BRATISLAVA. Slovenská národná strana (SNS) bude súčinná pri tvorbe prísnejšej legislatívy na ochranu žien pred násilím. Vyhlásil to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na záväzok predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že Slovensko preberie užitočné pasáže z Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulského dohovoru).
Nulová tolerancia týraniu žien
"Vyhlasujem nulovú toleranciu týraniu žien. Aj preto SNS bude súčinná pri tvorbe novej, prísnejšej legislatívy, ktorá ochráni ženy pred násilím," uviedol predseda SNS v nedeľnej tlačovej správe.
Danko vyzdvihol stanovisko koaličného partnera v tejto otázke. Predseda strany Smer-SD a premiér Robert Fico vo štvrtok (22.2.) oznámil, že nedá súhlas, aby vláda predložila Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) na ratifikáciu.
Národniari ocenili, že "koaliční partneri pochopili nebezpečenstvo Istanbulského dohovoru". "Slovenská národná strana bude o tejto téme ešte rokovať s koaličnými partnermi. SNS chce, aby Slovenská republika vzala podpis späť na tomto dokumente, ktorý pod dobrou myšlienkou ochrany žien skryto dostáva do zákonov štátu napríklad aj možnosť homosexuálnym párom adoptovať si deti," uvádza sa v tlačovej správe.
Veľkonočné zvyky a stereotypy
SNS zároveň víta a plne podporuje rozhodnutie Katolíckej cirkvi o čítaní Pastierskeho listu, ktorý sa venuje téme Istanbulského dohovoru. Danko pripomenul postoj strany, že Dohovor je v rozpore s ústavnou definíciou manželstva. "Ústava SR jasne hovorí, že manželstvo je zväzkom muža a ženy. Práve Istanbulský dohovor v tomto bode popiera Ústavu SR a tomu musíme spoločne zabrániť," vysvetlil.
Danko vyjadril obavu, že cieľom Istanbulského dohovoru je odstraňovať tradície založené na stereotypných rolách mužov a žien. Stereotyp podľa národniarov nemusí byť vždy niečo zlé. Strana je presvedčená, že slovenské ľudové tradície, veľkonočné zvyky či ľudové tance sú založené na stereotypných rolách mužov a žien a len spolu tvoria naše národné bohatstvo a národnú identitu. "Rozhodovanie o tom, ktoré stereotypy sú negatívne, musí ostať u nás na Slovensku," doplnil Danko.