Eva Braunová oficiálne akoby neexistovala. Na verejnosti sa s Hitlerom ako pár nikdy neukázali, vedel o nej iba úzky okruh ľudí okolo nacistického vodcu. Ako vysvetľuje nemecká historička Heike Görtemakerová, Eva Braunová zrejme nepasovala do obrazu ideálnej ženy národného socializmu. Nemala deti, nebola vydatá. Zrejme aj preto ju opisujú často ako nešťastnú ženu, nespokojnú so svojím životom, v ktorom sa uprela iba na vodcu. „To je hlúposť. Eva Braunová viedla vlastný život,“ hovorí pre nemecký magazín Focus historička Görtemakerová. „Bola nadšenou fotografkou a športovkyňou a mala privilégium a povolenie od Hitlera fotografovať, kde chcela.“

Fotografie predávala Heinrichovi Hoffmanovi, oficiálnemu fotografovi nacistickej strany (NSDAP). V jeho fotografickom štúdiu ako mladá pracovala a tam sa mala zoznámiť aj s Adolfom Hitlerom. „Eva Braunová bola súčasťou propagandistickej mašinérie a starala sa o obraz, ktorý mal mať svet o Hitlerovi. Napríklad, že bol starostlivý rodinný tip, čo nikdy nebol,“ hovorí nemecká historička.

 

 

Denník

Priame vyjadrenia Evy Braunovej či Adolfa Hitlera o ich vzťahu chýbajú. Denníky, ktoré sa našli, sa ukázali ako sfalšované. Existuje tak len 22 strán z denníka Evy Braunovej z roku 1935, ale nedá sa s istotou potvrdiť, že sú pravé. „Píše tam veľmi súkromné veci. Je deprimovaná, že s ňou Hitler trávi veľmi málo času. Je to vyplakávanie 23-ročnej mladej ženy, ktorej nestačí vzťah na diaľku,“ hovorí historička.

 

 

Rodina

Eva Braunová sa narodila v roku 1912, jej otec bol učiteľ a mama krajčírka. Manželstvo Eviných rodičov bolo problematické. „Tvrdili, že o vzťahu Evy s Hitlerom nevedeli,“ hovorí historička, ktorá tomu veľmi neverí. Po vojne ich brali ako napomáhačov Hitlerovho režimu, takže je logické, že sa snažili od toho vzťahu dištancovať. Vzťahy s Evou však celý čas udržiavali. „Je ich vidieť spolu na fotografiách na rôznych slávnostiach a na cestách. Podľa nich bol vzťah Evy s rodinou normálny,“ hovorí historička.

Eva mala dve sestry, mladšiu a  staršiu. Zvlášť dobrý vzťah mala Eva Braunová s mladšou sestrou Margarete, ktorú volala Gretl. Nielenže s ňou žila v jej dome v Mníchove, ale navštevovala ju často v Obersalzbergu, dnes časť Berchtesgadenu, kde Eva Braunová žila s Hitlerom. Vzťah so staršou sestrou bol zložitejší, Ilse pracovala a bývala u jedného židovského lekára v Mníchove. „To Evu Braunovú hnevalo,“ hovorí historička. Neskôr sestre vybavila prácu u Hitlerovho architekta Alberta Speera v Berlíne, čo dokazuje, ako sa Eva Braunová starala o imidž, ktorý by vyhovoval režimu.

 

 

Pokusy o samovraždu

Pokusov vziať si život, bolo podľa nemeckej historičky viac a sedeli Hitlerovej predstave o bezhraničnej poslušnosti. Prvý pokus o samovraždu mala Eva Braunová spáchať v roku 1932, ale bližšie okolnosti známe nie sú. Druhý pokus vziať si život urobila Eva Braunová v roku 1935, ale či o tom Hitler vedel, nie je podľa historičky jasné. Isté je, že vzťah Braunovej a Hitlera sa potom zmenil, od roku 1935 má Eva Braunová významnejšie postavenie v živote vodcu.

„Najneskôr od roku 1935 má na Obersalzbergu neotrasiteľnú pozíciu. Tým, ktorí sa chceli dostať k Hitlerovi, bolo jasné, že získala na dôležitosti,“ hovorí historička a dodáva, že Eva Braunová nebola žiadna tragická figúrka zhypnotizovaná Hitlerovou mocou. Sama si získala svoju pozíciu. „Bola psychologickou oporou pre Hitlera, ktorý notoricky nedôveroval ľuďom,“ hovorí Görtemakerová. Posledná, spoločná samovražda, bola podľa historikov dlho plánovaná, čo tiež hovorí o charaktere Braunovej, ktorá sa na jeden deň stala Hitlerovou manželkou. „Eva Braunová nebola žiadna módna figúrka, spoločnou samovraždou s Hitlerom sa stala jeho komplicom,“ uzatvára historička. 
 

 

Prečítajte si aj Vlastného syna prežila o 37 rokov. Aj tak rozosmievala a inšpirovala ženy