Antikoncepčné tabletky či prezervatívy. Prostriedky proti počatiu či pre bezpečný sex dnešní ľudia berú ako samozrejmosť. Málokto sa však zamýšľa nad tým, aký je ich pôvod. Historici však vedia, že nechcené tehotenstvá trápili ľudstvo už od nepamäti, preto šudia vymýšľali naozaj čudesné spôsoby, akými sa bránili počatiu. Nad niektorými by súčasníci len dvíhali obočie. Český portál iDnes.cz zhromaždil tie najbizarnejšie a najzaujímavejšie.
Na výstave belgického koncepčného umelca Jana Fabreho v múzeu moderného umenia v Antverpách visia zavesené prezervatívy s cibuľou a zemiakmi. Foto - TASR/AP
Nebezpečný krokodíli trus
Prvé antikoncepčné spôsoby poznali už starobylí Egypťania, ktorí ich zapísali do svojich papyrusov a vďaka tomu sa o nich dozvedáme aj dnes. Papyrusy z Ramessu odhalili, že jeden z prvých spôsobov poriadne zapáchal. Bol ním totiž krokodílí trus. Egypťania ho používali ako masť, pretože verili, že sa tým spoja s božstvom Set. To podľa nich malo vo svojej pôsobnosti potraty. Najzložitejšie však bolo nechutnú hmotu zohnať. Bolo to dosť nebezpečné, keďže producent tohto antikoncepčného prostriedku je veľmi nebezpečný tvor. Možno aj preto od trusu krokodílov Egypťania upustili.
Oveľa obľúbenejšia bola tzv. medová zátka. O tej hovorí aj Eberský papyrus, ktorý pochádza z roku 1550 pred Kristom. Používali ho aj starí Gréci, ktorí z medu a rastlinných prísad vytvorili lepkavý tampón. Telesným teplom sa postupne topil a hmota mala za účel spomaliť pohyb spermií. Grékyne však používali aj špeciálny výplach z kyslej látky, ktorá tiež hubila semeno.
Oveľa nebezpečnejší spôsob ochrany používali čínske kňažky lásky. Tie odhalili, že pitím malého množstva ortuti v pohári rybieho tuku je oveľa menšia šanca na otehotnenie. Boli si vedomé, že ortuť je prudko toxická, preto hneď po užití prípravku všetko vyvrátili. Nečakala ich však ružová budúcnosť. Chronická otrava týmto chemickým prvkom síce spôsobovala sterilitu, no škodila mozgu a ničila pečeň.
Ilustračné foto - pixabay.com
Kúra pre otrokov
Vynaliezaví Číňania prišli aj na ďalší spôsob, ktorý nebol tak životu nebezpečný. Okolo 6. storočia zistili, že konzumácia pokrmov z bavlníkových semien tiež znižuje pravdepodobnosť počatia. Stačilo len pár miligramov tejto látky a u niektorých mužov sa reprodukčná schopnosť vracala až po niekoľkých mesiacoch. Táto kúra bola veľmi obľúbená aj u otrokov na amerických bavlníkových plantážach. Tam však používali aj odvar z rastlín, či vatovité tobolky. Užívanie bavlníka však malo tiež isté vedľajšie účinky. Pôsobí totiž ako preháňadlo.
Jeden z najobľúbenejších spôsobov moderného človeka, ako sa chrániť počatiu je jednoznačne kondóm. Prvé prezervatívy poznali už spomínaní Egypťania. Muži používali jemné ľanové plátno, ktoré napustili výlučkom zo žiab a zaistili rozohriatym včelím voskom. Okolo roku 300 pred Kristom ich technológiu vylepšili Japonci, ktorí používali opracovanú zvieraciu kožu alebo rybací mechúr. Rimania zas stavili na plátno, ktoré poriadne vymáčali v roztoku síry. Stredoveká Európa pokroku veľmi nepomohla. Vtedajší ľudia verili, že im pomôže vlčí alebo konský moč či žľazy z lasičky, ktoré používali ako talizman. No vôbec sa to neosvedčili. Prvý zachovaný kondóm sa objavil až v 14. storočí. Ako inak, našli ho v dnešnom Francúzsku a bol vyrobený zo zvieracích čriev.
Kolový nápoj antinobelovka
Odvtedy pokrok postúpil, avšak za zmienku stojí aj jedna bizarná antikoncepčná metóda z Ameriky. Ani nie tak dávno sa po Spojených štátoch šírila urbánna legenda, že zaručený spôsob, ako zabrániť počatiu je obľúbený kolový nápoj. Nebolo ho však treba piť. Naopak, ženy ho v sedemdesiatych rokoch používali k výplachu. Tento spôsob zaujal jednu vedkyňu natoľko, že spravila osobitný výskum. Ako dodáva český iDnes.cz, Deborah Andersononová za to dokonca vlani dostala Ig Nobelovu cenu, ktorá je výsmešným opozitom k serióznym nobelovkám. Andersonová však potvrdila, že bublinky oxidu naozaj škodia spermiám.
Jej výskum síce nespravil dieru do sveta, no nechtiac pomohla spropagovať bizarnosť, akú mohlo vymyslieť len ľudstvo samo.