Na unikátny objav prišli v Brne náhodou pri archeologickom prieskume Jakubského námestia. Iba dva metre pod vozovkou v centre mesta začali v roku 2001 odkrývať obrovské množstvo kostí. Nakoniec našli pozostatky 50-tisíc tiel. Druhá najväčšia kostnica v Európe sa nachádza v Brne, len 130 kilometrov od Bratislavy. 

Druhá najväčšia kostnica v Európe je v Brne (Fotogaléria)

Na tomto mieste fungoval v Brne začiatkom 13. storočia cintorín pri kostole sv. Jakuba. Mestský cintorín časom nestačil. Obetí 30-ročnej vojny, obliehania mesta Brna Švédmi, cholery či moru pribúdalo. Vymysleli preto nový systém pochovávania. Telá zosnulých nechávali v zemi 10 až 12 rokov, potom ich vykopali a uložili do kostnice. Na ich miesto tak mohli pochovať ďalších.

Kostnica u sv. Jakuba v Brne. Foto - Miriam Zsilleová

Cintorín takto fungoval až do 18. storočia. Vtedy na základe reforiem Jozefa II. z hygienických dôvodov cintorín uprostred mesta zrušili, ostatky z hrobov uložili do krypty, múr cintorínu strhli, ale na kostnicu sa zabudlo.

“Objavili ju až v roku 2001, kostry vyčistili a 15 percent z nich uložili v kostnici, ktorú v roku 2012 sprístupnili verejnosti. Zvyšok kostí je uložených v depozitári,” vysvetľuje David Pokorný z Turistického informačného centra (TIC) Brno.

Druhá najväčšia kostnica v Európe

Kostnica, ktorá je po parížskej druhá najväčšia v Európe, má tri miestnosti. Kosti, ktoré sú uložené dizajnovo, napovedajú, ako obete zahynuli: sfarbené do čierna boli obete moru alebo cholery, niektoré sú prasknuté a majú dieru, čo naznačuje, že zomreli násilnou smrťou.

Kostnicu dotvára moderné umenie, spojené s tématikou smrti, a atmosféru podfarbuje súčasná vážna súčasná hudba, ktorá bola zložená špeciálne pre tento priestor.

Kostnica u sv. Jakuba v Brne. Foto - Miriam Zsilleová

“Ľudia sa často pýtajú, či nie je nevkusné alebo morbídne navštíviť takéto miesto. Ja si naopak myslím, že nám všetkým pripomína, že zomrieme a že po smrti vyzeráme rovnako. Je to odkaz, že život sa skončí a na konci nezáleží, kto mal aký majetok a aké postavenie. Je to miesto pokoja,” hovorí Pokorný.

Priestory niekoho vystrašia, niekto tu dokáže meditovať, iní si kupujú suveníry v tvare lebky ako ťažítko. V každom prípade sa tu stíšite, zvlášť po pandémii, ktorá po sebe zanechali mŕtvych ako v časoch moru či cholery.

Druhú najväčšiu kostnicu v Európe môžete v centre Brna navštívit od utorka do nedele. Vstupné je 140 českých korún (asi 5,6 eura).

 

(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism Slovensko)