Prezývajú ju Obama v sukni. Po tom, ako sa kandidát Demokratickej strany Joe Biden stal víťazom amerických prezidentských volieb, prvenstvo zaznamenala aj jeho kolegyňa. Kamala Harrisová sa vďaka svojmu multikulturálnemu pôvodu stane prvou ženou tmavej pleti a zároveň prvou viceprezidentkou ázijského pôvodu a v konečnom dôsledku - bude prvou ženou, ktorá kedy tento post zastávala.

Kamala je pre mnohých rozporuplnou postavou. Práve jej korene totiž mnohí kritizujú. Americké občianstvo získala narodením, teda jej rodičia v tom čase neboli americkými občanmi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We did it, @JoeBiden.

Príspevok, ktorý zdieľa Kamala Harris (@kamalaharris),

Prečítajte si

Zaujímavý životný príbeh Kamaly Harrisovej sa teda nezačal v októbri 1965, keď prišla na svet. Treba sa pozrieť do južnej Indie, kde sa narodila jej matka Shyamala Gopalanová. Tá bola veľmi nadanou študentkou a ako 19-ročná už mala ukončený nižší stupeň vysokoškolského štúdia.

Shyamala mala v živote veľké šťastie, jej rodičia boli veľmi pokrokoví. Otec P.V. Gopalan bol diplomatom a bojovníkom za nezávislosť Indie, pomáhal utečencom a celý život zasvätil boju proti korupcii.

Mama Rajam sa síce vydávala ako 16-ročná, podľa miestnych zvykov, no stala sa z nej akási komunitná aktivistka – jazdila po okolí na svojom autíčku a chudobné dedinčanky zasväcovala do tajov kontroly pôrodnosti.

Kamala Harrisová - ovplyvnená matkou

Shyamalini rodičia chceli dcére dopriať čo najlepšie vzdelanie, tak ju poslali spraviť si doktorát do Spojených štátov na univerzitu Berkeley. Zaoberala sa tam výživou a endokrynológiou a neskôr skúmala rakovinu. Na univerzite sa rýchlo pridala k hnutiu bojovníkov za rasovú rovnosť. Medzi študentmi jej padol do oka Donald Harris, tiež emigrant, ale z Jamajky.

Harris na univerzite študoval ekonómiu. Hoci sa Shyamala mala po skončení školy vrátiť a vydať sa za vopred dohodnutého mladíka, rozhodla sa ísť za svojim srdcom a porušiť pravidlá. Ostala v Spojených štátoch a vzala si muža mimo svojej kasty.

Ich prvorodená dcéra, Kamala Devi, sa narodila 20. októbra 1965 v kalifornskom Oaklande. Obe mená dostala podľa hinduistickej mytológie. Kamala znamená lotos a Devi je bohyňa. Už od plienok si tak niesla svoje indické dedičstvo so sebou. Ako spomína v jednej zo svojich kníh, medzi jej prvé spomienky z detstva patrí pohľad na les pochodujúcich nôh a výkriky.

Kamalini rodičia ju a aj jej mladšiu sestru Mayu brávali na mítingy, kde žiadali rasovú rovnosť pre všetkých obyvateľov Spojených štátov.

Hoci sa Shyamala a Donald rozviedli, keď mala Kamala sedem rokov, spoločne ju vychovávali pre život v spravodlivosti a tiež ju viedli k úcte ku svojim predkom. Kamala často cestovala s otcom, profesorom ekonómie, na Jamajku a s mamou do Indie. Obzvlášť rada spomína na svojho starého otca a prechádzky s ním popri Indickom oceáne.

Kamala prežila detstvo v multirasovom prostredí, odvoláva sa na indickú kultúru a to, že bola vychovávaná čiernou komunitou „Všetci moji priatelia boli čierni, stretávali sme sa, varili sme indiu a maľovali si po rukách hennou. Nikdy som sa necítila nepohodlne pre moje kultúrne pozadie,“ povedala v roku 2003 magazínu AsianWeek .

A naozaj - so sestrou spievali v zbore v baptistickom kostole a zároveň s mamou navštevovali pobožnosti  v hinduistickom chráme.

Kamala Harrisová - bojovníčka za práva žien a detí

Z Kamaly rástla mladá žena a čoraz viac si uvedomovala nespravodlivosť, ktorá vládla v spoločnosti.  Už od detstva túžila byť právničkou a pomocou zákonov nastoľovať poriadok.  Preto vyštudovala právo a ekonómiu na Howardovej a Kalifornskej univerzite a stala sa prokurátorkou.

