Denisa Fulmeková vyštudovala žurnalistiku, venuje sa publicistike a literárnej tvorbe. Napísala viacero románov, v ktorých mapovala ženské osudy. V posledných rokoch rezonovali a oceňované boli najmä knihy Konvália a Doktor Mráz. Tá prvá má podtitul Zakázaná láska Rudolfa Dilonga a mapuje životný príbeh jej starej mamy. Doktor Mráz je príbehom právnika židovského pôvodu. Dejisko príbehu a osudy sú síce vymyslené, ale inšpirované skutočnými udalosťami z obdobia vojnového slovenského štátu. Jej najnovšia kniha je venovaná deťom.
Vydali ste už viacero kníh s rôznou tematikou. Čakala som, s čím prídete po knihách Konvália a Doktor Mráz a musím povedať, že kniha pre deti ma prekvapila. Vás nie? Ako dlho ste nosili v hlave túto myšlienku?
„No, priznám sa, že aj mňa prekvapila moja trúfalosť. V minulosti som občas dostávala otázku, či konečne nenapíšem niečo pre deti, ale vždy som záporne krútila hlavou. A ak mám byť úprimná, projekt Ňuňo vznikol vlastne spontánne. Chodievala som občas vyvetrať psíka s kamarátkou Inge a ona ma začala otravovať, aby som o jej štvornohom obľúbencovi Ňuňovi napísala knihu. Blahosklonne som sa usmievala, veď vetám typu – napíš o tom knihu, to by stálo za román, čelí občas každý spisovateľ. Lenže potom ma o to poprosil aj syn tejto kamarátky, a keďže som bola v dobrom rozpoložení, prikývla som. No a sľuby sa majú plniť, obzvlášť deťom, nie?"
Prečítajte si
S kožou na trh ste išli vo viacerých svojich dielach. Do akej miery je to očistný okamih a pri ktorej knihe ste doslova tŕpli čo z toho bude?
"Och, ja tŕpnem vždy! Ale pri knihách, ktoré sa priamo dotýkajú mojej rodiny a súkromia, to nie je o nič väčšie tŕpnutie. Koniec koncov, pri žiadnej zo svojich kníh som sa nemohla zmeniť na iného človeka, s inou mentálnou výbavou a inou predstavou o svete. Človek sa skrátka nevyzlečie zo svojej kože a aj v tých akoby menej osobných knihách je stále prítomný až do špiku kostí a prezrádza o sebe oveľa viac, než si myslí. A pokiaľ ide o očistný okamih, o ten sa postará skôr čas."
Najnovšia kniha je kniha úsmevných príbehov o psíkovi Ňuňovi, ktorý dostal meno po futbalistovi. Ale vraj psa nemáte. Prevládla teda láska
k futbalu?
"Kdeže! Ja futbalu nerozumiem a nezaujíma ma, ale máme to v rodine vyvážené, lebo môjho muža zasa futbal zaujíma až extrémne. To, že Ňuňo dostal meno po futbalistovi "Ňuňovi" Gomésovi, bol proste fakt, to som si ja nevymyslela. Veď ja by som si bola schopná myslieť, že ten futbalista sa tak volá na počesť Ňuňa!"
Tešíme sa na to, ako nám na spoločnom stretnutí predstavíte Ňuňa, ale aj iných hrdinov a postavy svojich diel. Mimochodom, ak niekoho prekvapí Ňuňo, aké diela kolegov prekvapili vás na knižnom trhu v poslednom roku?
"Z finálovej desiatky literárnej ceny Anasoft litera som viac než sebe držala palce Pavlovi Vilikovskému. Jeho próza Rajc je preč je úžasná a málokto (ak vôbec niekto) by s takou ľahkosťou i vážnosťou, určitou nostalgiou a zároveň neúprosnou sebairóniou vedel zachytiť ten prchavý moment, keď sa nás zmocní poznanie, že život už nie je taký rajcovný ako kedysi. No a z českých luhov a hájov je pre mňa objavom Alena Mornštajnová a pred rokom či dvoma ma zasa nadchol Jiří Hájíček. Inak nejako systematicky slovenskú ani českú prózu nesledujem, lebo si zvyknem v priebehu roka čítať najmä knihy, a to hlavne odborné, ktoré súvisia s témou, o ktorej chcem písať. Ani teraz tomu nie je inak, takže mi rastú kôpky neprečítanej beletrie, na ktorú si možno potom nájdem čas v lete."
V Klube knihomilov sa dozviete oveľa viac, napríklad aj odpovede na otázky:
- Akú odbornú literatúru namiesto beletrie študuje v týchto dňoch a do čoho sa pustí najbližšie?
- Pribudne jej po knižnom zážitku s Ňuňom doma štvornohý miláčik?
- V čom ju psí život prekvapil?
- Neobáva sa detskej pravdovravnosti viac ako literárnych kritikov?
- Ako sa jej písali romány mapujúce ženské osudy, príbehy pre deti a ako príbehy, ktoré nastavujú zrkadlo našej spoločnosti?
- Aké je to pátrať a odkrývať tajomstvá vlastnej rodiny? Nie je ľahšie napísať vymyslený príbeh?
Do Klubu knihomilov prídu aj ďalšie dve zaujímavé ženy - manažérka vydavateľstva, blogerka a stĺpčekárka portálu Ženy v meste Lucia Pastierová Čarná a majiteľka Kafé LAMPY Andrea Reichová.
Pýtať sa môžete aj vy, tešíme sa na Vás v Klube Knihomilov, v stredu, 20. 11. 2019 v Kafé Lampy v Petržalke. Vstup je voľný.