické ovocie si vedia vypestovať aj doma. Potrebujú na to oporu podobne ako vinič. Môžeme ním nechať porásť pergolu, altánok alebo plot. Výhodou vlastného minikiwi je to, že si môžeme vybrať medzi kyslejšími aj sladšími odrodami, ktoré chutia po mede.
V ponuke sú odrody s väčšími či úplne drobnými plodmi alebo odrody so zaujímavou farbou plodu. Zvláštnosťou nie je ružová alebo bordová farba minikiwi.
Vďaka tomu, že plody majú hladkú šupku, môžeme si na nich pochutiť priamo z konára. Odrody sú čiastočne samoopelivé až opelivé, ale je dobré vysadiť si dve rôzne odrody, ktoré sa vedia navzájom opeliť. Dobre sa opeľujú odrody 'Issai' a Weiki' alebo vysadíme k samčiemu opeľovaču samičiu rastlinu.
Len tak máme záruku dostatku chutných a zdravých plodov, ktoré obsahujú veľa vitamínu C. Na balkóne alebo terase môžeme nechať túto lianu šplhať sa po drevenej opore alebo mrežiach.
Kamčatská čučoriedka - prvé jarné ovocie
Nie je to celkom čučoriedka, ale voláme ju tak, lebo jej čierne plody vyzerajú podobne a sú kyslé podobne ako plody našej domácej čučoriedky. Výhodou tohto asi metrového kríčka je, že nepotrebuje kyslú pôdu. Stačí jej úplne obyčajná bežnú záhradná pôda. Nevyžaduje veľkú pozornosť ani v podobe zálievky, pretože rodí skoro na jar, kedy je vlahy dosť.
Preto je jeho pestovanie nenáročné a zvládnu ho aj začiatočníci. Jej kvety sú nenápadné a schovávajú sa pod listami, preto treba hľadať nielen tie, ale aj plody, o ktorých nemusíme vedieť až dovtedy, kým sa nezohneme a nepozrieme pod listy.
Vďaka svojmu kompaktnému vzhľadu môžeme kamčatskú čučoriedku, ktorá ani nie je čučoriedkou, pretože patrí do rodu lonicera (táto konkrétne je lonicera kamtchatica), pestovať aj na malom balkóne alebo terase. Medzi lonicerami, ktorých je asi 180 druhov, nájdeme jedlé aj okrasné kry alebo liany, ale aj stromy. Ako prvé jarné ovocie bude kamčatská čučoriedka pre deti lákavá, aby ju ochutnali a dopriali si tak niečo čerstvé v biokvalite priamo z vašej záhrady.