Naozaj nechápem, čo bolo pre ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na celom tomto cirkuse najťažšie: Priznať si chybu? Skúsiť si predstaviť, ako veľmi sa tehotná žena bojí o svoje nenarodené dieťa? Alebo len jednoducho pochopiť, že v našej krajine je naozaj dosť ľudí (a nie sú to  len dôchodcovia), pre ktorých je 10 eur veľký peniaz? V každom prípade mu trvalo naozaj dlho, kým vyhlásil, že tehotné ženy by na urgente platiť nemali. A to ani v prípade, keď sa ukáže, že tam šli zbytočne, lebo „planý poplach“...

Všetko to odštartoval príbeh mladej ženy vo vysokom štádiu tehotenstva, ktorá zašla na urgent s pichaním v podbrušku a výtokom. Lekárka ženu vyšetrila, žiadne problémy u nej nezistila a poslala ju domov. Ešte predtým jej však oznámila, že podľa zákona musí zaplatiť 10 eur, pretože jej stav nebol vyhodnotený ako akútny.

Každý, kto si ten príbeh prečítal v médiách či na sociálnych sieťach, len nechápavo krútil hlavou. A to hneď dvakrát. Najskôr, keď sa dozvedel, že tehotná žena na urgentne naozaj musela zaplatiť a druhý raz, keď sa minister zdravotníctva Tomáš Drucker k celému prípadu vyjadril tak, že nemocnica postupovala správne. Preložené do zrozumiteľnej reči - keď pacientka išla na urgent zbytočne, nech si za to zacvaká.

Pravdu povediac, chvíľu mi trvalo, kým som fakt uverila, že minister zdravotníctva tento poplatok odsúhlasil. Dnes, keď sa každé deviate dieťa narodí predčasne, keď mnohé ženy otehotnejú len vďaka umelému oplodneniu a čoraz viac žien má od začiatku rizikové tehotenstvo už len preto, že sú staršie a majú za sebou skúsenosti s potratením, si naozaj niekto dovolí takýmto spôsobom upozorniť tehotné ženy na to, aby si dobre rozmysleli, s čím pôjdu na urgent a či vôbec? Predpokladám, že aj gynekológovia sa museli chytať za hlavu. Pretože tehotenstvo naozaj nie je soplík. Síce to nie je ani choroba, ale je to stav, keď je všetko ok a v sekunde môže začať boj o život alebo rovno o dva. Ako má tehotná vedieť, čo je planý poplach a čo nie? Ani erudovaný gynekológ to nevie, kým ju poriadne nevyšetrí, tak na čo sa tu hráme?

Našťastie, ministra na to zrejme niekto upozornil alebo mu to došlo aj samému. A tak uvítal návrh, že žena poplatok síce zaplatí, ale poisťovňa jej ho do 90 dní vráti. Fantastické riešenie, nie? Myslím si, že mohlo skrsnúť jedine v hlave chlapa, ktorý je presvedčený, že tehotná žena nemá čo robiť, tak nech sa nejako zabaví. Aspoň jej ten čas čakania na dieťa ujde rýchlejšie, no nie? Nebude ho predsa tráviť len rannými nevoľnosťami, vysedávaním v poradni, vykladaním si opuchnutých nôh, tíšením pálenia záhy či nebodaj zháňaním výbavičky...

Najnovšie však minister prehodnotil aj tento návrh. A teraz je za to, aby tehotné pacientky predsa len mali automaticky odpustený desaťeurový poplatok priamo na urgente. Skrátka, neplatili by, aj keby sa ukázalo, že sa zbytočne vyľakali. Inými slovami, minister po niekoľkých dňoch prišiel na to, čo zdravý sedliacky rozum hovoril hneď, ako sa problém s poplatkami u tehotných vyskytol. Zrejme mu niekto vysvetlil, že tých pár odpustených desaťeuroviek hospodárstvo tejto krajiny naozaj nepoloží na lopatky. Lebo, čo si myslíte, pán minister, koľko tehotných žien príde na urgent zbytočne? Na predražené CTčko ani 112 miliónovú stratu poisťovne to, veru, nevydá.

 

Prečítajte si aj Otec môže byť otcom zadarmo, hurá!