BRATISLAVA. V parlamente dnes aktivistky oblečené ako služobníčky protestovali proti zákazu interrupcií, ako ho navrhovali kotlebovci (ĽSNS), ktorí chceli zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie. Tie sú dnes možné do 12. týždňa tehotenstva.
Služobníčky protestovali proti zákazu potratov
„Chceli sme poukázať na to, že nútiť ženy počať a porodiť deti je niečo, čo nepatrí do slobodnej a demokratickej spoločnosti," povedala pre Ženy v meste Dana Vitálošová, zakladateľka feministického online magazínu feminist.fyi, ktorý akciu zorganizoval. "Nápad na túto akciu mali okrem nás nezávisle aj v ženskej sekcii Progresívneho Slovenska. Keď sme zistili, že aj ony by sa rady zapojili, spojili sme svoje sily. Dobrovoľníčky sa hľadali vcelku ťažko, pravdepodobne kvôli tomu, že mnohé z nás sú o jedenástej v práci," dodala.
Prečítajte si
Poslanci zákaz potratov stopli
Poslanci nakoniec neobmedzili možnosti podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. Schválili totiž procedurálny návrh Juraja Blanára (Smer-SD), aby sa ďalej o tomto návrhu nerokovalo a tak o zákone samotnom nehlasovali. Medzi poslaneckými klubmi je však podľa Blanára snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel pri interrupciách. Blanár potvrdil, že chce presadzovať ústavnú úpravu zákona. "To, že kotlebovský návrh zákona neprešiel ma neprekvapuje, som ale zhrozená z toho, že poslanec Smeru chce obmedzovanie reprodukčných práv žien presadiť dokonca do Ústavy," povedaal k tomu Vitálošová.
Blanár chce kompromis
„Je tu snaha viacerých aj poslaneckých klubov nájsť kompromis na nejakom vylepšení súčasného stavu. Mali by sme mať ambíciu, aby zákon na ochranu života bol ústavný zákon. Ak tu máme dnes ústavné zákony na ochranu ústavných činiteľov či o nezlučiteľnosti funkcií, tak si myslím, že by tu mohol byť ústavný zákon na ochranu života, lebo ten si to zaslúži,“ uviedol Blanár.
Pomôcť podľa neho treba aj ženám, ktoré sa rozhodujú, či si dieťa nechajú alebo podstúpia interrupciu. „Mali by sme k matke pristupovať ústretovo. Podať jej pomocnú ruku a snažiť sa pomôcť jej v tom, aby dieťa donosila a nechala priestor tomu, kto si ho chce adoptovať,“ povedal Blanár. Predstavuje si to tak, že by tu bola „nejaká autorita zastrešovaná štátom“, ktorá by sprostredkovala komunikáciu medzi matkou a potenciálnymi adoptívnymi rodičmi. „Náklady spojené s tehotenstvom by jej preplácal samotný budúci pár, ktorý si dieťa adoptuje,“ doplnil. Blanár je za predloženie zmien napriek tomu, že predseda Smeru-SD Robert Fico nevidí spoločenskú objednávku na túto tému.