Posledné mesiace ukazujú, že v kríze sú ženy veľmi potrebné. Upokojujú situáciu, vnášajú do diskusie uzemnenie namiesto neustálych šarvátok ega. Potvrdzuje sa, že krajiny, ktoré sú vedené ženami zvládajú koronakrízu lepšie. Napriek veľmi náročnej situácii v Nemecku, má podľa prieskumov Angela Merkelová rekordnú podporu obyvateľov. Prináša nepopulárne opatrenia, ale robí ich s rozvahou a to jej prináša stále vyššiu dôveru jej voličov.
Zuzana Čaputová, ktorá na Slovensku často musí upokojovať nezmyselné boje vládnych lídrov, sa teší takisto vysokej podpore Slovákov. Je našou najpopulárnejšou političkou práve kvôli svojej tichej sile, rozvahe a empatii. Krízu výborne zvláda aj Fínsko, vedené premiérkou Sannou Marin.
Pápež František taktiež vyzdvihol nezastupiteľnú úlohu žien v kríze. Práve kvôli ich empatii, oveľa väčšej pokore a pracovitosti výrazne prispievajú k zlepšovaniu situácie. Namiesto planých hádok prinášajú zápal, nasadenie a rozvahu. Ego ustupuje rozumu a emóciám. No napriek tomu sa v ťažkých krízových časoch okamžite siaha na práva najmä nám, ženám.
Zaujal ma citát, ktorý sa objavil na facebookovej stránke PSF (Platformy progresívnych žien) od významnej francúzskej filozofky, spisovateľky a feministky Simone de Beauvoir: „Nezabúdajte, že stačí politická, ekonomická, či náboženská kríza, aby sa ženské práva opäť stali terčom diskusií. Tieto práva nie sú zaručené. Musíte ich strážiť celý váš život.“ A rok 2020 to potvrdil.
Prečítajte si
Ženy, ktoré sú také dôležité, čelia v ťažkých časoch veľkej nerovnosti. Zhoršilo sa ich ekonomické postavenie, výrazne sa zvýšilo aj násilie páchané na ženách, na pretras sa v mnohých krajinách opäť dostali ženské práva. Namiesto vďačnosti a podpory žien a ich nezastupiteľnej úlohy v krízou zmietanom svete, je tu neustála snaha ich prácu zľahčovať, kritizovať a ponížiť jej hodnotu. Ženy v mnohých krajinách sveta (a Slovensko je jednou z nich) zarábajú menej ako muži. Ich problémom a požiadavkám sa nevenuje pozornosť, ich potreby sú prehliadané.
Po príklady nemusíme chodiť ďaleko, mnohé ženy pracujú počas pandémie v prvej línii a zachraňujú životy. Veľká väčšina zdravotných sestier v nemocniciach a na covidových oddeleniach sú ženy, ktoré mnohé nevideli svoje rodiny celé mesiace. Pracujú v úmorných službách celé dni a týždne. Nehovoriac o ženách pracujúcich v obchodoch, ktoré musia celé hodiny vydržať v rúškach a sú v priamom ohrození, pretože sú v permanentnom kontakte s desiatkami ľudí. Učiteľky na školách museli v minulom roku prejsť na dištančné vyučovanie, ktoré je oveľa náročnejšie.
Napriek tomu sme počas celého roka nezaznamenali zo strany kompetentných špeciálnu vďačnosť, vyzdvihnutie žien, ktoré museli mnohé pracovať z domu a okrem toho sa starať o deti, ktoré nemohli byť v školách či škôlkach.
Namiesto toho, aby sa riešilo zvyšovanie platov žien, príplatky za prácu v prvej línii, či zákony, ktoré by vedeli účinnejšie zamedziť domácemu násiliu sa v parlamente riešil interrupčný zákon. Nezdá sa vám to absurdné?
Niečo sa musí zmeniť. Ženy už nebudú mlčať, je nás stále viac, ktoré otvorene bojujeme za svoje práva. Medzi najčítanejšie patrili v minulom roku práve články o sexuálnom obťažovaní. Mnohé ženy po rokoch prehovorili o nepríjemných spomienkach a skúsenostiach. A verejnosť to evidentne zaujíma. Stále viac žien sa objavuje medzi odborníčkami v oblasti vedy. Ženy otvárajú problematiku životného prostredia a klimatickej krízy. A je o nich počuť stále viac. Minulý rok bol snahou o bagatelizovanie našich problémov a ich odsúvanie na vedľajšiu koľaj, ale verím, že rok 2021 bude rokom, kedy bude stále viac počuť ženský hlas.
Nech je rok 2021 rokom žien, dlžíme im to.