BRATISLAVA. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá patrí pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) tento pondelok zverejnila analýzu, ktorá údeniny ako šunka, slanina či párky dala na zoznam karcinogénov. Tieto mäsové výrobky môžu spôsobovať rakovinu tráviaceho traktu.

Analýza vychádza z viac ako 800 štúdií zameraných na červené mäso a mäsové výrobky a ich možný vpylv na výskyt rakoviny. Na základe toho medzinárodný tím vedcov zhodnotil konzumáciu mäsových výrobkov ako karcinogénnu a konzumáciu červeného mäsa ako pravdepodobne karcinogénnu

Na to, čo si o záveroch agentúry myslia, sme sa pýtali výrobcov mäsových výrobkov a organizácií, ktoré ich zastrešujú.

 

Ľubomír Kozubík riaditeľ Mäsokombinát NORD Svit:

„Myslím si, že je to hlúposť a nepravda. Možno, že je za touto informáciou skupina ortodoxných vegetariánov. Mäso konzumujeme historicky tisíce rokov a ako hovorí stará pravda: všetko je potrebné robiť s mierou. A to platí aj pri konzumovaní mäsa a mäsových výrobkov. Skôr by mala táto organizácia upozorňovať na iné, oveľa závažnejšie ingrediencie, ktoré sa ponúkajú na konzumáciu. Najväčší podiel spotreby mäsa je v mäse hydinovom a o obsahu látok z krmiva hydiny sa v obmedzeniach WHO nehovorí. V konečnom dôsledku je dopyt po kvalitných a tradičných výrobkoch (výrobkoch vyrobených tradičnými postupmi) stúpajúci.“

 

 

Dušan Nochta, marketingový manažér Mecom:

„Ide o veľmi komplexnú problematiku ovplyvňovanú veľkým množstvom známych aj neznámych faktorov. Informácie, ktoré šíri WHO považujeme vo všeobecnosti za prehnané, poplašné a neobhájiteľné. Konzumácia väčšiny potravín v nadmernej miere nie je pre naše zdravie prospešná. Dlhodobo je v rámci všeobecne uznávaných názorov propagovaná pestrá a nutrične vyvážená strava zodpovedajúca veku, pohlaviu, zdravotnému stavu a energetickému výdaju jednotlivých konzumentov. Mäsové výrobky v rozumnej miere patria k vyváženej strave nášho obyvateľstva podľa vyššie uvedených rozdielností. Jednotlivé mäsové výrobky (šunky, párky, suché salámy, klobásy, slaniny, atď.) sa vyrábajú rôznym spôsobom a za pomoci rôznych zložiek, takže ich nemôžeme považovať za výrobky s rovnakým vplyvom na zdravie človeka. Zároveň aj v rámci jednotlivých kategórií sú rôzne postavené jednotlivé výrobky v závislosti od obsahu použitých surovín od economy segmentu až po premium. Sme zástancami tvrdenia, že konzumácia čerstvých a kvalitných mäsových výrobkov v rozumnej miere nie je zdraviu škodlivá a mäso a mäsové výrobky sú zdrojom bielkovín s vysokou biologickou hodnotou a ľudskému organizmu dodávajú niektoré vitamíny a minerály v ľahko stráviteľnej forme.“

 

Marcel Ondráš, hovorca spoločnosti Púchovský mäsový priemysel:

„Správu sme zaregistrovali len z médií, kde je prezentovaná veľmi heslovite a útržkovito. Myslíme si, že keby to bolo závažné odhalenie zo strany WHO, tak nielen u nás, ale všade vo svete by začali ihneď prebiehať rôzne veterinárne, potravinové a hygienické kontroly a taktiež by zakročili orgány Európskej únie.“

 

 

Jana Hóleciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:

„Vzhľadom na to, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nemá k dispozícii štúdiu WHO a jej záverečnú správu, nevieme sa teraz podrobnejšie vyjadriť k otázke zdravotných problémov, ktoré podľa WHO údajne spôsobuje červené mäso a údeniny. V tejto súvislosti musíme prízvukovať, že slovenské mäsové výrobky a mäso zo slovenských chovov sú pod denno-dennou prísnou veterinárnou kontrolou, spĺňajú všetky slovenské a európske normy, a tak sa k spotrebiteľovi zaručene dostávajú len tie produkty, ktoré sú stopercentne bezpečné a spĺňajú všetky predpisy vrátane zdravotných a výživových. Slovenský spotrebiteľ pre maximálnu kontrolu veterinárov, ktorá je na vyššej úrovni ako v iných štátoch, môže preto pokojne aj naďalej konzumovať potraviny vyrobené na Slovensku.“

 

Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska:

„Potravinárska komora Slovenska považuje správu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zverejnené výsledky výskumu Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) za prehnane alarmujúcu. PKS zastáva názor, že potraviny uvádzané na trh sú zdravé a otázka pozitívneho alebo negatívneho účinku na zdravie jedinca závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré je potrebné zaradiť aj mieru konzumácie tej ktorej kategórie potraviny. Preto, ak aj výsledky výskumu smerujú k niektorým negatívnym účinkom na zdravie, treba ich aj správne interpretovať.“

 

 

Prečítajte si aj Párky, klobása či slanina sa dostali na čiernu listinu