Mladá Američanka si minulý štvrtok dohodla na klinike Women's Health Center of West Virginia v meste Charleston schôdzku na júl. V piatok klinika zrušila termín jej aj všetkým ostatným ženám.
Kliniky rušia ženám termíny
Ako informoval denník The New York Times (NYT) klinika sa obáva, že v Západnej Virgínii po zásahu najvyššieho súdu znovu platí norma z predminulého storočia, ktorá vykonávanie potratov stavala mimo zákona.
"Keď som išla spať, mala som svoj termín a všetko bolo dohodnuté, a dnes (v piatok) je to ako pred rokom 1973," povedala 21-ročná žena pre The New York Times.
V piatok Najvyšší súd USA zrušil ústavné právo na interrupcie a umožnil jednotlivým štátom procedúry zakazovať. Niekoľko štátov kontrolovaných Republikánskou stranou interrupcie ihneď zakázalo a očakáva sa, počet štátov zakazujúcich či obmedzujúcich možnosť žien ukončiť tehotenstvo čoskoro presiahne 20.
Ženy, ktoré chcú ukončiť tehotenstvo, teraz rýchlo vyhľadávajú starostlivosť v iných štátoch. Zároveň stúpol záujem o tabletky vyvolávajúce potraty. Nezisková organizácia Just the Pill, ktorá túto starostlivosť v niekoľkých štátoch sprostredkováva, pre The New York Times uviedla, že v prvých hodinách po rozhodnutí najvyššieho súdu dostala asi štyrikrát toľko žiadostí o schôdzky ako bežne dostáva za jeden deň.
Protesty proti zrušeniu práva na interrupciu
Vo viacerých mestách cez víkend demonštrovali tisíce ľudí. Manifestácie sa nezaobišli bez výtržností ľudí z oboch táborov, v Arizone už v noci na sobotu polícia rozháňala dav pri štátnom kapitole slzným plynom. Verdikt tiež vyvolal vo svete mnoho reakcií.
Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu varoval, že rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o zrušení ústavného práva na interrupciu by mohlo viesť k strate ďalších práv. Zároveň naznačil, že jeho krajina bude naďalej Američanom povoľovať potraty v Kanade.
"Ženy celé generácie bojovali za viac práv v Spojených štátoch, teraz však vidia tento krok späť a obávajú sa, či to nebude pokračovať a či v Spojených štátoch neodoberú viac práv," povedal Trudeau.
"Toto nám pripomína, že v obrane práv ľudí musíme byť jednoznační, že nič nemôžeme brať ako samozrejmosť, že zostaneme ostražití a vždy sa postavíme za práva žien, za práva LBGT, za práva ľudí, ktorí sú zbavení volebného práva a marginalizovaní," dodal.
Skupina francúzskych poslancov patriacich k strane prezidenta Emmanuela Macrona chce zase predložiť návrh zákon, ktorým sa vo francúzskej ústave zakotvilo právo na interrupciu.
Podľa agentúry AP o tom v sobotu informovali poslankyne Marie-Pierre Rixainová a Aurore Bergéová, ktorá v parlamente vedie poslaneckú skupinu Macronovej strany Republika v pohybe (LREM).
Právo na interrupciu vo Francúzsku je už zapísané v zákone z roku 1975. Ústavný zákon - podľa Rixainovej - vo Francúzsku upevní právo na interrupciu pre budúce generácie. "To, čo sa stalo inde, sa nesmie stať vo Francúzsku," zdôraznila Rixainová.