Ľubica Rybárska, sólistka opery Slovenského národného divadla, bola známa na celom svete - vystupovala na svetových operných scénach v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne či v Ríme. Zomrela včera, 14. mája 2024.
Zomrela operná speváčka Ľubica Rybárska
„Priatelia, kamaráti, známi, dnes v tento pekný slnečný májový deň náš svet potichu a pokojne opustila moja mama Ľubica Rybárska. Zbohom maminka! Ďakujeme ti za všetko a nezabudneme na tvoju lásku a neopakovateľný anjelský hlas. Dávaj tam na nás zhora pozor. Raz príde deň, kedy sa znovu stretneme,“ napísal na sociálnej sieti jej syn Martin Gigac.
Smutnú správu potvrdila aj tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková. "S veľkým zármutkom sme v SND prijali správu, že dnes, 14. mája, navždy stíchol dramatický soprán, nádherný hlas dlhoročnej vynikajúcej sólistky Opery SND Ľubice Rybárskej," uviedla.
Ľubica Rybárska bola v rokoch 1983 až 2013 členkou súboru Opery Slovenského národného divadla (SND), kde ako sólistka množstvo náročných titulných postáv – od Amélie vo Verdiho opere Maškarný bál až po Jaroslavňu v Kniežaťu Igorovi A. P. Borodina.
Kľúčové víťazstvo vo Filadelfii
Jej kariéru naštartovalo víťazstvo na Medzinárodnej speváckej súťaži Luciana Pavarottiho v roku 1988 vo Filadelfii (USA) a pozvali ju k spolupráci do filadelfskej opery. Tam v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne, Ríme.
"V tom čase som bola sólistkou Národného divadla, takže som už mala dokonca aj medzinárodné skúsenosti. Zažila som hosťovania v Madride, Barcelone, ba dokonca v Číne. Keď prišlo víťazstvo v Pavarottiho súťaži, bola som už trošku ostrieľaná. Účinkovala som potom v titulnej postave Verdiho opery Luisa Millerová po boku Luciana Pavarottiho. Inak krátko po tomto víťazstve som odchádzala do Philadelphie robiť Rusalku. Bez víz. A boli aj poriadne komplikácie na hraniciach," povedala v rozhovore pre Korzár.
Z jej repertoára sú najznámejšie Katrena v Suchoňovej Krútňave, Santuzza v Mascagniho Sedliackej cti, Abigail vo Verdiho opere Nabucco, Rusalka a Cudzia kňažná v Dvořákovej Rusalke, Líza v Čajkovského Pikovej dáme, Leonora vo Verdiho Trubadúrovi, Alžbeta vo Verdiho Donovi Carlosovi, Floria Tosca v Pucciniho Tosce, Lady Macbeth vo Verdiho Macbethovi alebo Amélia vo Verdiho Maškarnom bále.
Ľubica Rybárska bola vášnivou rybárkou
Ľubica Rybárska sa narodila v Martine 13. júla 1958. Spev vyštudovala na Konzervatóriu v Žiline v roku 1979. V roku 1983 ukončila VŠMU v Bratislave. Tu promovala na katedre operného a koncertného spevu u profesorky Viktórie Stracenskej. Už počas štúdia debutovala postavou Katreny v národnej opere Eugena Suchoňa Krútňava na javisku Opery SND 28. marca 1983.
Sama neskôr pôsobila ako pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 2004 pôsobila na katedre spevu na VŠMU a v roku 2019 jej bol prezidentom Slovenskej republiky udelený titul profesorky na HTF-VŠMU v Bratislave. Okrem svojho 35-ročného pôsobenia v Opere SND sa veľmi rada venovala práve nastupujúcej generácii nových talentov.
Ľubica Rybárska bola aj vášnivou rybárkou. "Som človek ako ktorýkoľvek iný. Okrem práce a starostlivosti o hlas najmilším koníčkom a oddychom je moja chalupa neďaleko Bratislavy. Takže sa venujem chalupárčeniu. A som vášnivá rybárka. Veľmi radi chodíme na Dunaj. Manžel bol bývalý športový vodák, kanoista, pripútal ma k vode. Preto teraz športovo chytáme ryby," povedala, keď v rozhovore pre Korzár prezradila, že ulovila vyše metrového sumca z kanoe.