V roku 2023 bolo úmyselne zabitých mužmi 85-tisíc dievčat a žien, pričom 60 percent z týchto úmrtí (51 100) spôsobil niekto blízky obeti. Vyplýva to zo správy UN Women.

Najviac násilia zažívajú ženy doma

Organizácia OSN uviedla, že jej údaje ukazujú, že celosvetovo najnebezpečnejším miestom pre ženu je jej domov, kde väčšina žien zomiera rukou mužov.

„Údaje nám hovoria, že práve v súkromnej a domácej sfére, kde by sa ženy mali cítiť čo možno najbezpečnejšie, je toľko z nich vystavených smrteľnému násiliu,” uviedla podľa denníka The Guardian Nyaradzayi Gumbonzvanda, zástupkyňa výkonného riaditeľa OSN pre ženy.

Ide o tzv. femicídy– teda vraždy žien a dievčat, ku ktorým došlo práve preto, že sú ženami a dievčatami (ide o označenie pre vraždu ženy spáchanú kvôli jej pohlaviu). V týchto prípadoch je často páchateľom manžel či partner alebo rodina, ktorá chce ženu potrestať.

Podľa najnovších štatistík OSN zomrie každý deň rukou partnera alebo člena rodiny asi 140 dievčat a žien po celom svete. Čísla sú pritom len špičkou ľadovca.

“Vieme, že nie všetky úmrtia žien sú zaznamenané, a nie všetky príčiny smrti sú presne zaznamenané ako femicídy, a bolo mnoho komunít, kde sme nemali prístup k žiadnym informáciám,“ dodala.

Viac vrážd intímnymi partnermi

Globálne odhady OSN o vraždách žien, ktoré sú definované ako zabíjanie žien a dievčat na základe pohlavia, ukázali celkový pokles v porovnaní s 89 000 úmyselnými úmrtiami žien a dievčat v roku 2022, ale zvýšili sa počty zabití intímnymi partnermi a rodinnými príslušníkmi.

Údaje od agentúry OSN venovanej rodovej rovnosti a posilneniu postavenia žien ukázali, že Afrika zaznamenala najvyššiu mieru vrážd intímnych a partnerských žien s odhadovaným počtom 21 700 obetí v roku 2023, nasledovala Amerika a potom Oceánia.

V Európe a Amerike bola väčšina žien zabitá intímnymi partnermi, zatiaľ čo inde boli hlavnými páchateľmi blízki rodinní príslušníci. UN Women uviedlo, že dostupné údaje za tri krajiny – Francúzsko, Južnú Afriku a Kolumbiu – potvrdili, že „významný podiel“ žien zabitých ich intímnymi partnermi predtým nahlásilo úradom nejakú formu násilia.

V správe sa uvádza, že zatiaľ čo muži a ženy sú obeťami násilia zo strany intímneho partnera alebo rodiny, muži tvorili v roku 2023 80 percent všetkých obetí vrážd na celom svete, ale iba 12 percent týchto úmrtí bolo pripísaných smrteľnému násiliu v rodine, v porovnaní so 60 percentami žien.

Slabý zber dár o femicídach

Agentúra OSN však dodala, že podávanie správ o globálnych odhadoch vrážd žien brzdí slabý zber údajov v mnohých krajinách a že len málo vlád zbiera presné údaje o vraždách žien spáchaných mimo domácej sféry.

Dostupné údaje ukázali, že vo Francúzsku bolo v rokoch 2019 až 2022 spáchaných 79 percent vrážd žien intímnymi partnermi alebo inými rodinnými príslušníkmi, pričom iné formy vrážd žien, ako sú násilné trestné činy alebo vykorisťovanie, predstavovali 5 percent z celkového počtu.

Údaje z Južnej Afriky ukázali, že v rokoch 2020 – 2021 predstavovali vraždy žien mimo domácej sféry 9 percent všetkých vrážd žien.

„Členské štáty v posledných rokoch prijímali čoraz viac opatrení na riešenie vrážd žien, zodpovednosť krajín v boji proti zabíjaniu na základe pohlavia sa však meria aj kvalitou a dostupnosťou ich štatistík o vraždách žien,“ uvádza sa v správe.

"Významné úsilie o zvrátenie negatívneho trendu, pokiaľ ide o dostupnosť údajov, by tak zvýšilo zodpovednosť vlády za riešenie násilia páchaného na ženách." Ženy v krajinách vrátane Turecka, Kene, Indie a Mexika vyšli tento rok do ulíc, aby protestovali proti rastúcemu počtu trestných činov vrážd žien, pričom viac vlád na celom svete prisľúbilo nové zákony, ktoré uznajú a budú reagovať na zvyšujúci sa počet žien, ktoré prichádzajú o život.