BRATISLAVA, KÁTHMANDU. Desaťtisíce ľudí žijú na ulici, pretože sa boja vrátiť do svojich domov. Po sobotňajšom zemetrasení v Nepále, ktoré si podľa úradov vyžiadalo viac ako 4400 obetí, zažili v nedeľu ďalšie otrasy a majú strach. V metropoli Káthmandu vyrástlo stanové mestečko, kde sa uchýlili miestni i zahraniční turisti.
Nemocnice sú zničené, chýbajú lôžka pre zranených, na vodu stoja ľudia dlhé rady, obchody sú podľa médií prázdne.
Podľa údajov UNICEF-u zemetrasenie postihlo takmer milión detí a mladistvých, ktorí sú bez strechou nad hlavou. Aj deti, ktoré zranené nie sú, ohrozujú infekcie.
Foto - TASR
„Bolo to najničivejšie zemetrasenie za posledných 80 rokov, počty obetí stále nie sú konečné. Mimoriadne silné zemetrasenie o sile 7,8 stupňa malo epicentrum v centrálnej časti krajiny. Vláda v Nepále vyhlásila mimoriadny stav v postihnutých oblastiach a vyzvala medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie humanitárnej pomoci,“ povedala pre Ženy v meste Eva Sládková z organizácie Človek v ohrození.
Tá dnes vyhlásila verejnú finančnú zbierku na pomoc obetiam zemetrasenia a do Nepálu vyslala svoj tím.
Ak chcete pomôcť, posielajte peniaze na účet v Tatrabanke:
SK1711000000002621182213,
v správe pre príjemcu uveďte SOS Nepál.
„Spolu s našim českým partnerom Člověk v tísni budeme pomáhať predovšetkým v oblasti Gorka, ktorá bola epicentrom zemetrasenia. Na mieste je už trojčlenný humanitárny tím. V súčasnosti je najdôležitejšie dostať tam čo najrýchlejšie urgentnú zdravotnícku pomoc, ako aj dostatok jedla a vody," povedala Sládková s tým, že v dlhodobejšom horizonte bude Nepál potrebovať rekonštrukciu obydlí.
Podľa nášho ministerstva zahraničných vecí je v Nepále 75 Slovákov, s 53 sa už ministerstvo spojilo, zranený je jeden Slovák.
V krajine tiež bolo zničených mnoho pamiatok, medzi nimi i trojica palácových námestí, ktoré patria k Svetovému dedičstvu UNESCO.
Nepal's historic landmarks, before and after the earthquake: http://t.co/w1sNraSxNF pic.twitter.com/NN6W3GX3EJ
— CNN (@CNN) April 27, 2015