Barbara Waltersová prepísala históriu ženskej žurnalistiky, keď jej v roku 1976 televízia ABC ponúkla, aby spoločne s Harrym Reasonerom uvádzala večerné správy – Evening News. Stala sa tak prvou moderátorkou večerných správ v americkej televízii a otvorila cestu ďalším televíznym reportérkam a moderátorkám po celom svete.

Barbara Waltersová zomrela 30. decembra 2022 vo veku 93 rokov. Zaspala pokojne doma so svojou rodinou, informovali médiá s odvolaním sa na jej hovorkyňu Cindi Bergerovú.

Barbara Waltersová ako prvá moderátorka

Barbara Waltersová vstúpila prvý raz do sveta televízie ako 23-ročná, keď začala v malej reklamnej agentúre newyorskej stanice  WNBT-TV, čo bola súčasť siete NBC. Najprv písala tlačové správy, ale rýchlo začala produkovať krátky program pre deti Ask the Camera. Pocítila, aká je neistá pozícia ženy v médiách: televíziu opustila za dramatických okolností, keď ju jej vtedajší šéf obťažoval a neskôr napadol jej partnera.

Barbara Waltersová urobila rozhovor s mnohými hlavami štátov - fotogaléria:

Po odchode pripravovala podklady pre reportáže pre The Morning Show na CBS a pracovala aj pre mesačník pre ženy Redbook. Do sveta televízie sa napokon vrátila v roku 1961 a v NBC odštartovala veľmi úspešnú televíznu kariéru. Jej prvá práca vo vysielaní bola v relácii NBC Today, kde informovala o tom, čo bolo vtedy vnímané ako „príbehy žien“. V roku 1974 ju oficiálne vymenovali za spoluzakladateľku šou.

Barbara Waltersová v NBC Today Show v júni 1976.  Foto - TASR/AP

O dva roky neskôr z nej bola najznámejšia osoba v televízii. Odišla z Today, aby sa pripojila k ABC ako prvá žena, ktorá spolumoderovala televízne večerné spravodajstvo a podpísala zmluvu na vtedy prekvapivý 1 milión dolárov ročne.

V roku 1979 začala uvádzať a produkovať nový program - spravodajský magazín 20/20, ktorý vysielali do roku 2004. Od roku 1997 začala spolumoderovať v Amerike veľmi populárnu každodennú dopoludňajšiu talkshow The View, spolu s Whoopi Goldbergovou, Joy Beharovou, Elisabeth Hasselbeckovou a Sherri Shepherovou.

Rozhovory s prezidentmi a ich manželkami

Prelom v jej kariére znamenali reportáže z návštevy manželky prezidenta Jacqueline Kennedyovej v Indii. Pamätať si ju však budeme podľa rozhovorov s najznámejšími politikmi a osobnosťami. Vyspovedala všetkých amerických prezidentov aj prvé dámy od éry Richarda Nixona.

Barbara Waltersová (vpravo) s prezidentom Ronaldom Reaganom a manželkou Nancy v roku 1986.  Foto - wikipedia.org

Rozhovory urobila s prezidentom Vladimírom Putinom, britskou premiérkou Margaret Thatcherovou, kubánskym vodcom Fidelom Castrom, indickou premiérkou Indirou Gándhiovou, českým prezidenom Václavom Havlom či spevákom Michaelom Jacksonom.

V rozhovoroch bola nekompromisná a nikoho nešetrila. Sýrskeho vládcu Bašára Asada v roku 2013 nazvala „diktátorom a tyranom“ a obvinila ho z násilia páchaného na deťoch.

Waltersová drží rekord v sledovanosti

Najsledovanejším sa stal jej rozhovor s Monikou Lewinskou v čase, keď sa riešila aféra jej milostného vzťahu s prezidentom Clintonom. Rozhovor sledovalo 78 miliónov divákov, čo je dodnes v USA rekord. V júni 2007 získala Barbara Waltersová v Hollywoode svoju hviezdu na chodníku slávy.

Barbara Waltersová prepísala dejiny ženskej žurnalistiky, ale aj tak jej často dávali pocítiť, že je žena. Označovali ju za drzú, hlavne muži spochybňovali jej priame vystupovanie. „Ak je to žena, je to uštipačné; ak je to muž, je to autoritatívne. Ak je to žena, je to príliš dotieravé, ak je to muž, je to agresívne v tom najlepšom zmysle slova,“ poznamenala raz podľa CNN, ale kritiku príliš neriešila.