Hlavnou hviezdou záverečného ceremoniálu bola česká herečka Iva Janžurová, ktorú milujú celé generácie divákov. Z rúk Jiřího Bartošku si prevzala Cenu Prezidenta Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary za prínos českej kinematografii. Sála karlovarského hotela Thermal jej poďakoval potleskom postojačky a dojatá Janžurová sa priznala, že prehrala veľkú stávku:
"Ja som sa stavila, že nevstanete a teraz ste mi to práve prehrali. Sľubujem, že tú cenu nebudem brať ako záver svojej hereckej práce, " uviedla dojatá herečka a poďakovala všetkým svojim spolupracovníkom, divákom a priaznivcom.
V publiku jej postojačky tlieskal aj posledný hviezdny hosť tohtoročného festivalu, americký herec Harvey Keitel, známy z rolí vo filmoch Smoke, Pulp Fiction alebo Nehanební Bastardi. On sám si najvyššie festivalové ocenenie, Kryštálový Glóbus za prínos svetovej kinematografii, z Varov odniesol pred jedenástimi rokmi.
Americký herec Harvey Keitel v Karlových Varoch.
Najlepší bol americký drevorubač a fanúšik rapu
Hlavnú cenu 50. ročníka filmového festivalu v Karlových Varoch získal v sobotu večer na slávnostnom zakončení americký film Bob a stromy, v ktorom hlavný hrdina, drevorubač a fanúšik rapu Bob Tarasuk, hrá sám seba. "Je to naozaj prekvapenie. Film sme nakrútili prakticky bez peňazí, musel som siahnuť do vlastného vrecka a do vrecka svojej manželky a chcem poďakovať každému, kto sa na ňom podieľal,“ povedal počas slávnostnej ceremónie režisér Diego Ongar. Predstaviteľ hlavnej úlohy bol ohromený: "Ja som nikdy v živote predtým nehral. Ani som v živote nevyšiel zo Štátov. Ale moja babička bola z Čiech, dedko z Ukrajiny a tú cenu venujem im,“ dodal dojatý Bob Tarasuk.
Zvláštnu cenu festivalovej poroty získal rakúsky režisér Peter Brunner za drámu o vyrovnaní sa so smrťou blížneho Má krídla, kto končí pádom. Za najlepšieho režiséra vyhlásila porota Visara Morinaza z Kosova a to za film Babai o malom chlapcovi, ktorý sa vydáva hľadať svojho otca.
Víťazný tím amerického film Bob a stromy.
Najlepší herci a dokumentaristi sú z Česka
Nečakané úspechy slávili tento rok českí herci. Cenu za najlepšiu herečku si odváža Alena Mihulová, ktorú diváci poznajú z legendárneho filmu Sestričky. Tentoraz dostala ocenenie za úlohu opatrovateľky v debute česko-slovenskej produkcie Domáca opatera. Najlepším hercom je tento rok Kryštof Hádek, známy z filmu Tmavomodrý svet. Glóbus získal za rolu v dráme Kobry a užovky, kde stvárnil problematického mladšieho brata.
V súťaži Na východ od Západu porota ocenila maďarskú sociálnu drámu Stredajší dieťa. A v dokumente slávili úspech opäť Česi - Glóbus vyhrala známa česká režisérka Helena Třeštíková sa časozberný dokument Mallory.
Alena Mihulová za úlohu v česko-slovenskom filme Domáca opatera.
Slovensko zaujalo
Slovensko bojovalo v súťažných sekciách tento rok s dvoma koprodukčným snímkami - v oboch prípadoch išlo o celovečerný debut. Domáca opatera, ktorú má na svedomí režisér Slávek Horák, rozpráva o žene, ktorá sa musí vyrovnať s vlastnou smrteľnosťou. Druhým súťažným filmom bol Červený pavúk, ktorý natočil poľský režisér Marcin Koszałka a predstavuje príbeh muža, ktorý sa stáva svedkom vraždy. Obaja súťažné snímky sú v slovenskej koprodukcii Sokol Kollar.
„V sekcii dokumentov mimo súťaž vo svetovej premiére v Karlových Varoch uviedli koprodukčný česko-slovenský film Očami fotografky, ktorý o slovenských fotografke Zuzane Mináčová nakrútil jej syn Matej. Jeho doterajšie filmy Všetci moji blízki, Sila ľudskosti - Nicholas Winton a Nickyho rodina získali vo svete už vyše 70 cien. " uviedla hovorkyňa Slovenského filmového ústav Simona Nôtová. Práve tento film diváci vo Varoch odmenili potleskom postojačky. Svetová premiéra tak mala nádych naozajstnej senzácia.
„Je to film čerstvý ako rožky, hotový len dva dni, tak dúfam, že ma pán Och (umelecký riaditeľ festivalu – poz.red.) nezabije, až ho uvidí," zavtipkoval pred uvedením filmu režisér Matej Mináč s tým, že umelecký riaditeľ festivalu film zaradil do programu, bez toho, aby ho videl.
Slovenský dokument patrí vo Varoch už dlhé roky medzi najkvalitnejšie a najobľúbenejšie filmové produkcie a ani tento rok, na 50. ročníku, tomu nebolo inak. Aj keď mimo súťaž, patria slovenské dokumentárne snímky, medzi najnavštevovanejšie.
Najlepší herec Kryštof Hádek.
Jubilejné čísla
Tohtoročný festival nezostal nič dlžný štatistikám hodných jubilea. Okrúhly 50. ročník prilákal takmer 13 tisíc akreditovaných divákov a novinárov. Predalo sa viac ako 135 tisíc vstupeniek na skoro 500 projekcií. Festival premietol 223 filmov a 35 z nich vo svetovej premiére.
Počas slávnostného zakončená jubilejného medzinárodného filmového festivalu spomínali Karlove Vary aj na umelcov, ktorí už medzi nami nie sú. Diváci si pripomenuli Ladislava Chudíka, Pavla Landovského, Petr Hapka, Miroslava Ondříčka, Robina Williamsa, Omara Sharifa, Christophera Leeho alebo Pierra Brice.
Jiří Bartoška, prezident úspešného festivalu, ktorý sa v sobotu skončil.
Prečítajte si aj Dokument o histórii festivalu v Karlových varoch je zataiľ najúspešnejším snímkom
Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.