Keď v máji minulého roka vyhral prezidentské voľby Andrzej Duda, jeho manželka Agata Kornhauser-Duda verejne sľúbila, že sa bude snažiť byť dobrou prvou dámou.
Po 17 rokoch vyučovania nemčiny na gymnáziu v Krakove, sa so školou rozlúčila a presťahovala do Varšavy. Dlho však bez práce nevydržala. Minulý týždeň Poľsko vo veľkom diskutovalo o tom, že prvá dáma sa vracia na učiteľský post. Bude učiť nemčinu na gymnáziu vo Varšave, ktoré navštevujú žiaci - potomkovia Poliakov z Ruska, Bieloruska a Litvy. Ako napísal denník Fakt Agata Kornhauser-Duda bude v Kolégiu svätého Stanisława Kostku učiť zdarma. V škole jej však spoločnosť musí robiť ochranka. Bez nej sa prvá dáma nemôže mimo prezidentského paláca nikam pohnúť.
Prezidentský pár Andrzej Duda a manželka Agata Kornhauser-Duda.
Úlohy pre prvú dámu
Predstavy Poliakov o tom, čo má robiť prvá dáma, sú dosť striktné: manželka má stáť po boku prezidenta. „Poliaci očakávajú, že prvá dáma bude prezidenta podporovať, ale bude aj blízko ľudí, čiže bude istým spojením medzi občanmi a prezidentom,“ hovorí pre Ženy v meste Piotr Bajda z Inštitútu politológie Varšavskej univerzity.
Aj keď v žiadnom zákone jej práva nie sú určené, je jasné, že má plniť reprezentačné funkcie, čiže má po boku manžela prijímať návštevy a cestovať s ním do zahraničia. Mala by byť tiež aktívna v charite. Pred voľbami sa zase od nej očakáva, že sa bude zapájať do kampane a jej aktivity budú väčšinou nasmerované na ženy. Jej vyjadrenia a správanie totiž budujú imidž hlavy štátu.
Danuta Walesová a Lech Walesa.
V Poľsku sa očakáva, že manželka prezidenta nebude pracovať vo svojej profesii. Danuta Walesová (Lech Walesa bol prezidentom v rokoch 1990 – 1995) nemusela nič meniť, lebo bola ženou v domácnosti. Nepresťahovala sa však za manželom do Varšavy, ale zostala v Gdansku, kde sa starala o 8 detí.
S Annou Komorowskou (Bronisław Komorowski bol prezidentom v rokoch 2010 – 2015) to bolo podobné, realizovala sa v domácnosti. Maria Kaczyńska bola dlhé roky poradcom svojho manžela, čiže za éry jej manžela (v rokoch 2005 – 2010) sa jej úloha nezmenila.
Z práce odišla Jolanta Kwaśniewska (Aleksander Kwaśniewski bol prezidentom v rokoch 1995 – 2005) a súčasná prvá dáma Agata Kornhauser-Duda. Kwaśniewska ešte začiatkom prvého funkčného obdobia uvažovala o tom, že bude v práci pokračovať, ale keď prieskumy verejnej mienky ukázali, že to spoločnosť nebude akceptovať, s ľútosťou sa so svojou prácou rozlúčila.
Jolanda a Aleksander Kwaśniewski.
Ovplyvňujú politiku?
Danuta Walesová to mala najťažšie. Bývala v Gdansku, ale niekedy musela stáť po boku prezidenta. Dostala zoznam podujatí, ktorých sa musí zúčastniť, ale nedostávala žiadne prostriedky na to, aby sa na ne mohla pripraviť. Kostýmy jej šila kamarátka, iná kamarátka – kaderníčka s ňou cestovala v úlohe poradkyne a pomocníčky. Až Jolanta Kwaśniewska vybojovala vznik Kancelárie prvej dámy a Maria Kaczyńska – rozpočet pre Kanceláriu.
Mária Kaczyńska (vpravo) s manželom a prezidentom Lechom a českým prezidentom Václavom Klausom v roku 2007.
Všetky prvé dámy podporovali kultúrne podujatia, propagovali vzdelanie, charitu a podporovali chorých. O niektorých z nich sa hovorí, že vedeli ovplyvňovať aj politiku. Takým príkladom bola Maria Kaczyńska, ktorá pre Lecha Kaczynského pripravovala prehľad tlače a bola strážcom všetkých termínov stretnutí hlavy štátu. Pravdepodobne sa podieľala aj na niektorých medzinárodných úspechoch prezidenta. Vraj vďaka nej sa podarilo zlepšiť vzťahy medzi Poľskom a Litvou do takej miery, že potom spoločne rečnili na fóre Európskej únie.
