KODAŇ, BRATISLAVA. Nepáčilo sa jej, že v mešitách dominujú muži, vedú modlitby a určujú pravidlá, kým ženy musia v mnohých mešitách vstupovať zadným vchodom a pri modlitbách sú často natlačené v zadných častiach mešity.
„Veľa žien a mladých ľudí nechodí do mešít, lebo je to priestor, ktorému dominujú muži. Preto sme otvorili mešitu pre ženy,“ povedala pre dánsky denník Politiken Sherin Khankan (na snímke z facebooku).
Nemusia sa zahaľovať
Sherin Khankan sa to rozhodla zmeniť v Dánsku, kde žije 270-tisíc moslimov. Jedna zo štyroch imámok v tejto krajine založila v Kodani prvú mešitu pre ženy. Imánky, teda islamské duchovné vodkyne, sú tam ženy a nikto sa nemusí zahaľovať.
„Nikdy som sa v niektorej z existujúcich mešít necítila ako doma. Nové veľké mešity sú neuveriteľne pekné, ale my ženy sme na balkóne a len sa prizeráme, čo sa dole deje,“ dodala Khankan, ktorá vystupuje aj ako hovorkyňa dánskej organizácie kritických moslimov.
„Bohužiaľ, pre ženy sú v mnohých mešitách vyhradené len tmavé pivnice alebo úplne nepoužiteľné priestory,“ potvrdil podľa nemeckého denníka Die Welt podpredseda tureckej náboženského úradu Ekrem Keles.
Miesto je utajené
Sherin Khankan nazvala ženskú mešitu feministickým projektom. Dcéra sýrskeho moslima a fínskej kresťanky chce, aby bol islam liberálnejší, hoci v mnohých moslimských krajinách má žena druhoradé postavenie.
Prvá ženská mešita v Kodani sa volá Mariam, ale jej presné miesto je utajené. Zo strachu pred pravicovými extrémistami, ale aj z obáv pred radikálnymi islamskými kruhmi.
Mehmet Ümit Necef z univerzitného Centra pre Blízky východ považuje projekt za konštruktívny nástroj k modernizácii islamu. „Vonkajšia kritika islamu vyvoláva strach a vyžaduje sa obrannú reakciu moslimov. Ale ak kritika a obnovenie príde zo samotného islamu, je to veľmi konštruktívne,“ hovorí pre Politiken.
Mešity len pre mužov?
Moslimská obec v Dánsku s týmto projektom nesúhlasí. Predseda Imám Wassem Hussein odmieta, že by pre ženy nebolo v mešitách miesto. „Môžu robiť, čo chcú. Ale prečo majú byť špecifické mešity len pre ženy? Majú byť potom aj mešity len pre mužov? To by v Dánsku vyvolalo veľkú nevôľu,“ povedal s tým, že neverí, že tam ženy vôbec budú chodiť.
Podobných malých iniciatív je však vo svete viac. V Kapskom meste vznikla v roku 2015 mešita len pre ženy a homosexuálov.
Prečítajte si aj Poľská prvá dáma prekvapila. Nastúpila do práce