Dunaj v Bratislave včera dosiahol úroveň 30-ročnej povodne, keď okolo 19:30 hod. vystúpil na 956 cm. Nad ránom (17.9:2024) kulminoval na úrovni do 970 centimetrov.
Dunaj má úroveň 30-ročnej povodne
Podľa iMeteo.sk už vyššie nepôjde a to najhoršie má Bratislava za sebou. Nasledujúcich 12 hodín sa však situácia pod Devínom a v Bratislave nezmení.
Nábrežia Dunaja a promenáda sú pod vodou. Na petržalskej strane rieky je situácia stále kritická. Tyršovo nábrežie, ktoré sa bežne využíva na rôzne spoločenské podujatia a športové aktivity, je úplne pod vodou.
Bratislavská mestská časť Devín ostáva odrezaná od sveta, nedá sa tam dostať ani autom, ani hromadnou dopravou. V Rakúsku a v Nemecku stále prší a k tomu sa začne topiť alpský sneh, silnie aj prítok z Moravy. Dunaj tak z 3. povodňového stupňa klesne najskôr v stredu večer.
Dnes (17.9.2024) by už mali zrážky ustúpiť a počasie sa zlepší. „Od stredy začne optimisticky povedané babie leto, aj teplota pôjde hore – od 19 do 24 stupňov Celzia – a zrážky sa budú objavovať len občasne s úhrnom do päť milimetrov,“ objasnil meteorológ Andrej Kozák na pondelkovej tlačovej besede.
Najhoršie povodne u nás
Ako v prehľade pripomína TASR, jednu z najväčších povodní na Dunaji sme zažili v júli 1954, keď mal Dunaj v Bratislave výšku 984 centimetrov. Voda zaplavila rozsiahle územia a 11-tisíc ľudí museli evakuovať.
V august 2002 sme na Dunaji zaregistrovali tretiu najväčšiu povodňovú vlnu od roku 1877. Hladina rieky vystúpila na 991 centimetrov, čo bol najvyšší stav v histórii pravidelných meraní. Záplavy si už v strednej Európe vyžiadali najmenej 18 životov. Silný vietor a zrážky ničia časti Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Poľska a Rumunska.