Poslankyňa Anna Záborská (OĽANO - Kresťanská únia) predloží ďalší návrh, ktorý by skomplikoval ženám rozhodovanie o umelom prerušení tehotenstva. Ako uviedol Denník N predloží ho dnes popoludní, aby sa dostal na parlamentnú schôdzu 16. septembra.
Záborská a interrupcie
Tak ako v jej predchádzajúcich návrhoch chce Záborská predĺžiť čakaciu lehotu na 72 hodín, počas ktorej si môže ženy interrupciu rozmyslieť. Chce dotazníkom zisťovať dôvody, pre ktoré žena chce interrupciu podstúpiť. Umelé prerušenie tehotenstva sa má premenovať na ukončenie tehotenstva a má sa zakázať reklama na interrupcie.
“Je nepochopiteľné, koľko energie venuje pani Záborská presadeniu zmien zákonov, ktoré ohrozia zdravie žien a ešte viac obmedzia ich prístup k bezpečným interrupciám. Predkladá obdobné návrhy ako minulý rok a to aj napriek tomu, že sa jasne odhalila ich škodlivosť. Ich výsledkom totiž môže byť, že niektoré ženy podstúpia nelegálne a potenciálne nie bezpečné interrupcie,” hovorí pre Ženy v meste Adriana Mesochoritisová z feministickej organizácie Možnosť voľby.
Podľa Mesochoritisovej Záborskej návrhy rozdelia ľudí a ublížia najmä chudobným ženám, či ženám vystaveným násiliu. “Na tie totiž dopadnú jej návrhy najtvrdšie,” hovorí Mesochoritisová.
Mesochoritisová: Záborská ohrozuje ženy
Súčasťou Záborskej návrhu má byť aj podpora pre tehotné ženy, ktorá by ich motivovala dieťa vynosiť. Záborská navrhuje vyšší príspevok pri narodení dieťaťa s ťažkým postihnutím, núdzové bývanie pre tehotné ženy a dotácie pre poradenské organizácie pre tehotné ženy zvažujúce interrupciu.
Novinkou podľa Denníka N v návrhu je príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa v plnej výške a zníženie registračného poplatku na auto o 70 percent pre rodiča troch a viac detí. Nové je tiež zavedenie inštitútu utajeného tehotenstva tak, aby tehotné ženy mohli ísť od 6. mesiaca tehotenstva na PN-ku.
Prečítajte si
Záborská podľa Mesochoritisovej hazarduje so zdravím žien. “A najsmutnejšie je, že používa tú istú techniku ako minulý rok a snaží sa „predať“ tento hazard spoločnosti s tvrdením, že sa snaží ženám pomôcť. Je to obyčajná manipulácia. Keby naozaj chcela pomôcť ženám, tak by pripravila systematické a rozsiahle zmeny v rodinných a sociálnych politikách a politikách rodovej rovnosti a nie zasahovalo do interrupčného zákona. A tých zopár akože „sociálnych“ návrhov sú len kozmetickými úpravami, ktoré slúžia len na to, aby zakryli, že hlavnou podstatou návrhu sú reštrikcie voči ženám a zavedenie kontroly nad ich životmi,” dodáva Mesochoritisová.
Záborská podala už niekoľko návrhov na sprísnenie interrupcií, ktoré jej neprešli. Naposledy uspela v júni, keď z jej iniciatívy slovenský parlament odmietol správu chorvátskeho europoslanca Predraga Matiča o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ, ktorý podporoval práva žien rozhodovať o svojom tele.