Prevažne katolícke Mexiko prijalo historické rozhodnutie, keď Najvyšší súd označil doterajší zákaz interrupcií za protiústavný. Podľa súdu porušuje ľudské práva žien.
Rozhodnutie sa vzťahuje na interrupcie, ktoré sa uskutočnia do 12. týždňa tehotenstva. Za tento zákrok nemožno kriminalizovať osoby, ktoré podstúpili potrat, ani zdravotnícky personál.
Mexiko označilo zákaz interrupcií za protiústavný
Mexiko tak ide opačný smerom ako susedné Spojené štáty americké, kde najvyšší súd vlani zrušil rozsudok vo veci Roe v. Wade z roku 1973, ktorý stanovil právo na potrat v celej krajine.
Mexický najvyšší súd v stredu (7.9.2023) nariadil, aby boli interrupcie vyňaté z federálneho trestného zákonníka, čo znamená, že potraty boli v tejto latinskoamerickej krajine kompletne dekriminalizované.
"Žiadna žena alebo tehotná osoba ani žiadny zdravotnícky personál nebudú môcť byť za potrat potrestaní," uviedla vo vyhlásení humanitárna organizácia Informačná skupina pre zvolenú reprodukciu (GIRE).
Expertka na ženské práva Fernanda Díaz de Leónová pripomenula, že toto rozhodnutie neznamená, že každá mexická žena bude mať k zákroku okamžitý prístup. Zaväzuje však federálne štáty, aby pacientkám túto starostlivosť poskytli.
Rozhodnutie najvyššieho súdu pritom prišlo zhruba dva roky po tom, čo súd v jednom štáte na severe Mexika rozhodol, že potrat nie je trestným činom, čo odštartovalo pomalý proces jeho dekriminalizácie v jednotlivých štátoch tejto latinskoamerickej krajiny.
Latinská Amerika a potraty
Interrupcie boli už doposiaľ legálne v 12 z 32 štátov prevažne katolíckeho Mexika, ktoré je federatívnou republikou. Ako prvé takéto zákroky už v roku 2007 dekriminalizovalo hlavné mesto Mexiko (Ciudad de México). Najnovším rozhodnutím najvyššieho súdu krajiny sa budú musieť riadiť aj súdy v tých mexických štátoch, kde sú interrupcie ešte oficiálne nelegálne. Týka sa to 20 štátov, kde bol potrat v určitých prípadoch stále kriminalizovaný.
Stredajší súdny verdikt je podľa agentúry AP pokračovaním trendu uvoľňovania interrupčných obmedzení v regióne Latinskej Ameriky. Potraty, vykonávané na žiadosť ženy, sú už legálne v Argentíne, Kolumbii, na Kube a v Uruguaji.
Agentúra AFP poukazuje na to, že v Latinskej Amerike sa situácia okolo interrupcií vyvíja opačným smerom než v Spojených štátoch, kde sa interrupčné obmedzenia v posledných rokoch naopak pritvrdzujú. Niektoré obyvateľky USA, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, preto hľadajú pomoc aj v susednom Mexiku.