Šikovná právnička sa spočiatku venovala domácemu násiliu a zneužívaniu detí, no jej nesporný talent ju posúval ďalej. Stala sa najprv okresnou štátnou zástupkyňou, a od roku 2010 až do roku 2017 kalifornskou ministerkou spravodlivosti. V roku 2017 sa stala senátorkou štátu Kalifornia za Demokratickú stranu.

Jej kariéra a raketové tempo však niesli svoju daň a Kamala nemala veľa času na seba a na lásku. V rokoch 1994 a 1995 mala pletky s bývalým starostom San Francisca Willie Brownom, ktorý mal v tom čase 60 rokov. Nikdy sa tým však nechválila, pretože Brown bol v tom čase ešte ženatý, hoci so svojou ženou žil odlúčene. On sám to potvrdil až vlani a informáciu uverejnil denník San Francisco Chronicle.

No napokon sa usmialo šťastie aj na Kamalu. V roku 2013 sa dala nahovoriť na rande na slepo, ktoré zorganizovala PR konzultantka Chrisette Hudinová.  Tam si padla do oka s rovnako starým právnikom Douglasom Emhoffom. Už o rok neskôr si povedali „áno“ na malej svadbe v rodinnom kruhu. 

Kamala - macocha aj kuchárka

Zrazu sa jej zmenil život a stala sa macochou jeho dvoch detí Cola a Elly. Sama tvrdí, že sa jej nemohlo stať nič lepšie. „V živote som dosiahla veľa titulov a post viceprezidentky by bol úžasný, ale najviac pre mňa znamená slovo Momala,“ vyhlásila.

Jej nevlastným deťom sa totiž nepáčilo volať ju macochou, tak jej dali meno Momala. Dokonca veľmi dobre vychádza aj s ich matkou.

Nová rodina znamená pre Harrisovú veľa. O svojom mužovi nehovorí inak, len v superlatívoch. Okrem práva ich spája aj záľuba vo varení. Radi sa spolu zvŕtajú v kuchyni. Keď Kamala nemá čas variť, relaxuje aspoň pri čítaní receptov.  Za tie roky si našla aj ďalší spôsob ako vyventilovať stres z práce. Každé ráno buď behá na páse alebo bicykluje. „Mali by ste cvičiť, to nemá nič do činenia s vašou váhou. Tu ide o vašu myseľ,“ povedala.

A čo by chcela zmeniť v úrade? Rovnako ako jej rodičia, aj ona sa angažuje za rasovú rovnosť.  Túži nastoliť tzv. pozitívnu diskrimináciu, aby sa na školách uprednostňovali černošské deti alebo deti iných farieb pleti pred bielymi. Okrem rasovej rovnováhy zastáva liberálne pro-choice názory pri otázkach potratov. V zahraničnej politike zas podporuje Izrael. V minulosti už pohrozila trestným stíhaním prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Harrisová má tiež tvrdý postoj k drobnej kriminalite, je za legalizáciu marihuany a podporuje štátom hradené zdravotné poistenie.

Svoju obrovskú podporu jej vyjadrila aj bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová na svojom Instagrame. Opísala, čo všetko znamená Kamala Harrisová pre dnešné mladé dievčatá, najmä tie "farebné". Málokedy, keď otvoria noviny alebo zapnú televíziu vidia niekoho im podobného. „Pretože bez ohľadu na to, koľko sa pripravujete, bez ohľadu na to, aké známky dosiahnete alebo ako vysoko ste v práci, vždy to vyzerá, akoby niekto čakal, že vám povie, že nemáte dosť dobrú kvalifikáciu. Že nie si dosť múdra, dosť dobrá,“ napísala Obamová.

Michelle pokračovala, že kandidatúra Kamaly Harrisovej je prvou lastovičkou pomalých zmien. „Premýšľala som o tom, že všetky tie dospievajúce dievčatá, ktoré dnes vyrastajú, to budú považovať za samozrejmé, že niekto, kto vyzerá ako oni, môže viesť taký národ ako je ten náš. Pretože Kamala Harrisová môže byť prvá, ale nebude posledná. Som za to, vážme si a oslávme túto chvíľu. Ukáž im to, dievča,“ dodala.

Obamová vo svojom statuse spomenula vetu, ktorá je Harrisovej veľmi blízka. Celý život sa totiž riadi heslom, ktoré si nosí ako dedičstvo po mame: „Môžeš byť prvá, no uisti sa, že nebudeš posledná.“ Zdá sa, že Harrisová sa tento raz svojho motta nedržala doslovne - a naozaj je prvá. Jej víťazstvo je však veľkým precedensom a možno otvorí dvere do veľkej politiky ďalším šikovným ženám.