Čo potrebujete?
Vypestovať si pozitívny vzťah k úlohám bez nátlaku a stresu. Nie cestou robenia zoznamov úloh, tie môžu byť nekonečné, lebo nemáte dočinenia s jednorazovým procesom, a tak môžete vnímať nepretržitú záťaž. Neraz to skôr vyzerá na súboj s drakom, ktorému po odseknutí hlavy narastú ďalšie tri. S drakom sa oplatí radšej kamarátiť, než mu šermovať mečom pred hlavami.
Takto sa to podarí
Keď zostavíte svojmu drakovi úloh menu na celý týždeň a budete ho kŕmiť podľa neho, nemusíte potom riešiť jeho vyhladovanie.
Diéta bez multitaskingu
Snažte sa vyhnúť multitaskingu, pretože vôbec nie je efektívny, práve naopak, stojí vás príliš veľa energie. Myslite na to, že ak sa necháte svojimi možnosťami dezorientovať, nie je to preto, že ich máte príliš mnoho, ale preto, že vám chýba jasný názor a vôľa záväzne sa pre jednu z nich rozhodnúť.
OHIO ako predjedlo
OHIO je skratka pre anglické „Only Handle It Once“, čiže rob všetko iba raz. Je to trik zvyšujúci produktivitu za predpokladu, že môžete všetko urobiť hneď. Keď čítate e-mail, odpovedáte hneď a neodložíte to na neskôr. Je to prevencia pred zabúdaním, ale aj šetrenie energie, keď trávite veľa času prechádzaním starých e-mailov a zvažovaním odpovedí. Dá sa to aplikovať na správy v telefóne, na neporiadok v dome či v kancelárii. Zmyslom je neodďaľovať a nepremýšľať nad úlohami, ale rovno ich robiť. Šetrí to kapacity v hlave, ktorá to nemusí evidovať a otravovať vás tým, že to nemáte vybavené.
Rutina ako hlavný chod
Keď sa z našich úloh stanú opakujúce sa činnosti, nepotrebujete sa toľko o ne starať. Autor knihy Sila zvyku Charles Duhigg tvrdí, že vytvorenie rutiny vám dovolí sústrediť sa na to, čo je dôležité. Namiesto toho, aby ste sa zamýšľali nad tým, čo je potrebné urobiť a kedy. Šetrí to snahu a pomáha robiť to, čo treba, bez zbytočného otáľania. Je produktívne mať priradené k opakujúcim sa rituálom deň a hodinu v diári, tak sa činnosti automatizujú.
Poradie ako dezert
Radenie vecí do poradia podľa dôležitosti eliminuje čas strávený rozhodovaním sa, čo bude ďalšie. Priorizovanie vám okrem toho, že dokončíte dôležité úlohy načas, pomôže aj inak. Vďaka nemu dokážete rozporciovať obrie kusy na menšie kúsky, s ktorými si viete lepšie rady a nevyrábajú vám toľko stresu. (Poznáte to staré známe ako zjesť slona? Predsa pekne kúsok po kúsku.) Opäť je to o tom, že máte v hlave veci zoradené a rozvrhnuté, čo pre ňu znamená, že nemusí robiť zbytočne poplach, že nestíhate.
To najdôležitejšie ako drink
Ak ste niečo označili ako prioritu, znamená to jednoznačné neodkladanie! Žiadne výnimky, preloženie či odloženie. Inak sa vám nabúra spoľahlivosť systému robiť to najdôležitejšie ako prvé. Pri nepredvídaných a neplánovaných zásahoch je to o vyhodnotení, či sú skutočne dôležité, alebo je to naliehavosť niekoho iného, ktorú sa snaží preniesť na vás.
Variácia
Stres vám okrem iného dáva vedieť, že psychika nestíha doháňať fyzické telo. Rútite sa totiž takou veľkou rýchlosťou, že zo seba strácate „kúsky“ a nestíhate ich pozbierať, lebo nepribrzďujete. A nie je to iba o tom, že nemáte čas. Chýba vám energia, aby ste všetko zvládli obsiahnuť.
Zopár jednoduchých tipov na úsporu energie:
- Nadýchnuť sa a zhlboka vydýchnuť, keď vám zazvoní telefón, a až potom hovor prijať.
- Robiť si malé a pravidelné pauzy – každých deväťdesiat minút aspoň na deväťdesiat sekúnd na uvoľnenie tela (prenesenie váhy z nohy na nohu, vystretie sa, ponaťahovanie, poskákanie...)
- Vyhradiť si v priebehu dňa chvíle – minimálne päťkrát, keď prerušíte to, čo robíte, a vedome sa zastavíte, zatvoríte oči a pozriete sa do svojho vnútra. Len tak zistíte, ako sa vlastne máte, čo cítite a čo práve potrebujete.
- Dovoliť si myslieť aj na seba a dať sa na prvé miesto. Len tak načerpáte z vlastných zdrojov a budete mať viac pozitívneho potenciálu pre ľudí, na ktorých vám záleží.
- Venovať plnú pozornosť svojim fyziologickým, emočným aj mentálnym potrebám a neodkladať ich na neskôr. Neskôr býva tak neskoro, že už ste vyčerpaní a máločo zaberie.
- Cielene si dopriavať radosť. Je to vec, ktorá stojí za harmóniou a dáva zmysel vášmu úsiliu.
- Vyhradiť si večer pred zaspaním posledné myšlienky na reflexiu dňa a pocity vďačnosti.
Tip navyše
Dobrá pomôcka ako dostať stres pod kontrolu spočíva v analógii so semaforom – jednotlivé farby vám napovedia, čo robiť:
Červená: Zastavte sa, upokojte a premýšľajte, než začnete konať.
Oranžová: Povedzte si, o čo vám ide a ako sa cítite. Stanovte si pozitívny cieľ. Premyslite si rôzne riešenia. Zvážte ich následky.
Zelená: Môžete vyskúšať najlepšie riešenie a pohnúť sa v ústrety realizácie.
(Tento recept je z knihy Takto sa to podarí / Recepty na duševnú pohodu. Autorkou knižnej novinky je koučka Janette Šimková, ktorá sa v 33 receptoch zameriava na témy, ktoré narúšajú našu duševnú pohodu, a ponúka osvedčené riešenia, ako dostať veci pod kontrolu. Je to zrozumiteľná, prehľadná a praktická kniha o sebarozvoji nabitá informáciami, návodmi a postupmi, ktoré vám pomôžu zvýšiť kvalitu vášho života.)