BRATISLAVA. Najprv tehotenstvo a pôrod, potom dojčenie, nedostatok spánku a dennodenná starostlivosť na materskej a rodičovskej dovolenke, nástup do škôlky a do školy. Stať sa matkou je namáhavé a stojí veľa fyzickej i psychickej energie. Vedci preto vychádzali z toho, že reprodukčné úsilie ide na úkor biologického veku. Teda, že deti urýchľujú starnutie ich mám.

Výskum Pabla Nepomnaschyho z kanadskej Univerzity Simona Frasera došlo podľa serveru ORF.at k opačnému záveru.  V rozsahu 13 rokov sledovali 75 žien etnickej skupiny Kaqchikel z mayskej civilizácie v Guatemale.

 

 

Počet detí vplýva na dĺžku telomérov

Na začiatku sledovali dĺžku telomérov. Teloméry sa počas života skracujú a ich dĺžka je preto dôležitým ukazovateľom starnutia. O 13 rokov neskôr procedúru zopakovali. A našli spojitosť medzi počtom detí a dĺžkou telomérov. Každé ďalšie dieťa pôsobilo na dĺžku telomérov.

Fyzicky tento efekt vedci vysvetľujú pohlavným hormónom estrogénom. Len počas tehotenstva produkuje ženské telo 200-krát viac estrogénu než je normál.  Hormón tiež chráni teloméry pred stresom a starnutím.

Menej sa tým dajú vysvetliť biologické dôvody pre pomalšie starnutie matiek. Tie sa vysvetľujú skôr podporou, ktoré matky v tejto kultúre dostávajú, navzájom sa starajú o deti, pomáhajú si.  Vedci si to preto myslia, že s každým ďalším dieťaťom sa záťaž znižuje.

 

 

Inak u starších žien

Iná štúdia z roku 2014 skúmala dĺžku telomérov u žien po 65. roku života, po začiatku menopauzy.  Počet detí u týchto žien mal negatívny vplyv na teloméry. Vedci okolo Nepomnaschyho si myslia, že dôležitú úlohu pri rozdielnych výsledkoch hrajú sociálne a kultúrne aspekty. Obe skupina sú celkom inak po celý život podporované. Pre fakt, že matky mladnú, tak nemusí byť rozhodujúci počet detí, ale stupeň podpory, aký počas materstva dostanú. 

 

Prečítajte si aj Kráľovská rodina o citoch nehovorí, princ William to ako otec mení