Celý minulý týždeň som strávila na cestách po Slovensku. Píšem reportáž o zabudnutých regiónoch a vyplynulo mi z toho niekoľko vecí, ktoré sa do reportáže určite nedostanú.
 
Bod číslo jedna - Slovensko má obrovský problém s alkoholizmom. V ktorúkoľvek hodinu je epicentrom diania krčma. O desiatej ráno? Desať chlapov pri pive a borovičke. O štvrtej poobede? Desať chlapov pri pive a borovičke. Ráno, na obed, večer, kedykoľvek.

Ženy nie sú slúžky

Bod číslo dva priblížim dvomi príbehmi - stojím v Kauflande v Spiššskej Novej Vsi. Kupujem si obed do auta, nie je čas. Predo mnou stojí pán, už v pokročilom veku. Kupuje si liter slivovice, zavárané uhorky a pečivo. Pokladníčke pri platení hovorí, že zaplatí len, keď ho pobozká. Pani mu cynicky odpovedá, že si asi pomýlil podnik. Vymeníme si pohľady, pán nakoniec naveľa odkráča, pokladníčka pokrčí ramenami. "Predpokladám, že nemá význam mu ani nič hovoriť," hovorím jej. Prikývne.
 
Druhý príbeh - v krčme v jednej zo zabudnutých obcí. Pán mi hovorí o svojej priateľke. Popisuje ich vzťah - viete, ja mám svoj dom, ona svoj a chodí mi upratať, záclony operie, všetko navarí. "Všetko tak, ako má byť!" vysvetľuje mi. Neoponujem, neprišla som sa baviť o tom, že ženy nie sú slúžky a tak pokračujem v našej téme.
 
Večer som nad tým premýšľala a hovorím si, že môžeme mať v Bratislave aj 1000 kaviarenských diskusií na tému feminizmu, ale to všetko končí niekde približne za Bystricou. Ženy v regiónoch stále robia slúžky v domácnosti, okrem toho majú často full time job, najlepšie ešte za minimálnu mzdu. Starostlivosť o deti je výhradne na ženách a ešte sa tam ani len nezačala diskusia o tom, že namiesto tej krčmy, by mohol ísť manžel s deťmi na ihrisko.

Alkoholizmus, násilie, nezamestnanosť

Slovensko má vysoké čísla žien, ktoré hovoria, že doma zažili násilie. Súvisí to úzko aj s tým, že v niektorých regiónoch žena od tyrana jednoducho nemá kam odísť. Ak už by aj mala kam, ak ste matka na materskej, kde zoberiete peniaze na to, aby ste uživili dve-tri deti? A kam najlepšie ísť? Do azylového domu? Koľko ich na Slovensku máme?
 
My síce vedieme diskusie, či krúžkovať ženy a prečo diskusie v televíziách nie sú gendrovo vyvážené, ale mali by sme sa vrátiť k základom a znova riešiť, že množstvo žien na Slovensku žije život otroka v domácnosti pod veľkým tlakom - alkoholizmu, násilia, nezamestnanosti a nedostupnosti mnohých vecí. Aby sa z nás nestali len také kaviarenské feministky, ktoré nežijú v realite. Našou veľkou úlohou je dostať rovnoprávnosť a feminizmus aj na dediny.