Bývalý vedúci detského tábora Chachaland Roman Paulíny (59) je vinný v prípade sexuálneho zneužívania Kataríny Danovej (35), ktorá mala v tom čase iba 13 rokov. Mestský súd Bratislava I. Paulínyho odsúdil na dva roky podmienečne so skúšobnou lehotou dva roky.

Prokurátor vo svojej záverečnej reči žiadal pre Romana Paulínyho troj- až 3,5-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný. Paulíny musí nahradiť poškodenej škodu vo výške viac ako 7000 eur.

Katarína Danová mala pochybnosti

“Za mňa je to dobrý výsledok - nikdy som nemala nejaké vyššie očakávania, popravde som do poslednej chvíle netušila, či ho vôbec súd uzná vinným alebo nie. Pre mňa je dôležité to priznanie viny,” povedala pre Ženy v meste Katarína Danová, dnes Kapustová.

“Teraz už len budem dúfať, že sa rozsudok stane právoplatným, až vtedy budem môcť povedať, že som rada a že sa teším. Teraz sa tesim len tak poskromne,” dodala s úsmevom.

Roman Paulíny je televízny režisér a aj tábor Chachaland, ktorý viedol, bol zameraný na umenie a tvorivé aktivity, preto bol pre deti i rodičov veľmi atraktívnym. Fungoval dlhé roky.

Roman Paulíny.  Foto - archív/FB

Súd svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že výpovede svedkov aj ostatné dôkazy Romana Paulínyho dostatočne usvedčujú. Pre podmienečný trest sa rozhodol aj preto, že nie je obava z recidívy a od uplynutia skutku žije Paulíny riadnym životom.

V júni na pojednávaní experti z Ústavu pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii uviedli, že medzi objektmi sexuálneho záujmu Paulínyho podľa nich prevládajú ženy pubertálneho a adolescentného veku. Prognózu jeho resocializácie označili za "hranične nepriaznivú".

Päť rokov od zverejnenia

Verdikt padol 5 rokov potom, čo sa sa Katarína Danová rozhodla v marci 2019 verejne prehovoriť o tom, čím si ako dieťa pred 16 rokmi prešla. Napísala o tom blog, v ktorom Paulínyho nemenovala. Vyšetrovanie prípadu trvalo dva roky, ďalšie tri, než sa dostal pred súd a padol prvý verdikt - neprávoplatný.

“Dĺžka trvaní súdnych procesov je dosť výrazná, pritom právne prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je základné ľudské právo, ktoré máme v ústave SR. Máme nálezy Ústavného súdu či európskeho súdu pre ľudské práva, že oneskorená  spravodlivosť je odmietnutá alebo nedostatočná spravodlivosť.  To, čo prináša satisfakciu a ukazuje verejnosti, čo je správne, je ale až právoplatné rozhodnutie,” povedal pre Ženy v meste Marián Mesároš zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Podmienečný trest je podľa expertov a expertiek nedostatočný.

Nízke tresty za sexuálne obťažovanie 

“U nás sa stále sexuálne obťažovanie neberie vážne a nevnímajú sa dôsledky, aké to na obetiach zanecháva,” hovorí pre Ženy v meste advokátka Zuzana Magurová, ktorá sa venuje prípadom diskriminácie, kam spadá aj sexuálne obťažovanie.

“Každá sankcia by mala mať odradzujúci a preventívny rozmer - keď sa nebude  dostatočne posudzovať závažnosť konania, je to správa pre obete, že vlastne nič nedosiahnu. A keďže to spoločnosť bagatelizuje, môže sa to aj opakovať,” dodáva.

Prípady sexuálneho obťažovania či znásilnenia považuje za najbolestivejšie a nazraniteľnejšie. “Dlhodobo to viktimizuje, ženy sa s tým musia dlhodobo vyrovnávať, dlho trvá, než to priznajú sami sebe či okoliu, a navždy to poznačí ich vzťahy i dôveru k spoločnosti,” dodáva Zuzana Magurová.

Súdnych procesov v prípadoch sexuálneho obťažovanie je veľmi málo a tresty sú nízke, hoci ide o zvlášť zraniteľné a teda chránené obete - deti. Sexuálne zneužívanie sa pritom podľa trestného zákona trestá odňatím slobody na 3 až 10 rokov, ak páchateľ “vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije.” A odňatím slobody na 7 až 15 rokov, ak ide o “závažnejší spôsob konania, na chránenej osobe”.

V roku 2022 dostal podmienečný trest kňaz František Ondrek, ktorý sexuálne zneužíval maloleté dievča.

"Ak súd uzná páchateľovu vinu a potom mu uloží smiešny trest v podobe podmienky, signalizuje to, že súd berie následky takéhoto traumatizujúceho zážitku na ľahkú váhu. Zneužívanie nie je niečo, čo si človek odtrpí a ide ďalej, má to celoživotné následky a vplyv na kvalitu nášho života. Tomu by mali byť primerané aj tresty,” vyjadrila sa v roku 2022 k rozsudku Katarína Danová.