Viete, ja mám takú slepú susedku - a predstavte si, ona normálne aj varí. Vy viete používať aj telefón? Fakt nevidíte? No, ste celkom dobre oblečená na to, že nevidíte. Ste na prechádzke, a takto sama? A kde máte bielu paličku? Prečo nemáte vodiaceho psa? Vôbec nevyzeráte, že ste slepá, ako je to možné?
Divadlo Zrakáč v SND: Sme medzi vami
Absurdné, ale v živote bežné otázky inšpirovali vznik inscenácie Ste medzi nami pod taktovkou slabozrakých a nevidiacich hercov divadla Zrakáč. “K samotnému názvu inscenácie dopomohla príručka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska – Sme medzi vami,” vysvetľuje slabozraká herečka a principálka Zuzana Hrebičíková.
Názov naschvál otočila pre snahu potiahnuť vnímanie nevidiacich z extrému do extrému, a poukázať tak na predsudky. Hyperbolizovanie a pridaný intelektuálny cynizmus sú tomuto predstaveniu teda vlastné, mnohým tak môže nastaviť zrkadlo v správaní sa.
Zuzana vďaka reakciám divákov vie odhadnúť,, kto v hľadisku sedí: „Už sa nám stalo, že ostalo ticho na miestach, kde sa ľudia zvyknú smiať. Vtedy si uvedomíme, že to bude asi nejaké staršie publikum, ktoré to berie ešte tak vážne. Nevedia, ako majú reagovať a či sa môžu zasmiať. Vtedy vieme vyšpecifikovať, s akým publikom máme dočinenia“
Divadlo Zrakáč. Foto - Zrakáč
Myšlienka vzniku divadla Zrakáč je prostá. „Prečo by sme nemohli hrať divadlo? To, že sme špecifickí, tak to ešte nič neznamená,“ s úsmevom vysvetľuje Zuzana počas videohovoru a nadväzuje tak na myšlienku zakladateľa divadla. Jozef Pražmári, “otec Zrakáča”, ako mu hovoria herci, navštívil predstavenie divadla, kde hrali nepočujúci. Tak si pomyslel: „Keď môžu hrať hluchí, prečo by nemohli hrať aj slepí?“
Z ochotníckeho divadla až na dosky SND V repertoári divadla nachádzajú ešte ďalšie tri klasické inscenácie a jedna autorská hra, ktoré by sme našli v programe hocijakého iného hereckého zboru. Zároveň sa k nim pridáva aj piate klasické predstavenie Čaj u pána senátora s očakávanou premiérou v novembri.
Z malého ochotníckeho divadla sa sebavedomými víziami a vytrvalosti stala za roky poctivej práce pravidelná súčasť Slovenského národného divadla. Táto príležitosť súboru priniesla možnosť zviditeľniť sa a vniesť povedomie do hľadiska i na verejnosť.
Zuzana rada skúša, aké reakcie vyvolá priznanie pôsobenia v prestížnych priestoroch: „Baví ma pozorovať reakcie, keď sedíš v taxíku a pýtajú sa ťa, odkiaľ ideš. Ak poviem, že ideme z predstavenia, pýtajú sa, kde hráme. Keď poviem, že sme divadlo Zrakáč, bez reakcie. Keď zámerne spomeniem Slovenské národné divadlo sú to absolútne diametrálne rozličné reakcie.“
Zuzana Hrebičíková: Hrať v SND je prestíž
Pôsobenie v Slovenskom národnom divadle Zuzana považuje za prestíž a spolupráca ju nesmierne teší. Každé predstavenie súbor prežíva naplno, diváci opakovane vypredávajú sálu Modrého salónu. Spoluprácu opisuje nielen ako príležitosť zviditeľniť a posunúť sa, ale aj ako nesmiernu pomoc a ústretovosť od tímu divadla: „Tu si prídeš a cítiš sa ako hviezda. Všetko je zabezpečené, od techniky cez maskérku po priestor a rekvizity.“
V repertoári divadla Zrakáč nie je ale vystupovanie v Slovenskom národnom divadle jediným prestížnym míľnikom. Inscenácie sú natoľko obľúbené, že túžia v spolupráci s RTVS jedno z nich zvečniť v podobe rozhlasovej hry.
Treba aj spomenúť, že zvečniť sa im už raz podarilo, a to získaním Novinárskej ceny 2020 za podcast Zracast. Ten sa popularizuje témy o integrácii nevidiacich v školstve, zmiešaných partnerských vzťahoch, o členoch divadla či o témach vnímania umenia.
Divadelníci a divadelníčky vnímajú potrebu dostať umenie aj k mladšej generácií. „Radi by sme poskytli mladým nevidiacim a slabozrakým nádejným hercom či herečkám šancu založením sesterského projektu, divadla Zrakáčik,“ vysvetľuje dlhodobý zámer Občianskeho združenia Zuzana.
Zároveň vníma túto príležitosť pre psychohygienu mládeže, ako podporu vlastného vyjadrenia myšlienok, prezentácie a sebavedomia. S úsmevom dodáva, že zároveň sú predsa mladí herci budúcnosťou „dospeláckej“ verzie divadla.
Divadlo Zrakáč je inšpiratívne nielen pre svoju prácu a zásluhy, ale aj pre ďalšie vízie. Šíriť povedomie plánujú inscenačným turné po Slovensku, rozširovaním divadelného repertoáru a reprezentáciou slovenského umenia slabozrakých a nevidiacich na medzinárodnom festivale v Záhrebe.