O Jolante Kwaśniewskej ako budúcej prezidentke sa hovorilo od roku 2000, keď sa jej manžel stal prezidentom na druhé funkčné obdobie hneď v prvom kole. Vtedajšie heslo jej priaznivcov znelo: „Dnes Olek, zajtra Jola“ (Olek – skratka od Aleksander, Jola – od Jolanta). Obaja boli veľmi populárni. Kwaśniewska si Poliakov získala za veľmi aktívny život prvej dámy, ktorá nielen pekne vyzerala, ale podieľala sa na mnohých podujatiach, hlavne charitatívnych až do tej miery, že ju videli na prezidentskom poste. Jolanta Kwaśniewska sa nikdy nerozhodla vstúpiť do politiky.
Jolanta Kwasniewska (vľavo) so švédskou kráľovnou Silviou a belgickou kráľovnou Paolou v roku 1999.
Neplatená žena manžela
Poľský prezident zarába mesačne 14 tisíc zlotých, čiže okolo 3 tisíc eúr. Prezidentský pár sa, samozrejme, nemusí báť o strechu nad hlavou ani o jedlo. Prvá dáma však plat nedostáva, lebo nie je zamestnaná. Hoci pracuje. „Je to všeobecná zásada, ktorá by platila aj v prípade muža, keby prezidentom bola žena – jej manžel by mohol plniť len čestné funkcie,“ hovorí Piotr Bajda.
Práve preto prebieha diskusia, či by štát mal zohľadniť aj prácu manželky prezidenta a finančne ju odmeniť. Do diskusii sa už dávnejšie zapájala aj Jolanta Kwaśniewska, ktorá bola doposiaľ najdlhšie, až 10 rokov úradujúcou prvou dámou, a ktorá rezignovala zo svojej úspešnej kariéry v nehnuteľnostiach. Pre časopis Fakt vtedy povedala, že „prvé dámy by mali dostať aspoň minimum, tak ako to je v prípade manželiek veľvyslancov“.
Plat pre Obamovú
Ani v zahraničí prvé dámy plat nedostávajú, ale to sa môže zmeniť. Napríklad v Spojených štátoch je rozpočet pre prvú dámu odhlasovaný Kongresom. V Kolumbii určil Ústavný súd rozsah prác pre prvú dámu. Všeobecne pozorujeme väčšiu tendenciu na inštitucionalizovanie úlohy prvej dámy. Aj Barack Obama sa vyjadril, že najväčšou nespravodlivosťou a symbolom nerovnosti je to, že jeho manželka svojimi aktivitami prináša Spojeným štátom milióny dolárov, ale jej práca nie je docenená. Povedal to verejne a môže to byť signál, že sa v budúcnosti niečo zmení.
Príklady prvých dám vo svete, ktoré pracovali v čase, keď bol ich manžel prezidentom je veľmi málo. Jednou z nich je Margot Klestil-Löfflerová, manželka bývalého rakúskeho prezidenta Tomasa Klestila, ktorá na ministerstve zahraničia pracovala, ešte kým sa stala prvou dámou. Keď sa vydala za Klestila, z práce neodišla. K povinnostiam prvej dámy patrilo sprevádzať prezidenta počas zahraničných ciest, vtedy si musela brať neplatené voľno, inak pracovala. Inou zaujímavou osobnosťou je bývalá prvá dáma Francúzka – Carla Bruni. Bývala modelka a speváčka za čias éry svojho manžela Nicolasa Sarkozyho realizovala svoje umelecké projekty a nahrala dve CD.
Vznikne teda nová profesia: platená prvá dáma? V Poľsku možno aj vďaka verejnej diskusii, ktorú súčasná prvá dáma svojim návratom do práce vyvolala. „Mňa jej návrat do práce až tak neprekvapil, je to dobrý imidžový ťah a na druhej strane Agata Duda ukázala, že prezidentova manželka môže robiť to, čo má rada“ hodnotí Bajda.
Prečítajte si aj Poľsko ma nového prezidenta a zaujímavú prvú dámu