Vozidlá by mali chrániť všetkých rovnako, a to bez rozdielu váhy, výšky či pohlavia. Aj výrobca osobných automobilov Volvo Group berie rozdiely medzi pohlaviami vážne. Preto sa táto spoločnosť v marci v roku 2019 rozhodla, že bude zdieľať 40 rokov výskumu bezpečnosti vozidiel s ostatnými výrobcami automobilov. Urobila tak v rámci svojej iniciatívy EVA alebo Equal Vehicles for All, v preklade Rovnaké vozidlá pre všetkých.

Ženy sú v autách zraniteľnejšie

Čoraz viac ľudí dnes volí na cesty ekologický elektromobil, ktorý chráni životné prostredie. Pri výbere nového vozidla by sme však okrem životného prostredia mali myslieť aj na ochranu celej posádky, obzvlášť na zvýšenú bezpečnosť žien. Faktom totiž je, že sú v autách zraniteľnejšie. Môže za to práve anatómia ženského tela, ktorá ich vystavuje vyššiemu riziku poranenia krčnej chrbtice, ako je to v prípade mužov.

Na základe údajov o nehodách z NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) ide až o 73 % vyššiu pravdepodobnosť zranenia a o 17 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia. Tvrdenie o väčšej zraniteľnosti žien na cestách dokázali aj výskumy značky Volvo, ktorá zbiera a analyzuje reálne údaje o nehodách už od roku 1970.

 

Foto - pexels.com

Vedeli ste, že spoločnosť Volvo tiež vyvinula prvú virtuálnu figurínu tehotnej ženy na svete na testovanie, aby skúmala, ako sú žena a jej plod ovplyvnené prípadným nárazom?

Volvo – inovátor v oblasti bezpečnosti na cestách

Bezpečnosti na cestách sa spoločnosť Volvo venuje takmer od svojich počiatkov. Bola to práve ona, ktorá už v roku 1959 zaradila do štandardnej výbavy automobilov trojbodový bezpečnostný pás a dnes si už bez neho svoje autá ani len nedokážeme predstaviť. Vďačiť za to môžeme vtedajšiemu bezpečnostnému inžinierovi Nilsovi Bohlinovi, ktorého zamestnal vtedajší prezident Volva rok predtým.

 

Foto - pexels.com

 

Dnes kladie Volvo dôraz na rovnakú bezpečnosť na cestách pre všetkých vďaka viacerým bezpečnostným inováciám. Nápadité riešenie sedadiel, vylepšená bočná konštrukcia či pokrokové riešenie bočných airbagov tak dokážu znížiť riziko poranenia až o polovicu, čo ide ruka v ruke s filozofiou značky.

Prečo hrozí väčšie riziko práve ženám?

Odpoveď sa na prvý pohľad môže zdať úplne jasná – ženy sú v porovnaní s mužmi útlejšie, ľahšie a nižšie. Nie je to však len anatómia ženy, ktorá sa podpisuje pod ich zraniteľnosť. Dôvodom je aj nie práve najšťastnejší výber figurín pri nárazových testoch automobiliek. 

Väčšina automobiliek totiž stále využíva na svoje testy častejšie mužské figuríny. Preto odporúčame, aby ste sa pred kúpou vozidla bližšie informovali o vykonaných nárazových testoch na svojom vysnívanom modeli, aby ste sa uistili, že bude pre všetkých rovnako bezpečné.

 

Foto - pexels.com

Rovnosť nielen na cestách

Volvo Cars nebojuje len za rovnakú bezpečnosť pohlaví na cestách. Napríklad v Indii sa usiluje tiež o to, aby bola do roku 2025 jedna tretina všetkých vedúcich pozícií obsadená ženami. Už v roku 2019 mala táto spoločnosť 23 % ženskej pracovnej sily, čo je naozaj úctyhodné číslo nielen čo sa Indie týka.