Deti by počas prázdnin nemali dobiehať učivo. Upozorňuje na to školská psychologička Michaela Artemiou a vyzýva rodičov, aby sa počas prázdnin nepridržiavali plánov.
Nenútiť deti dobiehať zameškané učivo
"Aj keď je vytvorenie rutiny a štruktúry pre deti a mladých ľudí mimoriadne dôležité, najmä v tomto čase potrebujú deti aj určitú úroveň flexibility. Odreagovaniu môžeme napomôcť napríklad striedaním aktivít odlišného zamerania," vysvetlila školská psychologička.
Mnohí rodičia však podľa odborníkov robia chybu, že deťom prikážu to, aby sa venovali zameškanému učivu. Podľa psychologičky by však nad knihami počas prázdnin nemali sedieť.
"Učenie sa dištančným spôsobom je pre deti v každom veku samo o sebe náročné, nielen z dôvodu zvýšeného tlaku na koncentráciu pozornosti, ale aj na samoštúdium. Očakávať tak od detí schopnosť súčasného dovzdelávania sa v zameškanom učive by nebolo správne."
Nech spolurozhodujú deti
Podľa psychologičky by rodičia mali deti motivovať k tomu, aby strávili svoj voľný čas zmysluplne. "Je tiež vhodné si aj počas prázdninových dní nájsť náhradu za fyzickú aktivitu, ktorá je súčasťou bežnej škôlky alebo školy a nechať svoje dieťa, aby pomohlo pri rozhodovaní o týchto aktivitách. Je tak väčšia šanca, že sa do nich zapojí s motiváciou," uzavrela Artemiou.
Ak môžete, využite čas počas prázdnin na aktivity vonku a užite si s deťmi krásne jesenné počasie. Choďte na túru alebo si urobte piknik, navštívte kontaktné ZOO či farmy, či ich zapojte do spoločného pečenia jablkových muffinov alebo tekvicového koláča.